Semafor

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
AtomHeart
Posts: 3
Joined: 29-12-2008, 16:21

Semafor

Post by AtomHeart »

Pokušao bi na proto pločici sastaviti sklop koji radi kao semafor.
Dakle, da pali crvenu, zelenu i žutu diodicu kao kod semafora.

Sad, na pamet mi je palo da koristim monostabile za crvenu i zelenu diodicu (npr. 20 sekundi trajanje signala) i astabil za blinkanje žute diodice između paljenja crvene i zelene diodice.

Mislio sam još i dodati i nekakvo tipkalo kojim ću palit/gasiti sklop, a kada ugasim sklop da žuto svijetlo ostane blinkati.

Sad, to sam dobio ideju samo sa monostabilima i astabilima u pogledu trajanja signala, ali pošto se ne razumijem puno u elektroniku, trebala bi mi pomoć tj. ako netko ima možda nekakvu shemu?
Shenda

Re: Semafor

Post by Shenda »

Teško da će to ići tako... Ali evo jedan interesantan link ->
http://www.kpsec.freeuk.com/projects/trafficlight.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Negdje sam vidio semafor, ali sa mikrokontrolerom... Probaj malo Google "traffic light", ili tako nekako..
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Semafor

Post by elektor »

evo mozda ti pomogne i ovaj link..samo jos napravi nes za tu zutu diodu da blinka kad je sklop zagasen..http://www.slabastruja.com/sSsSheme.asp?recID=25
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Semafor

Post by informaticar »

Ja sam za sebe napravio program u QBasic-u za semafor kojeg planiram napravit i to ti je najjednostavnije moguće bez po muke :D
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Semafor

Post by elektor »

istina da je tako najjednostavnije..ali to radi s pic-om...a za njega ti treba programator..znanje programiranja..
Post Reply