Bobina za auto,Teslin transformator

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

Pozz raja

Ako ova tema postoji jos negdje voljeo bih da me uputite tamo.Hvala
Zelim praviti teslin transformator ali umjestro zafrkancija sa flybackom i driverom za njega ja bih zelio jednostavno da iskoristim bobinu za auto ona daje napon sa 12 v na 15-20 kv a ostatak spojiti po standarnim semama sa iskristem(spark gap) i vn kondenzator

Hvala i lijep pozdrav
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

Nitko nema odgovora :cry: :cry: :cry:
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

adnanspaho wrote:Pozz raja

Ako ova tema postoji jos negdje voljeo bih da me uputite tamo.Hvala
Zelim praviti teslin transformator ali umjestro zafrkancija sa flybackom i driverom za njega ja bih zelio jednostavno da iskoristim bobinu za auto ona daje napon sa 12 v na 15-20 kv a ostatak spojiti po standarnim semama sa iskristem(spark gap) i vn kondenzator
Da li je to moguce

Hvala i lijep pozdrav
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by Emigrant »

nemaš potrebe citirati - ponavljati post ....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by niho »

Pozdrav, ja bih upitao prvo google pa onda kad zapne tražio pomoć na forumu. Ima togapuno, kao ovaj, ovaj, ovaj ...
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

niho wrote:Pozdrav, ja bih upitao prvo google pa onda kad zapne tražio pomoć na forumu. Ima togapuno, kao ovaj, ovaj, ovaj ...
Izvini momak ja vec mjesec citam o bobinama i teslin trafou i pravio sam ih vec ali da se ne bi zaj*****o sa flybacok i driverom dosao sam ovdje da ti da li je to moguce jeli to neko vec radio i tako da pozzz ako nemas sta pametnije :wink:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by bob4 »

Pozz raja

Ako ova tema postoji jos negdje voljeo bih da me uputite tamo.Hvala
Zelim praviti teslin transformator ali umjestro zafrkancija sa flybackom i driverom za njega ja bih zelio jednostavno da iskoristim bobinu za auto ona daje napon sa 12 v na 15-20 kv a ostatak spojiti po standarnim semama sa iskristem(spark gap) i vn kondenzator

Hvala i lijep pozdrav
e momak, momak (svi ispod stotinjak postova; tako da malo usporiš kad razgovaraš s starijima) :lol:
U prvom postu nisi tražio iskustva nekoga, tko je to već napravio !!!! Daj nam prikaži neki tvoj projekat, da shvatimo šta ti u stvari želiš; tj....što znaš napraviti, a što ne :lol:
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by hari poter »

Taman sam hteo da mu dam semu, ali sam se setio da moze da zasvetli.

Teslin trafo je rezonantni transformator bez jezgra.
Automobilska bobina ima jezgro od gvozdenih limova.
Dakle ne moze se napraviti teslin trafo od automobilske bobine.

Mozes zakaciti snazan oscilator na primar, i ocekivati ozbiljnu varnicu na izlazu.
Ali to nije teslin rezonantni transformator, nego je izvor visokog napona.

Zato je vazno da kazes sta zelis da pravis, i za sta ce sluziti.
User avatar
Nedim_
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 16-05-2007, 12:24
Location: BiH / Mostar
Contact:

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by Nedim_ »

Jednostavnije ti je sa flaybackom nego bombinom. Cak ne moras ni driver da pravis rastavis stednu sijalicu i elektronika ti je driver objasnjeno na youtube potrazi. AKo hoces vecu iskru sklopis ZVS, on je i onako najbolji.
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

hari poter wrote:Taman sam hteo da mu dam semu, ali sam se setio da moze da zasvetli.

Teslin trafo je rezonantni transformator bez jezgra.
Automobilska bobina ima jezgro od gvozdenih limova.
Dakle ne moze se napraviti teslin trafo od automobilske bobine.

Mozes zakaciti snazan oscilator na primar, i ocekivati ozbiljnu varnicu na izlazu.
Ali to nije teslin rezonantni transformator, nego je izvor visokog napona.

Zato je vazno da kazes sta zelis da pravis, i za sta ce sluziti.
Evo ovako ja hocu da napravim teslin trafo sa rucno motanim primarom sekundarom rucno napravljenim kondenzatorom.
Ali umjesto djela sa fly backom i driverom za fly back koji sluzi za izvor visokog napona jednostavno sam htjeo da uzemem bobinu od auta
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

Nedim_ wrote:Jednostavnije ti je sa flaybackom nego bombinom. Cak ne moras ni driver da pravis rastavis stednu sijalicu i elektronika ti je driver objasnjeno na youtube potrazi. AKo hoces vecu iskru sklopis ZVS, on je i onako najbolji.
Eh pokusat cu to da uradim izvadim iz stedne sijalice
Hvala puno na odgovoru
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

bob4 wrote:
Pozz raja

Ako ova tema postoji jos negdje voljeo bih da me uputite tamo.Hvala
Zelim praviti teslin transformator ali umjestro zafrkancija sa flybackom i driverom za njega ja bih zelio jednostavno da iskoristim bobinu za auto ona daje napon sa 12 v na 15-20 kv a ostatak spojiti po standarnim semama sa iskristem(spark gap) i vn kondenzator

Hvala i lijep pozdrav
e momak, momak (svi ispod stotinjak postova; tako da malo usporiš kad razgovaraš s starijima) :lol:
U prvom postu nisi tražio iskustva nekoga, tko je to već napravio !!!! Daj nam prikaži neki tvoj projekat, da shvatimo šta ti u stvari želiš; tj....što znaš napraviti, a što ne :lol:
Bavim se mehanikom i elektronikom od kad znam za sebe uvjek me to zanimalo imam radionicu imam alata tako da mogu mnogo stvari napraviti i popraviti :D
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

greska

Post by niho »

1
Last edited by niho on 20-01-2016, 13:14, edited 3 times in total.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by niho »

Možda ne bi bilo loše, usput, poraditi na karakteru, pismenosti itd.
Novi ste ovdje , poštujte mjesto i ljude gdje dolazite. Ja nisam nikakav momak nego djedo već drugu godinu iako to Vas ne treba da zanima. Da ste pogledali ono što sam ponudio vidjeli bi ste da ima i to što ste, puno kasnije, opisali.
Možete tvrditi šta hoćete i vaditi se na šta hoćete, izvinjavam se ali na postove koji počinju na ovakav ili sličan način ubuduće neću odgovarati:
Pozz raja
Ako ova tema postoji jos negdje voljeo bih da me uputite tamo

jer se može samo očekivati ovako nešto:
dosao sam ovdje da ti da li je to moguce jeli to neko vec radio i tako da pozzz ako nemas sta pametnije :wink:
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

niho wrote:Možda ne bi bilo loše, usput, poraditi na karakteru, pismenosti itd.
Novi ste ovdje , poštujte mjesto i ljude gdje dolazite. Ja nisam nikakav momak nego djedo već drugu godinu iako to Vas ne treba da zanima. Da ste pogledali ono što sam ponudio vidjeli bi ste da ima i to što ste, puno kasnije, opisali.
Možete tvrditi šta hoćete i vaditi se na šta hoćete, izvinjavam se ali na postove koji počinju na ovakav ili sličan način ubuduće neću odgovarati:
Pozz raja
Ako ova tema postoji jos negdje voljeo bih da me uputite tamo

jer se može samo očekivati ovako nešto:
dosao sam ovdje da ti da li je to moguce jeli to neko vec radio i tako da pozzz ako nemas sta pametnije :wink:
ili pomozite ili dovidjenja
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by Emigrant »

a to trece i najvažnije si totalno zaboravio .... ili ceš poštovati starije , iskusnije članove foruma , ponašati se pristojno .... ili tebi sinko dovidjenja !!!
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

Emigrant wrote:a to trece i najvažnije si totalno zaboravio .... ili ceš poštovati starije , iskusnije članove foruma , ponašati se pristojno .... ili tebi sinko dovidjenja !!!
sta tersate koji k ako imate odgovor na pitanje dajte ako ne sutit i ne laprdat naokolo
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by bob4 »

:oops: Vidiš da nitko nezna. Oprosti ima; ne znaju što čine :wink:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by Emigrant »

mislim da je ovo posao za admina . neznam kako vas , ali mene ovo podsjeca na jednu , nedavno zaključanu raspravu ..... ( punjač akomulatora ) ... kao da su ova dvojica , ili braca , ili , pre bih rekao jedna te ista persona . ispravite me ako grešim ....
adnanspaho
Posts: 12
Joined: 17-01-2016, 21:45

Re: Bobina za auto,Teslin transformator

Post by adnanspaho »

Emigrant wrote:mislim da je ovo posao za admina . neznam kako vas , ali mene ovo podsjeca na jednu , nedavno zaključanu raspravu ..... ( punjač akomulatora ) ... kao da su ova dvojica , ili braca , ili , pre bih rekao jedna te ista persona . ispravite me ako grešim ....
ajd ne smaraj vise molim te
Post Reply