Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Post by sonata »

Postoji li neka shema (ili barem trik) npr. aktivnog ispravljača koji mrežni napon 230V pretvara u istosmjerni koji ide "peak-to-peak", tj. da radi tako da puni kondenzator(e) na način da mi napon teži ukupnoj razlici napona sinusoide mrežnog napona? Trivijalno je staviti diodni most i dobiti 325VDC, ali meni "treba" dvostruki napon. Nije poanta u transformatorima, to je skupa opcija, a probao bi malo prčkati po 3f pretvaraču za indukcijski motor kojeg treba napajati sa 3f-400V pa me zanima jeftino rješenje.

Dakle, bez transformatora :-)
Nullius addictus iurare in verba magistri
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Post by pedja089 »

LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Post by LAF »

http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_doubler

a elektronika za fazni pomak??

Sve ovo sa linka radi i bez trafoa ali moras tacno znati gdje je faza a gdje nula.

Postoji rjesenje gdje relej koji mora biti vezan za uzemljenje okrece fazu da je uvijek na pravom mjestu
s tim da ako je instalacija sticena FID sklopkom, relej mora imati struju koja je visestruko manja
od osjetljivosti FID sklopke. Namotaj releja naravno za 230 V AC.-

Tako smo 60-tih napajali linearna pojacala za KV da bi ustedjeli trafo.-

pOz
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Post by sonata »

Hvala na smjernicama. Nisam ni sam siguran koja je opcija najbolja, a da se iz nje može izvlačiti parsto vati snage (možda i kilovat). Vjerujem da bi kondenzatori bili prilično skupi, ali valjda ipak ne koliko bi trafo koštao.

@Laf, nije problem fazni pomak, ako misliš na napajanje motora. Čitava poanta priče je u konstrukciji pretvarača upravljanog nekom amtelovom igračkom na 16 MHz. Trenutno sam u pauzi razmišljanja o tome zbog zadataka "od kojih živim", ali u principu mi je ostalo za riješiti mrtvo vrijeme između HI- i LO-side tranzistora (tri polumosta sa po dva tranzistora za tri faze), ali to je tema za jednu drugu temu u nekoj nadam se ne dalekoj budućnosti. Mrtvo vrijeme treba biti regulabilno, a najbolja opcija je da svime upravlja mikrokontroler bez uvođenja drajverskih čipova - ako uzmem gotov drajver, onda mogu kupiti i pretvarač pa nema više zabave

Ionako prvo ide pretvarač, a kasnije ću se potruditi da ne napajam punokrvni 400-voltni motor sa pola napona :-)

Ovo za relej koji "traži" fazu - imaš neku skicu kako to složiti? FID-ovke bi mogle biti problem jer praktički više nema suvremene instalacije bez fidovke.
Nullius addictus iurare in verba magistri
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Post by LAF »

Evo jedan primjer udvajaca, ustvari ispravljaca za linearac KV. Nazalost u instalaciji sticenoj FID sklopkom
nece raditi.-
Mogu napraviti shemu da samo struja releja ide mimo FID sklopke.-

pOz
Attachments
Ispravljac-udvajac napona.JPG.rar
(261.61 KiB) Downloaded 210 times
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Ispravljač 230VAC => 650VDC?

Post by sonata »

thx.
Nullius addictus iurare in verba magistri
Post Reply