pokazivanje frekvencije

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

pokazivanje frekvencije

Post by cookie »

Pozdrav ekipi...naime jednom negdje sam vidio(u nekom radio aparatu)da kad vrtiš promjenjivi kondezator na miliampermetru se pomiče kazaljka te tako pokazuje frekvenciju.znači kad je kond na nuli i kazaljka je na nuli i obratno.e sad vjerojatno kužim na koju to foru radi jer kondezator ima na kraju osovine potenciometar koji se okreče zajedno sa njim pa time valjda mijenja neki napon koji dolazi na miliampermetar ili?pošto sam nabavio takav jedan kond.a treba mi za jedan odašiljač da napravim da pokazuje frekvenciju potrebna mi je nekakva shema ili neki prijedlog...unaprijed zahvaljujem...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: pokazivanje frekvencije

Post by bob4 »

To neće ići tako jednostavno. Treba ti neki elektronski sklop.....a i nisi spomenio frekvenciju , ni o kojem uređaju je riječ. Koliko se ja razumijem , signal na instrumenat dolazi iz nekog dijela tog tvog uređaja; a kondenzator radi nešto skroz drugo....
Daj shemu, pa možda dobiješ od nekoga kvalitetan odgovor. :wink:
cookie
Napredujem
Napredujem
Posts: 112
Joined: 12-01-2012, 08:18

Re: pokazivanje frekvencije

Post by cookie »

Dobro znam koju funkciju radi kondezator.gle,na kraju kondezatora na istoj osovini je i potenciometar.znaći kad se vrti kondezator vrti se i potenciometar tako da kad je na kond.0pf onda je i na potenciometru 0ohm-a.ja bi napravio jedan predajnik za 3.5 mhz tako da bi u oscilatoru koristio taj kondezator kojim bi mijenjao frekvenciju a onda baždarion na miliampermetru skalu na kojoj bi označio na kojoj je frekvenciji oscilator.vidio sam to i na jednij shemi gdje je lik isto to napravio al se ne mogu sjetiti gdje sam to vidio.dakle nešto kao i kod ispravljača sa promjenjivim naponom gdje potenciometar vrši funkciju povečanja ili smanjenja napona pa se tako ponaša i skala na voltmetru.nisam početnik u elektronici jer se time bavim već 20-tak godina(manje više vf tehnikom).probao sam i googlati al ništa.svaka pomoć dobro došla...
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: pokazivanje frekvencije

Post by bob4 »

Nisam detaljno pročitao prvi post. :oops:
ja bi to ovako spojio. Na krajeve potenciometra spojiš konstanti napon. Između minus pola i srednjeg izvoda imaš napon koji mjeriš. On će se mijenjati kako se mijenja položaj kondenzatora( shvatio sam od druge).
Znači mjeriš napon sa svojim instrumentom....
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: pokazivanje frekvencije

Post by LAF »

Jedna serija GRUNDIG prenosnih radiaparata imala je takve promjenjljive kondenzatore koji su na
MW I KW koristili promjenjljivi kondenzator, a UKW je imao tuner s varikap diodama koji se
podesavao tim potenciometrom u UKW skala je bila instrument koji je umjesto napona na varikap diodama
bio izbazdaren po frekvenciji 87,5-104 MHz. Na MW I KW bila klasicna skala.-

pOz
Post Reply