pomoc oko sheme, komentiranje i rjesenja

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
ninja
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 444
Joined: 25-09-2006, 22:37
Location: Osijek,Hrvatska

pomoc oko sheme, komentiranje i rjesenja

Post by ninja »

trebao bi pomoc oko sheme, radi se o sklopu koji zamjenjuje mehanicki prekidac za pokretanje DC motora
prekidac(triger) daje signal sklopu te on otvara put i preko njega ide sva struja iz baterije
sklop radi na cca 10-25A i 8-12V
jedna osoba je napisala da u ovom sklopu nisu najbolje odabrani elementi, te da bi se mogla slozit bolje
sklop sam pravio vec par puta, i radi bez problema

koristio sam ove mosfete http://www.vishay.com/docs/69983/sum110n0.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.vishay.com/docs/73493/73493.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

et ak netko moze pogledat shemu, prokomentirat, i napisat par stvari sta bi se moglo zamjenit, tj poboljsat
iz sheme sam izbacio osigurac, i TVS diodu sa gejta N mosfeta

Image
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: pomoc oko sheme, komentiranje i rjesenja

Post by Smjesko »

Cudan neki sklop. Ne shvacam cemu sluzi gornji MOSFET.Spojen je paralelno motoru. :?

A crtao ga je izgleda neki arap. Po nekoj logici pismenosti, shema bi trebala biti preklopljena za 180 stupnjeva po okomitoj osi, tako da ono sto je sada desno bude lijevo i vice versa.
User avatar
ninja
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 444
Joined: 25-09-2006, 22:37
Location: Osijek,Hrvatska

Re: pomoc oko sheme, komentiranje i rjesenja

Post by ninja »

ok za crtanje, moze se skontat

nego taj gornji mosfet, zaboravio sam napisati, sluzi za kocenje motora kada nestane signala sa trigera, i motor u jako kratkom vremenu staje
znaci taj sklop osigurava brzi start, sa manjim otporom struji iz baterije, i aktivno kocenje motora kada se on zaustavlja
Post Reply