Triak uvijek ostaje otvoren?

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
majstor1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 17-10-2014, 13:43

Triak uvijek ostaje otvoren?

Post by majstor1 »

Pozdrav,
u jednostavnoj šemi pokušavam signalom sa PIC uključiti pumpu na 220 V (u plinskom bojleru). Koristim optokapler MOC3041 i TRIAK 16-600. Nakon dovođenja signala na optokapler, on uključi triak, međutim kada signal iz PIC-a nestane, triak i dalje ostaje uključen. Na šemi se vidi da sam eksperimentirao sa 5V i led diodom na izlazu triaka, pumpu još nisam uključivao. I bez diode na voltmetru prikazuje otvorenost. Možete li mi dati kakav savjet, jer ja više neznam što raditi, kako ga vratiti u isključeno stanje?
Attachments
triac_optocupler.JPG
triac_optocupler.JPG (7.91 KiB) Viewed 2982 times
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Triak uvijek ostaje otvoren?

Post by WhiteHead »

Trijak mora prekidati izmjeničnu struju da bi se gasio, sa DC normalno da ostaje upaljen.
Da pojasnim: mora doći do prekida u kolu A1-A2 da bi ugasio trijak (ili tiristor) a to se kod izmjenične struje dešava pri prolasku sinusoide kroz nulu.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
majstor1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 17-10-2014, 13:43

Re: Triak uvijek ostaje otvoren?

Post by majstor1 »

Hvala Whitehead,
mislio sam isprobati pomoću led diode otvaranje i zatvaranje. Hvala, to znači nije ispravan način.
Kada spojim digitalni multimetar na A1 i A2 (postavim ga na opciju zvučnog signala kratkog spoja on pokazuje nulu na početku, po uključenju signala pokazuje 1411 i ne isključuje se nakon nestanka signala). Možda niti to nije pokazatelj, ali imao sam slučaj prije godinu dana kada mi je triak (ista šema) ostao otvoren, a tada se radilo o izmjeničnoj struji. Isprobat ću sa izmjeničnim naponom 24V i potrošačom.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Triak uvijek ostaje otvoren?

Post by WhiteHead »

majstor1 wrote: on pokazuje nulu na početku, po uključenju signala pokazuje 1411 i ne isključuje se nakon nestanka signala
Ali kad nakratko odspojiš instrument pa ponovo ga spojiš treba opet da pokaže nulu. Ako je tako onda će sa izmjeničnom raditi, uostalom probaj to što si naumio.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
majstor1
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 47
Joined: 17-10-2014, 13:43

Re: Triak uvijek ostaje otvoren?

Post by majstor1 »

Hvala WhiteHead,
točno kako si napisao. Odspojio sam instrument, pa spojio i Triac je isključen.
Spojio sam trafo 24V, termomotor i apermetar. Po davanju signala na optokapler triac je uključio, a po gubitku signala, triac je isključio.
Šema je ispravna, ja sam sam proizveo problem iz neznanja. Hvala na brzim savjetima.
Post Reply