Wah-wah efekt za gitaru

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Wah-wah efekt za gitaru

Post by Muzo »

Dobar dan! Ima li netko iskustva za izradom shema za produciranje wah-wah efekta?
Zanima me koju vrstu singala moramo spojiti na ulaz sklopa kako bi efekt bio ostvaren? Unaprijed hvala.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Wah-wah efekt za gitaru

Post by niho »

Ja sam to pravio nekada davno. Ovo drugo pitanje ne razumijem, na ulaz efekta se spaja gitara (signal sa pick up-a) a dalje ide na pojačivač. Ovo sam u građivao u kutiju sa papučicom na kojoj se nalazi potenciometar i prekidač koja se postavlja između gitare i pojačala.
wah_wah.jpg
wah_wah.jpg (4.59 KiB) Viewed 4902 times
p.s.
Valjda sam pogodio šta je bilo pitanje :)
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Wah-wah efekt za gitaru

Post by Muzo »

Razumijem, hvala. A pod signal om pick-upa mislite na signale koje stvaraju titraji žica gitare kada se svira?
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Wah-wah efekt za gitaru

Post by niho »

Pa da. Ako je električna gitara ona ima ugrađena dva ili tri pick up-a te još malo pasivne elektronike u vidu potenciometara za jačinu i boju zvuka i preklopnika za izbor pickupa. Nakon čega slijedi ženska banana priključnica odakle se fleksibilnim kablom vodi signal na pojačalo. Taj kabl bi se priključio na papučicu (wah) a onda sa nje ide na pojačalo. Ako mislite priključivati na akustičnu gitaru, ugradite joj pickup ili inercijalni mikrofon. Inercijalni mikrofon možete napraviti od kristalnih (Piezo) zvučnika koje možete naći u dječijim igračkama, satovima i sl.
piezo-pickup-20-mm.jpg
piezo-pickup-20-mm.jpg (32.36 KiB) Viewed 4876 times
User avatar
Cizzy
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 35
Joined: 14-10-2005, 07:44
Location: All over world
Contact:

Re: Wah-wah efekt za gitaru

Post by Cizzy »

Ja tražim šemu Wah wah efekta iz Tehničke novine -83 ili 84a godina.
http://www.meditronik.com.ba" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply