Pojacalo za ele. gitaru

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
GOKI
Posts: 6
Joined: 15-01-2005, 19:12

Pojacalo za ele. gitaru

Post by GOKI »

Rastavia sam liniju,jer od nje namjeravam napraviti pojačalo e sada sam zapea i neznam kako da napravim onaj "utor" gdje ide kabel od ele.gitare i gdje ga stavit ili premostit??
Molim vas pomozite!!!!
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Zdravo,

Ne znam zasto si je morao rastaviti, zar nema ulaze??

Ne znam kakav je fazon sa gitarom ali pokusaj dvije stvari:

1. Spoji kablo sto ide iz gitare na LINE-IN od linije.
2. Spoji kablo sto ide iz gitare na MIC-IN od linije.

Jedno od tog dvoje bi trebalo da radi...

Stvarno, zasto si je rastavio??

Trax
GOKI
Posts: 6
Joined: 15-01-2005, 19:12

Post by GOKI »

Na liniji onako nije radia cd-player a i starija je od faraonove šlape pa sam misli a onesposobit dio za kazete i cd-player i samo da uzmem potrebne stvari.
Probat ću pa cu ti javit ako bude problema!!!
Hvala!!!
GOKI
Posts: 6
Joined: 15-01-2005, 19:12

Post by GOKI »

evo šta ja imam iza linije koje "utore"
-aux
-phono
-system link A
-system link B
-za zice od zvućnika

i srida imam za slušalice
Sada ti meni reci di treba šta uspojit jer nemam LINE-in
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

probaj AUX ili PHONO.

Aux ti je line-in, a phono je od ploce, njega ces uzeti ako ti ne bude radilo AUX.
GOKI
Posts: 6
Joined: 15-01-2005, 19:12

Post by GOKI »

Ok to cu danas probat ali kakvu ću žicu koristiti za spajanje ????
Koliko znam znaci trebat cu raditi novi kabel jer "činč" od linije i od ele.gitare nije isti od gitate je deblji
<<<<PODPITANJE>>>>>>
Imam već jedno pojačalo radi na 12W i solidno se cuje ali roker nebi bia roker stoga hocu da se ćuje jače oce li bit šta pojačalu ako na njegov "glavni zvučnik" serijski spojim zvučnike od 30W nebi tia zeznit pojačalo matematički nebi trebalo ali isto hiću tvoje mišljenje????
FaCe_In_MIRRoR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 09-01-2005, 23:51

Post by FaCe_In_MIRRoR »

AUX ce ti moci ali neces dobiti punu snagu pojacala... s druge strane, PHONO-om ces izvuci punu snagu, ali ces dobiti nezeljenu distorziju... znaci to nije ona koju ocekujes od el. gitare (za to postoje posebna kola)...

Zasto je to tako? Radi razlicitih osjetljivosti i otpora ulaza, te osjetljivosti pick-upa (magneta) na el. gitari.

Standardni naponi koje daju pojedini izvori zvuka su sljedeci:

1. mikrofon - 250 mV
2. magnetna glava kasetofona - cca 300 mV
3. pickup gramofona (PHONO) - cca 300 mV
4. pickup na "akustari" - cca 200 mV
5. pickup na elektricnoj - cca 400 mV
6. discman, walkman, deck, video, "satelitska" (AUX) - 500 mV

Samom uporedbom mozes da zakljucis koje su razlike.

Pored toga PHONO ima filtere koji podizu niske tonove jer bi brazde "basova" na ploci neutralisale ostale tonove... Stoga PHONO odmah u startu otpada...


Sta nam ostaje => AUX, ali nema dovoljnu osjetljivost...

Stoga ti preporucujem da ti neko izgradi pred-pojacalo prema sljedecim shemama:

FUZZ efekat koji ce ti vjerovatno biti drag kod koristenja gitare, a ujedno je i pred-pojacalo:
http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... idgrupa=12

ili praaavo jednostavno predpojacalo (malo mi je sumnjiva njegova upotrebljivost u ovom podrucju - trebalo bi umjesto R1 staviti linearni potenciometar od 1 MOhm da mozes podesavati osjetljivost ulaza):
http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... idgrupa=12

Sto se tice pojacala od 12W... nisi naveo o kojem je pojacalu rijec - predpostavljam da je to jedno-komponentno gitarsko pojacalo.

U principu, serijskim spajanjem, ces samo izgubiti na visokim tonovima jer ce se jedan prema drugom ponasati kao pasivni filter. Takodjer ce se ponasati i kao aktivni otpor, pa ces izgubiti na snazi - 8ohm uveliko obori snagu.

Ukoliko ih spojis paralelno dobiti ces vecu snagu radi povecanja struje u izlaznom stepenu:

I = U / R => P (snaga) = U * I

(nadam se da nisam pobrko osnovne formule elektrotehnike :oops: )

Pritom rizikujes pregrijavanje, pa i crkavanje izlaznog stepena, a neces puno dobiti na snazi, jer ne mozes iz njegovog izvora napajanja dobiti vise nego za sto je dizajniran.

Ala sam se i ja raspisao :shock:

Toliko, pa javi kako je proslo ;)
GOKI
Posts: 6
Joined: 15-01-2005, 19:12

Post by GOKI »

Radi mi samo PHONO i zvuk je šugav loše se cuje zapravo skoro i ništa šumi
bia sam na ove dvi stranice i sve je ok ali jedno mi nije jasno to dvoje su oba dva predpojačala??? i da li ću njih trebat spojit onda na liniju da mi se zvuk izoštri
I FORMULE NISI POMIŠA TOČNE SU
BRAVO 5!!
:-))))
GOKI
Posts: 6
Joined: 15-01-2005, 19:12

Post by GOKI »

VIDI SKINIA SAM SHEMU ZA POJAČALO OVDJE

http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... dshema=353

izgleda jednostavno ali jedno mi nije jasno na shemi di cu ja tu prispojit žvučnike ili jednostavnije di mi je onaj dio ili di bi trebao ici dio koji će mi davati zvuk
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

imali tko semu za distorziju za gitaru ,znaci za metal(hardrock) zvuk.
i po mogucnosti da je provjerena.
pravio sam neke ali nisu uopste uspjeli.
FaCe_In_MIRRoR
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 09-01-2005, 23:51

Post by FaCe_In_MIRRoR »

GOKI wrote:Radi mi samo PHONO i zvuk je šugav loše se cuje zapravo skoro i ništa šumi
bia sam na ove dvi stranice i sve je ok ali jedno mi nije jasno to dvoje su oba dva predpojačala??? i da li ću njih trebat spojit onda na liniju da mi se zvuk izoštri
I FORMULE NISI POMIŠA TOČNE SU
BRAVO 5!!
:-))))
Zaboravio sam pomenuti da za spajanje ti je potreban mikrofonski kabl - jako je sličan antenskom, s tim da je elastičniji. Znači klasični kabl koji se koristi za gitaru.

S obzirom da ti je linija vjerovatno stereo, a gitara mono potrebno je da štit mikrofonskog kabla spojiš na masu, tj. na vidljivi metalni dio chinch-a bilo kojeg konektora, dok ces "vruci vod" (žica u sredini) spojiti u utor na oba chinch-a iznad kojih ti pise "PHONO".... tada ces dobiti zvuk bez zujanja i brujanja.

Sto se tice pred-pojacala, na njihov ulaz spajas kabl iz gitare, dok izlaz sa tog pred-pojacala tamo na AUX na toj liniji. Nisu ti potrebna oba pred-pojacala.

sto se tice ovog pojacala od cca 40W kojeg pominjes da je jednostavno. To je jednostavno integrisano pojacalo SNAGE koje je potrebno pobuditi.
Zasto isticem "snage"? zato sto nesto treba njega "gurati" i najcesce je za njegovu pobudu potreban 1,2-1,5 V izvor signala.
Tako jak signal sigurno neces dobiti iz gitare a ni iz kakvog deck-a, ali kao pobudni stepen bi moglo fino posluziti pojacalo iz kakvog 2-5W-nog kasetofoncica.

Sto se tice spajanja zvucnika, ulaza i napajanja. Lijeva strana ti je uvijek ulazni dio, a desna izlazni. Tako je na shemi i naznaceno sa "IN" tačkom, što predstavlja vrući vod. Drugi dio ulaza je "ground" (GND) ili kod nas nazivan masa.
Izlaz ti je "OUT" tačka i masa.

Ovo pojačalo koristi bipolarno ili dvostruko napajanje sa plutajučom masom. To znaći da imaš sljedeće napone:
+ i GND = +36V
- i GND = -36V
+ i - = 72V

GND
+ o----o----o -


Za kraj bi ti preporučio da se kaniš ovakvih modifikacija, jer je evidentno da nisi dovoljno "pođonjen" znanjem o audio elektronici, pa ti toplo preporučujem da ti ih neko drugi uradi.

Pozdravs

-----------------------
keep on ravin' baby
Post Reply