kvar na grundig tv

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
crazy marek
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 89
Joined: 02-09-2011, 11:33
Location: hrvatska

kvar na grundig tv

Post by crazy marek »

pozdrav! ovako imam jedan problem na tv-u,jucer ga nisam mogao upaliti...lapica svijetli ali ga se nemoze upalit....dok je priljučen na struju čuje se neko pištanje(pi,pi,pi,pi,pi) tak nekak....a kad hoce televizor upalit preko daljinskog pištanje se pojačava...televizor je običan CRT neznam tocno koji model....
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: kvar na grundig tv

Post by stojke369 »

Nesto je izgorel pa opterecuje mrezu. Ako nemas iskustva sa popravkama bolje ga odnesi kod majstora da ne napravis jos vecu stetu. I nemoj da ga palis vise jer ce i mreza da izgori.
User avatar
crazy marek
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 89
Joined: 02-09-2011, 11:33
Location: hrvatska

Re: kvar na grundig tv

Post by crazy marek »

a znam i ja da je nesto izgorelo,zanima me dal je ko imao slicnih iskustva pa da znam u cemu je kvar i dal se isplati popravljat ili ne...
User avatar
crazy marek
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 89
Joined: 02-09-2011, 11:33
Location: hrvatska

Re: kvar na grundig tv

Post by crazy marek »

nije vrak da na forumu nema nikog ko popravlja televizore???
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1247
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: kvar na grundig tv

Post by alexa_pg »

Nasao bi se neko ko se po malo razumije u popravku TV aparat ali ako se tema pocne ovako
...televizor je običan CRT neznam tocno koji...
sta mozes drugo da ocekujes osim neodgovaranja na temu. Nisam cuo da na ovom forumu ima neko ko zna da gata u pasulj i da na taj nacin moze da ti pomogne.
Alexa
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: kvar na grundig tv

Post by nano »

provjeri tranzistor BU508
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: kvar na grundig tv

Post by sashko »

pumpa ti tv ......bu 508 i blok kondezatore oko njega izmenjaj,zakaci sijalicu mesto tranzistora da ti ne bi crko ako nije nesto drugo uredu....pa premeri napon imas tamo na ploci oznaku kolko trebas imati oko 130v ako se scam dobro ako ne piseti tamo, ako ima tog napoona vrati BU508 eto ti laicko objasnjenje ..
vbmaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 201
Joined: 04-01-2009, 08:28

Re: kvar na grundig tv

Post by vbmaster »

Vidi ovako prijatelju...popravljati tv nije isto sto i zidati zid ili mesiti hleb ( ne potcenjujem ta zanimanja) ali za tako nesto ti treba iskustvo i znanje iz oblasti elektronike i elektrotehnike...Ne moze ti niko pomoci ako je opis kvara krrrr, brrrr, cvrc...a za tv ne znas koji je model ni koliko je star...za detekciju greske, treba malo strucniji opis i treba da budes upucen u taj posao. To nije posao koji moze svako raditi, zaista...zato poslusaj sta kaze stojke369 i nosi ga u neki servis
Ovde se pomoc moze dati ljudima koji su u struci, a laicima je zaista tesko objasniti kako bilo sta da urade...
Nadam se da se ne ljutis....radi se o jako specificnom poslu, veruj mi...
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: kvar na grundig tv

Post by mirzza »

BU otiso 90%, a pregledaj i mrezu imo sam kvar jedan takav kad je otiso optokapler u mrezi, a cuo se zvuk iz njega, takodje oko njega i elektroliti su bili sasusili.. Al mislim da je mrezni otiso..

Rekli su ti gdje bi se mogo nalaziti kvar i metode kako bez instrumenta ispitat, a ti se jos nisi udostojio ni pregledati to i reci rezultate, al hajd :evil:
semax
Posts: 13
Joined: 13-06-2011, 21:16

Re: kvar na grundig tv

Post by semax »

Prvo sigurnost. Ako nemas ranijeg iskustva ili znanja popravak TV može biti opasno. Da bi dobio konkretan odgovor morao bi navesti model TV ili šasiju, te pored opisa kvara i izmjeriti vrijednosti nekih napona. Ovako ti se može samo generalno odgovoriti, ali ako već otvaraš TV i misliš na njemju nešto raditi, prvo bar ja tako radim, promjeni elektrolite u mreži tv. Nakon toga ides redom prvo utvrdi da li je ispravna mreža, otkači linju napajanja HIS, oko 130 volti, zavisi od veličine ekrana. To možeš učiniti na više mjesta može iza ispravljačke diode, okači sijalicu od 75 w radi opterećenja, ako radi i napon je stabilan to obično znači da je mreža ok. E sad trebas provjeriti ispravnost HIS transistora, može biti BU 508. Ako je on ispravan, i imas na njegovom kolektoru napajanje oko 130 volti, kvar može biti u pobudi istog. Dakle u oscilatronom dijelu, za snimanje pobudnog signala trebat će ti osciloskop frekvencija je približno oko 16 Khz. Pored kvara u ovom dijelu može biti i do VN trafoa, koji može biti u kratkom spoju ili da je probio izolaciju. E ovo ti je samo ono osnovno a ima toga još i još......., uglavnom za servisiranje TV potrebno ti je znanje, iskustvo i naravno dosta alata, posebo ako govorimo o novim TV, za čije servisiranje ti treba i duvaljaka kao i programatori.
Probaj nesto od ovoga izmjeri napone na mrezi i obavezno daj model ili šasiju pa da budemo konkretniji.
Post Reply