AC/DC, 24V na 12V

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

AC/DC, 24V na 12V

Post by Al »

Imam trafo 220V(AC) na 24V(AC), a trebam 12V(DC) min 20-25A, može i više. Nov sam u tome području i ne razumijem se baš puno.
Firkragg

Post by Firkragg »

Kolko ti je jak trafo, ima li sekundar središnji izvod, računaj da ti za
25A treba poveći trafo od 300W
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

Firkragg wrote:Kolko ti je jak trafo, ima li sekundar središnji izvod, računaj da ti za
25A treba poveći trafo od 300W
Neznam nista drugo od onoga sto sam napisao iznad, bi li ti pomogla slika? Trafo je dosta težak.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 6_2158.jpg

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 6_2159.jpg

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 6_2200.jpg
Firkragg

Post by Firkragg »

Presjek jezgre je dovoljan za možda kojih 100W; i to iz zaleta...
Ugl pri 12V max struja ti neće prijeć (zaokružimo) 8A.
Čudne su mi one 2 rebraste stvari liče na diode ali su spojene nekim tankim žičicama, :shock: , tu je i osigurač...
Jako mi se čini da tu imaš48V trafo center tapped, pa se s 2 diode dobiva 24...
Najbolje što ti mogu preporučit je da makneš sve (osim osigurača, :shock: :D ) uštekaš u struju i mjerish.
Ako je napon nešto manji nego što očekuješ nemoj se čudit, povećat će se kad se se ispravi...
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

Na rebrastim elementima piše BY 266, znači ako sam dobro shvatio maknem li ta dva elementa dobijem 48 V?
Kad izmjerim javit ću se.
Firkragg

Post by Firkragg »

To su power diode, vjerojatno je to punovalni ispravljač s center tapom i ako je 24V nećeš moć idrektno izvuć 12, ako staviš graetz dobićeš 48V.
btw. izmjeri
:shock:
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

Sa diodama, tj originalno sve kak je bilo 58V. Bez dioda i jedan i drugi izlaz 30 V. Vidim da si ostavio mail adresu otkrivane, dal ti mogu poslat na mail sliku uređaja s kojim sam mjerio? Ovo sam sada prvi put mjerio, pa neznam ako je dobro!

saznao sam da je na trafu bilka spojena Tvornička Sirena
Firkragg

Post by Firkragg »

Dijele se na 2, trafo je 24V AC u DC bi se i trebalo vrtit oko 60ak V kad se ispravi. Izgleda sasvmi normalno, ako želiš trafo 12V zapamti traži koji ti da 9V, kad ispraviš fullwave dobićeš 12
Ako ti treba 12V i velika amperaza najbolje uzmi napojnu od kompjutera.
S 400W napojnom imaćeš 16 ili 18A na 12V linij, što ti je više nego dosta možeš varit s tim :shock:

Pozdrav
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

Nisam ti reko za što mi to treba, treba mi za autopojačalo, hoće li radit na računalno napajanje, i hoče li uopće radit na onaj trafo dobijem li 12 V DC? što je fulwave?
Imam punjac akomulatora, domaće proizvodnje, autoradio radi sa sva četiri zvučnika spojena 2 po 25W i 2 po 50W RMS, do Kraja, a pojačalo spojeno na taj punjač, bez akomulatora neće ni da zjevne? Što mi se najviše isplati.
Firkragg

Post by Firkragg »

Punjač nema u sebi filterskih kondenzatora, ako bi i proradilo s njim brum bi bio strašan.
Stavi kondenzator 10000 uF 16V paralelno s izlazom i problem riješen
:shock:
I radiće naravno i s napojnom od kompjutera :shock:
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

izmjerio sam, pogledaj sliku, i sad mi nije jasno sta treba? Ispod je slika kojim multimetrom sam mjerio, i u kojoj poziciji. [/img]

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... dnosti.JPG

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... imetar.jpg
Firkragg

Post by Firkragg »

Ok, nekužim što želiš al trafo daje prevelik napon :shock:
Punjač 12V bi ti bio idealan
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

Imam jedno napajanje, nije 400 W mislim da je manje, oko 300W probat cu, šteta mi je punjača. Koje žice treba spojit spojit da bi napajanje proradilo?

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 094801.jpg
lolo
Posts: 3
Joined: 15-01-2006, 09:17

Post by lolo »

da se ukljucim i ja
u pitanju je dvostrano ispravljanje, znaci 30volti,0 volti , pa ponovo 30 volti povezano dva kraja na diode (dve diode) pa spojeno u jednu tacku (+) i sa trafoa izlaz(-) ne filtrirano.kada se optereti dobija se 24V--(jednosmerno ali pulsirejuce)ako treba jos opisa javi se .
a sada da bi dobio 12V ima dva nacina. JEDAN bolji nacin je da se premota sekundar na tebi potrebnih 12V,odnosno posto ti treba za pojacalo to moze biti i 10V pa sa gretzom kada se ispravi i filtrira bice O.K.
To je najbolje uraditi tako da se brojie namotaji kada se odmota sekundar pa se onda moze izracunati (otprilike 1/3 namotaja ti treba,posto si meroi 30 V) ali barem dvostruko deblje zice
ma, elektronoka ba!
Firkragg

Post by Firkragg »


PostPosted: Sun Jan 15, 2006 9:31 am Post subject:
da se ukljucim i ja
u pitanju je dvostrano ispravljanje, znaci 30volti,0 volti , pa ponovo 30 volti povezano dva kraja na diode (dve diode) pa spojeno u jednu tacku (+) i sa trafoa izlaz(-) ne filtrirano.kada se optereti dobija se 24V--(jednosmerno ali pulsirejuce)ako treba jos opisa javi se .
a sada da bi dobio 12V ima dva nacina. JEDAN bolji nacin je da se premota sekundar na tebi potrebnih 12V,odnosno posto ti treba za pojacalo to moze biti i 10V pa sa gretzom kada se ispravi i filtrira bice O.K.
To je najbolje uraditi tako da se brojie namotaji kada se odmota sekundar pa se onda moze izracunati (otprilike 1/3 namotaja ti treba,posto si meroi 30 V) ali barem dvostruko deblje zice
Ajde ti premotaj NF trafo od limova... ako uspiješ svaka čast...
Prvo nemožeš ga rastavit a drugo poludio bi s motanjem žice (iako je to lakši dio)


@Al reko si da imaš punjač 12V treba ti samo kondenzator u paraleli,
spojiš - od kondenzatora (naznačen) na '-' i drugi pin na + i stvar riješena :shock:
Ako pojačalo stvarno puno povuče i čuje ti se brujanje dodaj još jedan.
Kond uzmi za 16V jer ti više netreba, napon će se na njemu stabilizirat na 14akV i to će ti bit idealno...

Image
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

to u vezi punjaca kuzim, probat cu to, ali ne razmisljam o tome kao o trajnom rješenju, punjac nije moj od starog je. Prvo bi probao s računalnim napajanje, imam jedno 300W samo treba osigurač promjenit. Samo neznam kako da dobijem struju, Probao sam spojiti jedanu od crnih žica tj COM saPWR_ON , i PS_ON, Radi, Slabijim kapacitetom, tj ne mislim 12V i nakon nekog trenutka stane, onda treba da se pričeka i nakon nekog trenutra opet radi, zatiom opet isto. Sta treba, probao bih to jer napajanje stoji i skuplja prašinu. Kao zadnju opcijuprobao bi rastavljattrafo samo neznam kak se to tocno radi jer to nisam radio.
Firkragg

Post by Firkragg »

PWR on ti stalno mora bit spojen na masu.
Žute su 12 a crvene 5V, naranđaste 3,3 i to ti je skoro sve :shock:
-5 i -12V nemoj koristit jer su linearno stabilizirane i tu imaš jako malu struju...
lolo
Posts: 3
Joined: 15-01-2006, 09:17

Post by lolo »

vise puta sam rastavljao i motao transformatore.bas sada pravim jedan stabilisani.prednostkod tebe je da se mota samo sekundar.a to znaci negde oko 40-50namotaja(sto zavisi od snage).pa i nije problem,mozes dati nekome u tvom mestu da ti to odradi(ko se imalo razume , posto si ti totalno zalutao u oblast elektronike!) bez ljutjne..
ma, elektronoka ba!
Firkragg

Post by Firkragg »

vise puta sam rastavljao i motao transformatore.bas sada pravim jedan stabilisani.prednostkod tebe je da se mota samo sekundar.a to znaci negde oko 40-50namotaja(sto zavisi od snage).pa i nije problem,mozes dati nekome u tvom mestu da ti to odradi(ko se imalo razume , posto si ti totalno zalutao u oblast elektronike!) bez ljutjne..
NF trafoi od limova su obično tvornički zaljepljeni (svaki lim!!) u proizvodnji i
za rastavljanje su praktički nemogući (ja baš imam jednog kojeg bi trebalo rastavit, sekundar se shortao al zaljepljen je i nema šanse
Takav je kolko vidim i ovaj na slici, možda bi se dalo probavat čupat limove
ako nisu zaljepljeni prejako.
Doduše tako se uglavnom samo unište i poslje vibriraju.
Manji trafoi, pogotovo stariji mogu imati i neljepljene limove (brujanje do ludila) ali na to se jako teško naleti.

Za motanje su zgodne one U jezgre koje se (4 kom.) stave u plastični nosač i može se svaka zasebno vaditi.
Ako nađeš takav trafo mogo bi ga premotat.
Također bi mogo motat i toroidnial tu žicu moraš svaki put provlačit
:shock:

I nemožeš samo takko lupit 40-50 namotaja i ostat živ, treba prvo voltmetrom izmjerit točan napon za 1 namotaj i prema tome izračunat potreban broj, inače ti može ''pobijeći'' i za par volta

:shock:
posto si ti totalno zalutao u oblast elektronike!) bez ljutjne..
Pogledaj malo svoje postove, pa moje po cijelom forumu pa reci ko je zaluto!
Trafoe s takvim jezgrama nije tako jednostavno rastaviti (ja ih imam par i svi su zaljepljeni) kao U jezgre i sl!

Pozdrav
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

nakon malih problema s kompom, evo mene natrag, spojio sam kao sto si mi reko napajanje 300W, struje je 12A radi super, kod veće glasnoće napon je dosta pao i kod Jakog BASA zbog pada napona ispod 9V pojacalo se gasilo, al uz kondenzator sad je sve u redu.
U vezi trafa, nebi ga iso rastavljat, nego dal imas kakav prijedlog za što bi se mogo iskoristit napon koji trafo daje.
I mislim da je meni napiso da sam zaluto u oblast elektronike.
Ali ja sam zadovoljan, postigo sam sto sam htio.
Post Reply