Automatsko paljenje svetla

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mstevica
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 330
Joined: 04-06-2006, 22:56
Location: Ruma-Srbija

Automatsko paljenje svetla

Post by mstevica »

Posto je dosao novi zakon o saobracaju mora da se pala svetla po danu.E sad to nije problem.Kupi se ili napravi uredja za automacko palenje svetala i to je to.
E sad ja imam problem sa akomulatorom.Posta se ja vozam u glavnom po gradu,desava mi se da cesto moram da dopunjujem akomulator.Na iternetu sam vidjao uredjaje za automatsko paljenje svetla koji imaju neki senzor pa po danu nepale skroz svetla.Koliko sam ja razumeo ti uredjaji rade na principu dimera.Kad je dan svetla radi naprimer 50 posto a kada padne noc onda rade 100 posto.Interesuje me dali ima neko semu akvog uredjaja.Mada po meni je to komplikovano.Mogao bi biti neki prostiji uredjaj koji bi pri prvom ablendu pustao pun napon u sijalice tako da kada po danu vozis auto po gradu on se automacki pali i sijalece nrade sa naprimer 50 snage,a kada dodje noc onda samo za amlenduje i tada rade sijalice punom snagom dok neisljucite kontakt od auta.Mozda sam vas malo udavio sa velikim tekstom ali sata cu stisla me muka.
Pozdrav
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Smjesko »

To što ti želiš izvesti je besmisleno.
Svjetla se trebaju paliti da bi sudionici u prometu bili uočljiviji, a djelomično i zbog toga što su mnogi zaboravni pa ne pale svjetla ni kad je vidljivost smanjena (kad je oblačno). Budući da je danju intenzitet okolnog svjetla veći nego u sumrak (kad se - statistički gledano - događa najviše nezgoda u prometu), ili naravno noću, potrebno je snažno svjetlo, snažnije od okolnog, da bi bilo zamjetljivo. Zbog velikih brzina kojima se mnogi voze, skraćeno je vrijeme uočavanja drugih sudionika u prometu, a time i eventualno potrebne reakcije (promjene ili korekcije smjera, ili kočenje). Ovo je dobro uočljivo kad se motocikl vozi prema vozaču koji ga treba primijetiti. Bez upaljenog svjetla na motociklu to je vrlo otežano, naročito kad se motociklist vozi brzo - a to je najčešći slučaj.
Što se tiče akumulatora, možda bi trebao razmisliti o kupnji novog. Da bi ga zaštitio od pražnjenja, izradi sklop koji automatski gasi svjetla kad motor ne radi. Također provjeri vuče li ti struju neko drugo trošilo (lampica u kabini, radio itd.).
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by trax »

To sto on hoce nije nista spektakularno, to se ugradjuje u sva nova vozila. To isto planiram da sebi ugradim.
Sada eto mijenjaju zakon ili planiraju da to urade, jer su konacno skontali da se okolina vise zagadjuje sa ukljucenim svjetlima (veca potrosnja).
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Smjesko »

Možda bi bilo bolje umjesto žarulja ugraditi snažne svjetleće diode s PWM regulacijom. Tako bi se postigao kompromis između potrebe da svjetlo gori i da se pri tome smanji potrošnja, a samim tim i zagađenje.
batka
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 535
Joined: 28-02-2010, 14:46

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by batka »

Znate sta: neka potrazi semu za zaboravljena svetla :lol: Da ne prazni akumulator :roll: To je lakse i razumnije uraditi.Ili kako moj komsija:releom 12V je prespojio poziciona svetla na samu bravu i kad okrene kljuc pale se svetla :ohno: Treba imati dobar akumulator.A ona semica za zaboravljena svetla se uradi sa NE555...
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by trax »

Moze se sa PWM-om pogoniti i 12V zarulja, samo treba staviti neki filter da se taj PWM ne vraca u kompjuter od kola i ne napravi problem :D

Druga solucija je da se malo raskopa po instalaciji, stavi relej koji ce i lijevo i desno oboreno svjetlo preklopiti u seriju, tako da na svako dodje po 6,5V sto ce znaciti duplo slabiju potrosnju. Onda se napravi prekidac "dnevnog svjetla" iliti "light switch" koji ce taj relej ukljucivati kada je dan, a vracati sve na normalu kada je noc. Slijedece mu preostaje da to spoji na "kontakt" zicu i to je to.
Krsta
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 34
Joined: 21-03-2010, 17:18

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Krsta »

Ugradio sam u mojim kolima i radi savršeno, pali svetla potom paljenja motora i struja za tu elektroniku treba da se stavi da je kontakt prekida a ujedno sluzi da kad alternator rikne jer mi se to jednom desilo
Attachments
automatsko paljenje svetla.jpg
automatsko paljenje svetla.jpg (37.86 KiB) Viewed 5528 times
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by trax »

Slaba ti ova slika... Moze se nesto pogresno spojiti :ohno:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by stojke369 »

Najbolje je da ne upali odmah svetla posle starta motora vec saceka 5-6sec. Ovo me zanima za PWM regulaciju ako neko zna kako da se napravi neka prica :)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by trax »

Pa to ti je onaj dimmer (7-seg LCD) sa PWM-om sto si vidio ovjde na forumu Drago_ZG cini mi se...
Pogonis sijalicu sa P-tip mosfetom.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by stojke369 »

Ajde ako nadjes koji je linkuj ga ovde. Treba mi za auto tako da cu displej i sve sto mi netreba izbaciti :wink:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by trax »

Evo ga: http://www.elektronika.ba/687/triac-regulation/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by niho »

Hm pa bas jednosmjernu struju u automobilu regulisati trijakom je jako skupo, a uredjajem napravljenom po ovoj shemi iz linka -- bojim se nemoguce!! :?
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by Drago_Zg »

Greška u koracima. Sličnu grešku, nedavno sam i ja napravio, ali me je navrijeme kolega Pajser ispravio.
Kod istosmjerne struje nedostaje impuls sinkronizacije, a na triacu se moraju "rezati " sinusni oblici.
Mislim da treba projektirati dealy sa istosmjernom regulacijom.
Sve dok kolega Niho nije izrazio sumnju, razmišljao sam: "to je to!". No ipak nije.
Bravo Niho!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by niho »

Ma da ovdje bi bolje isao onaj moj dimer kojeg je neko preradio tako sto je ubacio P MOSFET i dupli 7segmentni displej, pa je to vjerovatno i zbunilo nasu stazicu (TRAX-a)
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by niho »

Evo ga nadjoh link nasa "bijela glava" je to lijepo odradila :) http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 343#p85465
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by WhiteHead »

Al' sam ideju prepisao od tebe... :?
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by stojke369 »

Imam neku semicu sa NE555 da probam pa cu da vidim. Ako se lose pokaze radicu sa Pic-om nesto. Prvenstveno me zanima grejanje sklopa.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Automatsko paljenje svetla

Post by niho »

Mozes i sa 555 raditi lijepo je i jeftinije, jedino sto je kontrola potenciometrom ili biras preklopnikom PWM a ovamo mozes birati tasterima. E sad moglo bi se to rijesiti i pomocu brojaca ili pomjerackih registara (npr 4017 ili sl.) ako ne zelis raditi sa PIC!
Post Reply