Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Slide
Posts: 8
Joined: 08-01-2006, 16:10
Contact:

Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by Slide »

Dakle... zanima me dal mogu nekako izvesti da mi stalno obračunava po niskoj tarifi ili ga usporiti. Čuo sam da se može usporiti sa magnetom, jel to istina? One fore sa spajanjem prije brojila i to ne mogu jer živim u zgradi a sat je u haustoru. :cry: daaaakle?
Brojilo je ovo:
http://www.elprim.com/Brojila/Brojila/d ... rojilo.jpg
Firkragg

Post by Firkragg »

Bez otvaranja nikako, ako otvoris ima 100 nacina (jak magnet bi npr. usporio disk zbog vrtloznih struja) mrdanje oko pogonskih zavojnica i ls. također,
il jednostavno smrdas mehanički counter i vratiš ga ručno na neki prijašnji položaj i sl...
ugl. nije bezveze stavljen osigurač protiv otvaranja i sve dobro zasticeno.

:shock:
Slide
Posts: 8
Joined: 08-01-2006, 16:10
Contact:

Post by Slide »

Firkragg wrote:Bez otvaranja nikako, ako otvoris ima 100 nacina (jak magnet bi npr. usporio disk zbog vrtloznih struja)
Znači jaaaki magnet na njemu bi ga smetao tj usporio? A kako se napravi onaj jaki magnet, sa nekom zavojnicom il kako? Što se spoji u struju na adapter?
Firkragg

Post by Firkragg »

Magnet mora lezati par mm od aluminijskog diska + biti vrlo jak da bi uopce znatnije utjecao na njega.
Slabiji magneti su vec u brojilu i sluze za kocenje diska prilikom promjene u potrosjni (da se od inercije nebi nastavio vrtiti).

Izvana nema sanse :shock:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Verovali ili ne drugar mi je donosio nesto veliko kao magnet ali je bilo uvijeno u izolir traku tako da nisam znao sta je unutra postavi se na strujomer sa gornje strane i zaustavi ga to je jedan covek prodavao za 500Evra ja sam mu rekao da je to sigurno magnet a on mi je rekao da nije (kaze daj ti meni 500evra pa ga rasturi i ispituj sta je to :shock: :shock: :shock: ) :D :D :shock:
Firkragg

Post by Firkragg »

Magnet bi moro bit suludo jak da bi vrtložne struje djelovale izvana, i zbog vjerovatnog željeznog oklopa nebi imao šanse da djeluje.
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by Al »

Slide wrote:Dakle... zanima me dal mogu nekako izvesti da mi stalno obračunava po niskoj tarifi ili ga usporiti. Čuo sam da se može usporiti sa magnetom, jel to istina? One fore sa spajanjem prije brojila i to ne mogu jer živim u zgradi a sat je u haustoru. :cry: daaaakle?
Brojilo je ovo:
http://www.elprim.com/Brojila/Brojila/d ... rojilo.jpg
Pozdrav, prvo imam jedno pitanje, di ti je nešto kao sat sa jednom kazaljkom, tj uređaj koji prebaciva na jeftiniju i skuplju tarifu?
Firkragg

Post by Firkragg »

Uklopni sat.
Ok to nije bitno ovdje, on je isto zapecachen.

Npr. to brojilo na slici ocito ima zeljezno kuciste i magnet nebi imao utjecaja, neovisno o snazi.
Al
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 28
Joined: 11-01-2006, 20:59
Location: Croatia

Post by Al »

Firkragg wrote:Uklopni sat.
Ok to nije bitno ovdje, on je isto zapecachen.

Npr. to brojilo na slici ocito ima zeljezno kuciste i magnet nebi imao utjecaja, neovisno o snazi.
znam frenda koji je zaustavio taj sat tako da je cijele božične blagdane imao na jeftinojoj tarifi, stavio je magnet, običan sa jednog zvučnika, na uklopni sat i sat je stao, radio je, culo se, ali sat se nije vrtio, dobro mu dodje kad radi nešto što troši više struje, zaustavi na jeftinijoj tarifi.
User avatar
Fedja
Napredujem
Napredujem
Posts: 138
Joined: 14-01-2005, 14:55
Location: Mostar, BiH

Post by Fedja »

Ima nesto sam ja slusao od prijatelja da su to radili, da se izreze traka od rengenskog snimka, i ga se to gurne iznad (ili ispod) prikljucaka na brojilu, nisam siguran.. Eto, ja to nisam probao samo sam cuo, ali kazu da brojilo samo stane.
User avatar
Fedja
Napredujem
Napredujem
Posts: 138
Joined: 14-01-2005, 14:55
Location: Mostar, BiH

Post by Fedja »

Moja greska.. tek sam sada vidio da nemas pristup brojilu, tako da to otpada. Ali eto mozda neko drugi isproba :D :D
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Magnet bi moro bit suludo jak da bi vrtložne struje djelovale izvana
Ovo sto mi je donosio drugar je kao magnet velicine od zvucnika 12-tice.Ali mislim da su to spojena 2 magneta suprotnih polova pa uvijeni izolir trakom :shock:
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1246
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Post by alexa_pg »

Sto se tice samog brojila, ne mozes mu nista bez otvaranja. Sve su price tipa rekla-kazala, a od toga nema nista. Jedino sta SIGURNO moze to je da se omoguci jeftina tarifa po zelji, kad hoces i koliko hoces i to za citav ulaz, odnosno za sva brojila koja su na tom uklopnom satu. Takodje ovo vazi za stare sisteme ocitavanja potrosnje struje, dok kod novog sistema, daljinsko ocitavanje, ne pomaze trenutno nista.
PS. Nemoj ocekivati da ce neko javno objaviti kako da potkradas elektroprivredu (drzavu).
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Necu da budem navalentan i da nekom ispiram mozak ali znam sigurno da je ovo sto mi je donosio drugar(magnet ili sta vec) zaustavilo strujomer a potom su namerno popaljene sve grejalice i svetla po kuci a on nije ni mrdnuo. :shock:
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

BROJILO

Post by DRUG STARI »

Brojilo se može zaustaviti bez obzira koliko je opterečenje,način je jako jednostavan, potrebn je otpustiti vijke od ploče (ne brojila jer su blombirani) i preklopiti brojilo u vodoravan položaj.
Firkragg

Post by Firkragg »

yep, mala je vjerojatnost da ista uspije, u odredjenim okolnostima jak magnet ima smisla, vodoravan polozaj bas i ne ( osim ako brojilo nije totalno smrdano).

Od brutalnijih i premanentnijih nacina (zar nije naslov kako ''pokvariti'' :D) bi mogao biti da MOTom pregoris naponski namotaj izvana, al to nije briljantno kao sto bi bio magnet i sl...

Uglavnom nemozes mu nista sto bi bilo razmjerno efkasno.
DRUG STARI
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 461
Joined: 12-02-2006, 21:14
Location: Hrvatska

Post by DRUG STARI »

netreba brojilo biti razmrdano, ploča se može bez ikakvih problema otpustiti u svim ormarima,ako pak hoče uništiti brojilo može ga skuriti sa VN trafom (uz prethodno vađenje svih osigurača)ali elektra če mu svejedno obračunati prsječnu potrošnju
User avatar
dragon-fly
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 62
Joined: 04-03-2005, 21:45
Location: zagreb
Contact:

Post by dragon-fly »

ja sam imo sreće....igro sam se s teniskom lopticom sa frendom(rukomet)a gol je bio ispod brojila,i on slučajno pogodi jako brojilo koje je skoro skroz crklo,radilo je samo kada radi lampa u mojoj sobi,bojler i tv!!!ali su nas skužili i bilo je svađa....pokušavo sam to s onim di se očita plin ali mi nije uspjelo... :?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Popnes se na tavan i vezes na stenter ispred brojila :wink: :D
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

pa pitajte frenda ili nekoga ako vam readi u elektroistri neka vam da plombu i staro brojilo i dalje znate
zar ne :lol: :lol:
Post Reply