Višak naelektrisanja na potenciometru

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
al kapone
Posts: 3
Joined: 21-08-2013, 21:00

Višak naelektrisanja na potenciometru

Post by al kapone »

Imam problem sa potenciometrom na joysticku, naime, posle nekog vremena u radu dešava se da osa koju kontroliše potenciometar nenormalno skače i pri najmanjem dodiru joysticka. Kada otvorim joystick lagano prstima dodirujem žicu, krivulja ose na početku dodirivanja žice počne da skače,a onda se smanjuje i na kraju potpuno smiri pa joystik radi savršeno. To mirno stanje traje izvesno vreme pa se sve opet ponovi.
Žica koja polazi od potenciometra do koltrolera prelazi preko mehaničke prepreke. Ta mehanička prepreka se tokom korišćenja joysticka i sama mehanički pomera pa pritiskajući tu žicu i povlačeći je sa sobom verovatno je zagreva pa od trenja stvara joj neko naelektrisanje koji joj predstavlja višak, pa osa tog potenciometra postaje luda.

Da li je moguće nekako otkloniti taj višak naelektrisanja koji se javlja tokom vremena i kako?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Višak naelektrisanja na potenciometru

Post by nano »

Mozda imas neku zicu ostecenu od presavijanja kabla.Mozda oklop kabla nije dobro spojen.
Ako mislis da je zbog tog trenja,mada sumnjam,omotaj zicu alu folijom pa preko folije izoliraj izolir trakom i po mogucnosti spoji foliju za masu ,pa ces znati.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
al kapone
Posts: 3
Joined: 21-08-2013, 21:00

Re: Višak naelektrisanja na potenciometru

Post by al kapone »

evo kako je kinez na svom istom problem ovo rešavao. Izgleda da jeste oštećena žica. E sad ako bi ste mogli da prepoznate po slikama o kakvim se žicama radi da bih mogao da nabavim adekvatne žice da bih menjao sve to. Inače ovaj dzojstick me je koštao 300 evra i moram da budem pažljiv u radu i da znam šta radim, da ne upropastim sve. Inače, cela ova serija ima identičan problem i ljudi širom sveta seku vene zbog ovoga. Neko rešava na ovakav način kao kinez, a ja bih voleo bez kasapljenja dzojstika pošto nisam siguran u svoju veštinu popravke :(

Na slici 1-5 vidi se konektor koji zeza. Crna žica je ground za taj potenciometar, a sa suprotne strane prve tri su takodje problem.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Višak naelektrisanja na potenciometru

Post by nano »

Na zalost,da bi ga popravio kako treba,morat ces napraviti isto kao na onom linku.Moras osloboditi onaj kabel sa slike 1-15 ,lagano skinuti onaj crni zastitni buzir oko zica i svaku zicu presjeci i nastavit sa komadom zdrave zice.Zicu ne moras kupovati,skini izolaciju sa nekog usb ili starog vga kabla od monitora i eto zice.Bitno je samo da pazis da nastavljas boju na bou.Ma prati upute kineza i skoro da ne mozes pogrijesiti.Ako budes radio kako treba i polako ,uspjet ces.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
al kapone
Posts: 3
Joined: 21-08-2013, 21:00

Re: Višak naelektrisanja na potenciometru

Post by al kapone »

Hvala na ohrabrenju. Kupiću produžni usb kabel da budem siguran da je žica provereno dobra. Za opravku ovoga nikakva ulaganja nisu preskupa.
Post Reply