simple logic probe

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Locked
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

simple logic probe

Post by cikljamas »

drustvo, jel ima neko dobre volje da nam lijepo na balkanskom objasni sta je ovo i cemu sluzi?
simple logic probe.rar
(105.17 KiB) Downloaded 221 times
ovdje je objasnjeno na engleskom, al mislim da nije problem u engleskom, nego u samoj stvari
za koju sam cuo i znam da je jedan od nezaobilaznih alata elektronicara, ali ne znam kako se
njome sluziti i kao sto rekoh cemu TOCNO to sluzi...naime ovdje pise da je to stvar koja
determinira logicko stanje bilo koje tocke u digitalnom krugu, radi na principu da mjeri voltazu
na tim pinovima itd., al mislim da cu to najbolje shvatiti ako nam neko objasni upotrebnu vrijednost
ovog ispitivanja, dakle, sto tocno, kakav upotrebljiv podatak dobivamo ovim ispitivanjem ???
evo, ovo je jedino sto sam uspio naci na youtubeu :
http://www.youtube.com/watch?v=9N-5e5hB" onclick="window.open(this.href);return false; ... re=related
banana
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: simple logic probe

Post by Smjesko »

Balkanski ne postoji. Postoji hrvatski, srpski i miješani (koji se ovdje najčešće koristi).
Kad bi znao nešto o digitalnoj elektronici, znao bi i da logička sonda (ili proba) služi određivanju logičkog stanja u nekoj spojnoj točci. Logičko stanje može biti 1 ili 0. Kod pozitivne logike, 1 je +5V (+12V)(i nešto niže u određenom rasponu), a 0 je 0V (i nešto više u određenom rasponu). Kod negativne logike je obratno. Kod na primjer serijskog porta RS232, za određeno logičko stanje koristi se i negativan napon (-12V).
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: simple logic probe

Post by cikljamas »

Hvala Smjesko, iako do sada nisam o digitalnoj elektronici znao apsolutno nista, nakon
tvog objasnjenja mogu reci da sad znam apsolutno sve...Vidis kako jedna ili cak dvije
recenice mogu poluciti velike rezultate, jos jednom Hvala !!!
Btw, evo dok sam cekao da mi ti odgovoris napravio sam ovaj sklopic, sad jos da raskopam
neki comp pa da ga ispitam posto sad znam sve o digitalnoj elektronici...
banana
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: simple logic probe

Post by Smjesko »

"Znam sve....." je najgluplja rečenica koju je čovjek ikad izgovorio. Čuo sam je puno puta i to najčešće od ljudi koji su o temi o kojoj su govorili i na koju se odnosila navedena rečenica - znali vrlo malo ili ništa. Znanje, odnosno informacije o nečemu se dnevno nadopunjuju i reći danas da nešto znaš, već sutra je zastarjela informacija.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: simple logic probe

Post by elektor »

u potpunosti se slazem sa smjeskom
pa digitalna elektronika je mozemo reci jedna posebna cjelina elektronike..ne bi u skolama postojao predmet koji se zove digitalna elektronika da se ona moze cijela nauciti na osnovu par recenica
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: simple logic probe

Post by cikljamas »

I ja se slazem sa svim sto je Smjesko rekao...
banana
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: simple logic probe

Post by niho »

Smjesko wrote:Balkanski ne postoji. Postoji hrvatski, srpski i miješani ...
Ako bismo već govorili o jezicima ne znam kakav je to miješani jezik, koliko znam na ovom forumu su u upotrebi Bosanski, Hrvatski i Српски jezik. Jedino ako nisi mislio na meze tipa "miješanog mesa" :)
cikljamas
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 410
Joined: 18-10-2008, 13:58
Location: zagreb

Re: simple logic probe

Post by cikljamas »

niho wrote:
Smjesko wrote:Balkanski ne postoji. Postoji hrvatski, srpski i miješani ...
Ako bismo već govorili o jezicima ne znam kakav je to miješani jezik, koliko znam na ovom forumu su u upotrebi Bosanski, Hrvatski i Српски jezik. Jedino ako nisi mislio na meze tipa "miješanog mesa" :)
hahahahahhahahahhhahahahaha!!!!!!!!...skidam kapu niho !
banana
Locked