Dva triaka u seriji

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Dva triaka u seriji

Post by sonata »

Imam (mogući) problem sa zaštitom od tranzijenata u napajanju nekih grijača koji iz nekih razloga rade na 400VAC, ali moraju podnijeti i 500VAC. Sve je ok ako je napajanje stabilno na 500VAC, tada je vršni napon 707V i upotreba jeftinog triaka za 800V (npr BT136-800) sa MOC3083 dolazi u obzir, ali problem su mogući tranzijenti koji prelaze 800V. Mislio sam se štititi sa dvije TVS diode u seriji (2x1.5KE350CA), ali problem je što je moguća struja kroz grijač cca 2A pri 400V, tako da je konačni napon na te dvije TVS diode dosta preko 800V, iako je breakdown oko 700V. Ako pak stavim te dvije TVS na gate triaka, tek tada imam moguće kašnjenje reda veličine 20-25 mikrosekundi dok se triak ne otvori.

Upotreba dva optotriaka (MOC3083) u seriji i jednog triaka za 1200V bi riješila nedoumice, ali problem je što triak za 4A i 800V košta 8 kuna i ima ga na svakom koraku, a triak za 1000 ili 1200 V košta red veličine više, a kako se ne radi o jednom komadu uređaja, cijena je bitna.

Našao sam aplication note ON Semiconductorsa koji se bavi upravo tom tematikom, ali malo mi čudno spaja triake u seriju pa me zanima jel' se netko već susretao sa takvim načinom spajanja i ima li to smisla?

http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/AN1045-D.PDF

Problem je što je to jedini izvor kojeg sam na internetu pronašao da se bavi takvim načinom rada. Ima još članaka o spajanju dva MOC-a u seriju zbog podizanja napona blokiranja, ali takvi redovito rade sa jednim energetskim triakom većeg napona.

Naravno, koristio bih i snuber (RC), ali sigurnosti nikad dosta.
Nullius addictus iurare in verba magistri
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Dva triaka u seriji

Post by sonata »

Evo da sam sebi odgovorim. Ako netko želi probati, stvar funkcionira. Isprobano preko vikenda sa dva MOC3083 i dva BT138-800. Nemam veći napod od 400V (dvije faze), ali važno da radi. Ako se upare struje u zapiranju (lekage current), možda se može dobiti i blizu dvostrukog napona blokade. Pet komada triaka koje sam imao na 230V u blokadi propuštaju od 2.2 do 1.7 mikroampera (na sobnoj temperaturi). Rasipanje nije malo, ali mogu se upariti da budu bliski, taman su mi dva puštala po 2.0 mikroampera.
Nullius addictus iurare in verba magistri
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Dva triaka u seriji

Post by trax »

Super informacije, hvala za post.
Post Reply