AEG regulator brzine DC motora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

Post Reply
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 22-04-2011, 10:53

AEG regulator brzine DC motora

Post by visok »

Pozdrav svima,
preko googla nisam uspio da dobijem šemu ili detaljnije podatke regulatora AEG MINISEMI 220.02.
Tako da sad tražim preko foruma ako ima neko uputstvo sa šemom ili u firmi mada je to iz 80 ih godina.
U najgorem slučaju mogu i sam polako nacrtati šemu ali i sa kojom ili više grešaka. Tokom vremena vršile su se opravke ali sad imam grešku koja mi se baš ne svidja. Jer je mašina na vanjskoj temperaturi mi u hladnim danima regulator prestaje raditi,kad elektroniku skinem i ponesem u radnju na 20°C ona opet ponovo normalno radi.Tako da sad mislim da ugradim ideju :idea: žarulju da održava temperaturu u elektro ormanu
jer mi več dosadilo,da ne radi kad regulator montiram.Ploča je prevučena plastičnim lakom tako da su i merenja otežena,mislim da nema hladnih spojeva več da neki element (kondenzator) smrzne - gubi svoju funkciju.
Attachments
IMG_4102cc.JPG
IMG_4102cc.JPG (36.83 KiB) Viewed 4488 times
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: AEG regulator brzine DC motora

Post by WhiteHead »

Ako temperatura utiče mijenjaj sve redom elektrolite.
Mi (u mojoj firmi) smo vremenom sve te stare DC motore zamijenili asihronim i ugradili frekventne regulatore.
A pogledaj i nosače i opruge četkica na motoru, i to vremenom strada.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: AEG regulator brzine DC motora

Post by visok »

Na motoru definitivno nije problem mada je bio svejedno na testiranju u elektromehaničkoj radnji.
Na ploči regulatora ima samo tri elektrolita i sva tri su još dobra,i sam sumnjam da je neki od preostalih kondenzatora,neki drugi od elemenata ili čak hladan spoj ali nisam uspio da pronadjem. Pokušavao sam i hladiti tokom rada da bi locirao grešku ali baš tad sve radi normalno. Za objašnjenje još to jer je i mene zbunilo na početku da ima više elektrolita ali sa leve strane ploče su folijski kondenzatori u metalnom kućistu jer kod merenja napona na njima izgledao mi kontra polaritet na par njih. U slučaju da bi tako bilo trebali bi več davno da puknu. U neku modernizaciju još se neče iči (neda gazda) barem za ovu spravu koja okreće cjevi i burad tokom kružnog varenja.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: AEG regulator brzine DC motora

Post by WhiteHead »

Ne znam šta bih ti više savjetovao, osim da možda zamijeniš potenciometar i sve preletuješ.
A što se tiče naših balkanskih gazdi svima bi nam bilo dosta bolje kada bi smo uspjeli nahraniti njihovu nezajažljivu glad za profitom
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: AEG regulator brzine DC motora

Post by visok »

Hvala na savjetima,potenciometar je isto dobar,kad nebi bilo preko plastificirano onda bi preletovao sve.
Nabavio sam drugu jednaku polovnu elektroniku na ebayu pa ću na ovoj u miru da nadjem gde je greška i bude spremna za brzu premontažu.
Markocile96
Posts: 1
Joined: 08-11-2023, 18:19

Re: AEG regulator brzine DC motora

Post by Markocile96 »

Ima li netko shemu spajanja AEG Minisemi 380/38 2
1979. Godina, prvi put se susrecem sa minisemi a pomucu njega bih napravio probnicu za altenatore na poslu
visok
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 22-04-2011, 10:53

Re: AEG regulator brzine DC motora

Post by visok »

Pogledaj ako ti odgovara ova shema
Attachments
3_schaltplan_029.087645_minisemi.jpg
3_schaltplan_029.087645_minisemi.jpg (35.14 KiB) Viewed 1627 times
Post Reply