Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by Alex1 »

Dali je radio tko, dal postoji kakva shema?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by Smjesko »

Ako to postoji, onda valjda postoji i shema za to :!: Jesi li pitao Guugl :?:

" flashing brake lights schematics " <Enter>
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by Alex1 »

Da pitao sam "Pulsing third brake light" i nešto je nađeno!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by elektor »

slabo nesto taj tvoj "gugl" radi...http://www.slabastruja.com/sSsSheme.asp?recID=13
evo a ako ti ovo ne odgovara..tj.inzistiras da ti svijetlo stalno trepta onda napravis ovo..http://www.slabastruja.com/sSsSheme.asp?recID=14
samo umjesto led diode stavis optokapler npr. 4n33..i relej
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by niho »

@Alex1 tzv "americka stop svjetla" sam radio nekad davno po shemi iz "Elektronika u automobilu". Prilicno jednostavna shema a princio je sledeci: Kad pritisnes kocnicu stop svjetlo do tri puta "trepne" i onda stalno sija. To je po propisu o bezbijednosti saobracaja. Ne smije stalno blinkati jer onda pravi zabunu ... bar tako pojasnjavaju. Potrazicu tu shemu, imam negdje pa cu staviti na forum.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by elektor »

to je nesto slicno kao ovo na prvoj shemi sto sam mu dao
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by Alex1 »

Ja sam mislio nešto kao ovo: http://www.youtube.com/watch?v=5TIb7j3a_B8" onclick="window.open(this.href);return false;
Ovo kad svjetlosni snop ide lijevo desno, bez blinkanja!
Jedan moj poznanik ima ovako, morat cu ga uloviti negdje pa priupitati za shemu!
Nešto mi je spomenuo da se doda samo sklop, na originalnu instalaciju!
Što je dopušteno kod nas, nebi htio da me policija kazni!
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by elektor »

neznam bas dali je ovo dozvoljeno kod nas..mogli bi te lako momci u plavom jebavati..nema to veze dal je na na instalaciju samo dodan sklop.vrlo je lako moguce da kazu da to tvoje trece treptajuce stop svijetlo stvara zabunu..tako da sto manje treptanja manja sansa za probleme s policijom..a ovo sto si pokazao na videu lako se moze rjesiti s PIC-om..
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by Smjesko »

Ovo treptajuće stop-svjetlo se serijski ugrađuje na mnoge novije modele automobila i ne bi trebalo biti problema s policijom ako se isto izvede u samogradnji prema preporučenim standardima (koliko točno bljeskova i koje duljine).
Kad se po prvi puta pojavilo, cilj mu je bio da vozač iza što prije primijeti da vozilo ispred njega koči, a treptajuće svjetlo bolje privlači pozornost od onog koje stalno svijetli ili ne svijetli pa se uključi i stalno svijetli. Druga važna pojedinost je da to svjetlo bude u visini linije pogleda vozača u vozilu iza, što je po prvi puta u industriji primijenjeno kod modela "Renault Espace" - koji je imao stražnja signalna svjetla postavljena na stražnje rubove vozila, na višem položaju nego kod svih dotadašnjih vozila. U samogradnji se to svjetlo često postavlja na stražnju policu, što otprilike odgovara prethodno navedenom položaju s obzirom na liniju pogleda vozača u vozilu iza.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by niho »

Eh ovo sto sam ja radio je tranzistorska shema, relativno jednostavno 3 tranzistora i ja sam dodavao rele. Napravi par blinkova i onda svijetli stalno. NArocito je pogodno za maglu jer se, kako rece kolega, trepcuce svjetlo puno bolje uocava nego ono koje stalno svijetli. Danas se kod dosta modela ugradjuje stop svjetlo tako da kod "normalnog kocenja" sija stop a kod "intenzivnog kocenja" pale i sva 4 migavca. Sto je, po meni, jako dobra opcija. Nacrtacu shemu posto je knjiga jako stara i bojim se da se shema nece bas vidjeti dobro.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by niho »

Evo nesto sam zbrljao na brzaka :)
stopsv.jpg
stopsv.jpg (9.97 KiB) Viewed 3602 times
Samo sam dodao rele sa zastitom (dioda inverzno spojena) umjesto direktno sijalica (2 x 21W) i onda tranzistor ne mora biti 2N3055 nego BD135 ili slican. Gotov uredjaj je velicine sibice :)
Alex1
Napredujem
Napredujem
Posts: 144
Joined: 12-10-2006, 09:30
Location: Near Zagreb

Re: Shema za Treptajuće stop svjetlo?

Post by Alex1 »

pokušat ću se čuti s poznanikom i pitat ga detalje možda mi kakvu shemu da, i video!
nisam 100% siguran, ali mislim da kod njega to srednje svijetlo nije odmah počelo "trepati" lijevo desno, nego je prvo par sekundi svjetlilo normalno i onda dalje lijevo desno!
Drugi tjedan nadam se dobim deteljne informacije pa se javim!
Post Reply