Izmena ATX napajnja 1

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Dzony988
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 05-11-2008, 04:55

Izmena ATX napajnja 1

Post by Dzony988 »

Pozdrav svima

Postoji jedna ovakva tema koju je postavio BDW, medjutim tema je predaleko otisla i resio sam otvoriti novu na ovu temu sa konkretnim stvarima i resenjima koja bi svima nama mogla mnogo znaciti

Naime po uputstvu sa te teme sam i ja rasturio nekolko razlicitih feritnih trafoa iz ralzicitih po snazi atx napajanja i zakljucio sam isto, da je primar uvek isti, sekundar takodje i da snaga napajanja zavisi samo od velicine trafoa i aravno razlikuje se nesto sitnu na primarnom delu i diode na sekundarnom

U onoj temi je bila greska, nema 2x19 navoja na primaru nego 2x18, sekundar je 7 navoja za 12V sa izvodom za 5V na trecem navoju, 3.3V je stabilizovanih 5V, bar je tako u 99% slucajeve

Ono sto zelim da uradim je da se promeni broj navojaka na sekundaru za veci napon, da se sve uskladi za trafo recimo e42 jer na onim iz napajanja nema dovoljno mesta za veci broj navoja. Ono na sta se treba obratiti paznja jeste povratna sprega koja mora da ima 12V da bi smps radio uopste. Resenje za to jeste da se predvidi navoj 12V i sa opterecenjem trafoa tih 12V je takodje pasti i ugasiti napajanje ili kao sto je vec data ideja u istoimenoj temi da se predvidi obican omanji trafo sa grecom i 12V i da se poveze na zutu zicu atx napajanja kako bi se ceo smps prevario i mislio da je sve u redu dok se sa feritnog trafoa vuku i crpe sasvim razliciti naponi preko posebnog greca, elektrolita i prigusnica

Koje su vase ideje, ovo mora da uspe, ne moze biti tolko kompikovano.

Zasto ne dirati povratnu spregu i ne mnjati frekfencu primara, zato sto je vec nila diskusija u onoj temi, vecina napajanja ima kolo 4050 za koje je tesko naci datasheet a prateci polocicu i stampu i dodavanjem delova te ne moze raditi kako valja jer kolo ne podrzava vece frekfence

pozdrav
Shenda

Re: Izmena ATX napajnja 1

Post by Shenda »

O kom se 4050 radi? :roll:

http://www.alldatasheet.com/view.jsp?Searchword=4050" onclick="window.open(this.href);return false;

... ovdje daje 1k2 rezultata, pa budi malo precizniji... :wink:

Zašto povratna veza ne bi bila preko 7812? :roll:

Zar nije standard TL494 (ili neka njegova zamjena) u ATX-u?
Dzony988
Napredujem
Napredujem
Posts: 113
Joined: 05-11-2008, 04:55

Re: Izmena ATX napajnja 1

Post by Dzony988 »

sada ima nekih kola 4050, samo to pise i vrlo je tesko naci o kom kolu se radi jer ih ima malio milion. Sto se tice tl494, jednom prilkom sam ikopao pola ploce da bi napon poviso za 2V i digo sam ruke od toga, znaci sto manje kopanje po originalnoj ploci, zelim to uradti sto efikasnije i bez komplikacije..

Ne verujem da ce paralelna veza primara piti vodu, ali zato onaj drugi nacin mislim da bi mogao da prodje. Povratnoj sprezi i bilo kom kolu je potrebno 12V da bi smps uopste radio, ako se "vestacki"dovede taj napon na bio koju zutu i crnu zicu, kolo ce se prevariti i mislice da je apsolutno sve pod kontrolom i uredu. Ta kola nisu tolko pametna da primete da se radi o sasvim drugim sekundarima i sasvim drugom naponu ako se vestacki dovde povratna sprega

To je dobro zbog jos jednog razloga a to je da ako se utvrdi promena povratne sprege, u buduce se uvek mora traziti napajanje sa tim kolom i sa tim vrednostima, sto licno i odgovorno tvrdim da je nemoguce, jer sam rasturio za redom bar 10 napajanja i samo sam dva nasao sa 494 i to su bile neke igrackice od 300W.

Ono sto je intersantno jeste da je i AT napajanje od 200W imalo isti br namotaja na trafou kao i napajanje od 600W kome je bila samo deblja zica, jace diode u sekundaru i duplo vece jezgro, pa sam polazno od toga poceo da razmisljam da u startu stavim recimo jezgro ee42 koje je daleko jace i sposobnije od vecine tih jazgara u napajanjima, a da broj navoja ne menjam, to je bitno sto je u ATX smps napajanjima potreban 1 navoj za 1.72V jer frekfencija nije visoka, tako da za napone recimo +-35V definitvno nece imata mesta na tom jezgru ako racunamo koriscenje zice 1.6 koja je potrebna zbog struje od 5A, jer niko se nece valjda sa ovim igrati da bi na kraju dobio struju od 1A koja moze sluziti samo za neki bolji preamp

To je bar neko moje misljenje, sta vi ostali mislite
Post Reply