Molim prijedlog

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Molim prijedlog

Post by Chief_Wolfinjo »

Bok,

imam velux krovni prozor koji ima el. roleticu, nažalost fali mi jedna komponenta od toga
ali se roleta može koristiti na sljedeći način : kad se na žicu od roletice spoji baterija od 12v (od električnog odvijača) onda roleta ide prema gore, kad se promjene polovi i spoji baterija na istu žicu onda roletica ide dole
e sada mene zanima tj. molim pomoć
koje bi bilo najbolje rješenje za to ?
dali da kupim 12v bateriju malu kao za daljenski ili nešto drugo
te dali postoji mogučnost da se kupi utor za bateriju
taj utor spoji na žicu i da imam nekakav prekidač ili sl.
s kojim bi mogao promjeniti polove , a da ne vadim bateriju ?

Hvala !
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Molim prijedlog

Post by Momak »

Mislim da ti je najbolje nabaviti mali ispravljac na 12V posto ce ti se baterija stalno prazniti i 2 mala prekidaca pomocu kojih ces spustati odnosno dizati roletnu.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Re: Molim prijedlog

Post by Chief_Wolfinjo »

ma ipak bi s baterijom, kupio bih punjive baterije. osim toga možda jednom mjesečno spustim ili podignem roleticu.

Hvala ! :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Molim prijedlog

Post by pedja089 »

Image
I stavis mali solarni panel da ti puni baterije :D
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Re: Molim prijedlog

Post by Chief_Wolfinjo »

odlično :D

znači ova shema spajanja je za taj prekidač ?

kako se točno zove taj prekidač ili može link, želio bih to sutra kupiti.

inače jel je dovoljna jaka solarna ploča od solarne svijetiljke ?

te imam jednu viška koje je navodno neispravna tj. solarna ploča ne puni bateriju

što bi moglo biti ?

Hvala !!!!
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Molim prijedlog

Post by puknuti »

http://www.kronos.hr/prekidaci-kip-prek ... 1_105.html
Ovo baš nije za igru , uzmi prekidač koji se sam vrača u srednji položaj ili namjesti automacko isklučivanje kod kranjih položaja , uz dobru bateriju lako zapališ krov :shock:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Molim prijedlog

Post by Amir_H »

Provjeri koliko žica ima tvoj motor - trebao bi imati 3 žice: masa i dvije žice za dva smjera tj. unutar motora bi trerbalo biti riješena promjena smjera ...

Pogledaj link
http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... vns&itbs=1
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Molim prijedlog

Post by Amir_H »

Ovo što je napomenuo puknuti "zapliš krov" je na mjestu - da bi se zapalilo drvo potrebno je oko 7W snage. Ako se koristi napajanje iz mreže 230V AC tada je dobro ugraditi FID uređaj 30mA tj. 0,03A.

Naime P=UxI=230Vx0,03A=6,9W - dakle ako ugradiš FID sa 30mA tada sprječavaš da struja zapali drvenu konstrukciju ...

Ako stavljaš bateriju dovoljnog kapaciteta uspjećeš dobiti 7W potrebnih za paljevinu ...
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Re: Molim prijedlog

Post by Chief_Wolfinjo »

puknuti wrote:http://www.kronos.hr/prekidaci-kip-prek ... 1_105.html
Ovo baš nije za igru , uzmi prekidač koji se sam vrača u srednji položaj ili namjesti automacko isklučivanje kod kranjih položaja , uz dobru bateriju lako zapališ krov :shock:
bok,

kronos mi je taman blizu 8)

e sada vezano za prekidač, možete mi reći zašto bih se mogla desiti najgora solucija ?
ako kupim ovakav : http://www.kronos.hr/kipsalter-onoffon-p-2704.html
gdje imam opciju off, dali tada isto postoji mogučnost problema ili ne ? tj. zbog čega postoji opasnost ?
dali postoji opasnost ako recimo izvadim bateriju pa to tako stoji dok ne budem trebao ponovo koristiti i onda opet vratim bateriju unutra koristim i opet izvadim ?
te ja bi koristio ovakvu bateriju : http://www.kronos.hr/baterija-12v-v23ga ... -1444.html
samo bih kupio punjivu.

samo vise dvije žice iz prozora.

Hvala !
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Molim prijedlog

Post by Gromit »

Bog kolega!

Ne znam jel ja nisam nešta dobro razumio, ili drugi uglavnom ne reagiraju: ta baterijica ti nije za ništa drugo nego neki mali daljinski, da je ne znam kakva punjiva! Ta je mislim slabija po mAh-ovima i od 9V alkalne!

Tu bi ti išao bilo kakav, najslabiji olovni akumulator, ili ispravljač (sa dovoljno snage), čak je i neki battery-pack od NiCD ili NiMH baterija (recimo od bušilice) bolje rješenje! Tu mikroskopsku baterijicu za fotoaparate zaboravi!
Drugo: važan problem za rješit su ti GRANIČNICI, možda ih već imaš ugrađene u roleti, u svakom slučaju ih moraš ubacit u shemu!

Gromit!

PS: Na Pedjinoj shemi nema ništa nego akumulator, motor i dvostruki preklopnik koji samo prebacuje smjer vrtnje motora i nikad ne isključuje taj isti motor - nema graničnih prekidača, senzora, ništa!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Molim prijedlog

Post by Amir_H »

Pogledaj link:

http://www.above-it-all.co.uk/media/Ele ... lation.pdf

A dobro je i da kontaktiraš VELUX predstavništvo pa da ih pitaš za električnu shemu spajanja ili da i ponude daljinski uređaj za tvoj prozor ...
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Re: Molim prijedlog

Post by Chief_Wolfinjo »

Gromit wrote:Bog kolega!

Ne znam jel ja nisam nešta dobro razumio, ili drugi uglavnom ne reagiraju: ta baterijica ti nije za ništa drugo nego neki mali daljinski, da je ne znam kakva punjiva! Ta je mislim slabija po mAh-ovima i od 9V alkalne!

Tu bi ti išao bilo kakav, najslabiji olovni akumulator, ili ispravljač (sa dovoljno snage), čak je i neki battery-pack od NiCD ili NiMH baterija (recimo od bušilice) bolje rješenje! Tu mikroskopsku baterijicu za fotoaparate zaboravi!
Drugo: važan problem za rješit su ti GRANIČNICI, možda ih već imaš ugrađene u roleti, u svakom slučaju ih moraš ubacit u shemu!

Gromit!

PS: Na Pedjinoj shemi nema ništa nego akumulator, motor i dvostruki preklopnik koji samo prebacuje smjer vrtnje motora i nikad ne isključuje taj isti motor - nema graničnih prekidača, senzora, ništa!

Bok,

još nisam ništa napravio. u čem je stvar, ja nebi cijelo vrijeme držao baterije u utoru. nego bi ju izvadio.
znači kad bi želio pomaknuti roleticu onda bi stavio baterije i čim završim odmah bi izvadio baterije. dali u tom slučaju imam kakvih opasnosti od zapaljenja kad su izvađene baterije ?

ja bi kupio ovo : http://www.ebay.com/itm/Battery-Box-hol ... 3f1d6f71c4

hvala !
User avatar
Chief_Wolfinjo
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 05-01-2009, 14:04

Re: Molim prijedlog

Post by Chief_Wolfinjo »

nemrem više editirati poruku

ili ovakav set : http://www.ebay.com/itm/Practical-New-A ... 43ae4f216d
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: Molim prijedlog

Post by Gromit »

Pozdrav kolega!

Prvo, vidim tek sad po avataru da si obožavatelj StarTreka - ako jesi - dobrodošao u klub :D !

Vidi, ja sam ponovo pročitao sve postove od početka, neke stvari mi još uvijek nisu (dovoljno) jasne. Prvo, ta roletica - to je pretpostavljam manja neka "žaluzinasta" roleta sa plastičnim ili aluminijskim lamelama? Drugo, kažeš (a i očito je) da ima već ugrađen motorić. Pa jel moguće da "rastaviš" roletu toliko da točno vidiš na koji napon ide motor, jel postoje kakvi graničnici itd. Moguće je da već u getribi od motora ima neki mehanizam (neelektrični) koji zaustavlja motor "kad zariba" tj. kad dođe u gornji ili donji krajnji položaj!
Kad budeš siguran u napon napajanja (možda piše i struja na motoru?) onda možeš napravit/kupit onakav battery-pack sa ebaya. Pazi samo ako uzmeš onaj prvi nosač za baterije, pa kupuješ punjive baterije posebno - pazi da su sve iz iste, čak i iz istog "lota", jer je to jako važno kod punjenja baterija u seriji! Ako se bojiš paljevine krova: Ako ti nije problem, ili ti estetski ne smetaju žice - stavi taj pack sa punjačem dalje od krova - na pod recimo. Konačno, i motor ti može zapalit krov, a njega ne možeš premjestit na pod! Opreza nikad dosta, ali mislim da je pretjeran malo strah od požara, ako stvaaaarno nešta ne zaje**.
I sad, bilo da imaš već graničnike (mikroprekidač, induktivni senzor, optocoupler iz nekog printera...) ili moraš od nule ič, možeš na hrpu načina napravit dizanje/spuštanje - možeš koristit i prekidać koji se sam vraća u srednji neutralan položaj (opet ti trebaju neki graničnici!), taster, svašta; upravljanje možeš izvest samo sa relejima ili, najbolje, sa nekim kontrolerom (najjeftiniji bi bio dobar, PIC, AVR, čak i stari dobri 89C2051 recimo), ali za to moraš se zezat sa programiranjem, nije problem ako znaš, ako nisi "vičan" tome neko drugi ti sve to treba odradit :cry: .

Ponavljam da nemam dosta podataka da bi ti nešta pametno i konkretno reko, još ću malo proučit...

JA bi za nabrzinu, ako pretpostavimo da nema graničnika - samo motor, stavio na sigurno mjesto neki akumulator (ili battery-pack, ili čak ispravljač!), stavio dva tastera (dovoljno "jaka"!) povezao sve dužim trožilnim kablom do motora i onda ručno dizao/spuštao roletu sa tim prekidačima. Obavezno osigurač stavit neki "da ne bi bilo" (onaj mali stakleni)!

Eh sad, ako hoćeš automatiku, punjenje baterija preko solarnog panela (ili iz struje), automatsko zaustavljanje u krajnjim položajima - tu dosta posla ima (ovisi koliko se razumiješ), ne znam koliko imaš iskustva u elektronici i elektrici - pa ti neću ništa za sada ni predlagat ni stavljat kakvu shemu ili šta.

Ajde ako ti se da, malo više detalja nam daj - kakav motor (napon, struja), možda oznaka kakva na samoj roleti (sve može bit korisno), dal ima il nema graničnike itd. U svakom slučaju stvarno se to može sredit na stotinu načina, ovisni šta imamo "na terenu" i tko će to sve radit (ako ćeš ti - ne znam koliko se razumiješ u (osnove barem) - releje, graničnike itd.) tako da budemo to sredili, bez brige :wink: !

Gromit
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
Post Reply