zadnji LED indikatori kretanja auta

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
kverter
Posts: 8
Joined: 17-12-2011, 03:29

zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by kverter »

Necu u projekte da turim jos,posto prvo treba da izmozgam posteno oko ovoga,pa rekoh da ovde stavim posto cenim da naziv ove teme najbolje oslikava moj trenutni nivo znanja i ekspertize u ovoj oblasti :)

Elem,rec je o "tabli" LEDova,cenim negde oko 3x15 organizovanoj,koja bi bila na zadnjem staklu auta,pruzajuci dodatnu vizuelnu signalizaciju povodom mog kretanja.3x4 sa obe strane bi bile rezervisane za "zmigavce" tj skretanje,dok bi srednja 3x7 bila stop svetlo.Naravno,nisu fiksne dimenzije,to tek kad vidim sta i kako ide.
Ja cu poceti ispisivanjem mojih trenutnih pretpostavki povodom svega toga,a vi malo strucniji,slobodno se ubacite gde uocite gresku ili pak bolji nacin realizacije od ovog mog te ispravite/predlozite.

-doticni sklop bi morao imati sopstveno napajanje,odvojeno od elektro instalacija auta?
-zadrzao bih i trenutnu signalizaciju,tako da bih trebao iz "obicne" signalizacije da produzim zice od doticnih svetala u LED tablu
-ukoliko bi isao na to da LED signalizacija treba samo da svetli,a ne da treperi i menja stanja,onda ne bih morao u ovaj deo ugradjivati neki slozeniji kontroler(procitah negde ovde "astabilni multivibrator"?)?
Ako bih pak isao na to da signalizacija za promenu smera treperi,onda bih morao da koristim gore navedeni multivibrator?

Toliko za sada,pa kad cujem misljenja o tome da li uopste ovakvo nesto ima smisla i koliko,onda cu dopunjavati temu sa podpitanjima :)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by Amir_H »

Ne treba nikakvi dodatni stablici i tome slično - samo trebaš uzeti siganl 12V sa migavacas i stop svjetla te ga preko relejnog pojačal dovesti na LED diode - kod starijih auta kod kojih su kaslične sijalice sa užarenom niti vjerovatno neće trebati pojačalo, jer LED diode troše mnogo manje struje od tih sijalica ...
kverter
Posts: 8
Joined: 17-12-2011, 03:29

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by kverter »

Jesu,klasicne su sijalice.
Ok,dakle ako bih prebacio sa obicnih svetala samo na led,ne bi bilo problema.
Al' da bi trebalo pojacalo ako bih hteo zadrzati obicna svetla,te uz njih da imam i LED?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by Amir_H »

Ako su klasične sijalice onda samo spojiš LED diode u paralelu sa sijalicama. Možeš pronaći na ovom forumu ili na google koliko žutih dioda treba spojiti u seriju da se napoje sa 12V, a koliko crvenih - o LED diodama je na ovom forumu bilo mnogo priče ...
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1434
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by Emigrant »

momci , niste sasvim u pravu . ako se radi o autu koji se počeo proizvoditi posle 2000 , najverovatnije ima u kompjutoru i opciju za kontrolu sijalica .... što znači da nikakve dodatne LED - ice ne dolaze u obzir .... isključit ce svetla i signalizirat neispravnu žaruljicu ....
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by Amir_H »

Pitam se na koji način kompjuter testira neisparvnost sijalica ? Sijalica kada je neispravna ne troši struju i vjerovatno kompjuter provjerava jačinu struje tj. ako je struja 0A tada prijavi da je sijalica neispravna ?

Ako je tako onda povećanje struje za 5% uzrokovano uključenjel LED dioda ne treba izazvati frku na kompjuteru ?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1434
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by Emigrant »

djelomice si u pravu .... kompjutor meri struju koju sijalica vuče ... ako prekorači zadate limite - jednostavno isključuje tu sijalicu i signalizira neispravnost iste .
kverter
Posts: 8
Joined: 17-12-2011, 03:29

Re: zadnji LED indikatori kretanja auta

Post by kverter »

Ne brinite se,racunari verovatno nisu ni postojali onda kad je ovo auto kojem ocu to da napravim izaslo iz fabrike :)
Hvala na savetima,da,listah i ja teme i nadjos dosta o LEDovima,al' rekoh ipak da proverim konkretno za svoj primer.
Javicu se opet u temi kad budem imao neka nova pitanja,ili ako pak sa gotovim projektom i slikama ;)
Post Reply