Križna sklopka za paljenje svijetla sa dva mjesta ???

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
pape
Posts: 5
Joined: 11-11-2006, 20:21

Križna sklopka za paljenje svijetla sa dva mjesta ???

Post by pape »

Imam big problem.
Imamo u kuci jedno svijetlo u hodniku koje se pali/gasi pomocu dvije (krizne) sklopke.
Stari mi je kupio nove sklopke i isao ih promijeniti ali je totalno izmijesao zice tako da je sad sve poremeceno, kad ukljucim svijetlo sa jedne sklopke ne mogu ga na drugoj ukljuciti i obratno. Razumijem se u struju prilicno ali problem je sta nisam nikad do sad spajao krizne sklopke (3 izvoda). Znaci iz svake kutije u zidu imam 3 zice (plava-faza, zuto zelena i crna).
Imam digitalni ispitivac struje i svu ostalu potrebnu opremu, te bi molio da mi samo neko da shemu gdje koju zicu da spojim.
Radi lakseg razumijevanja prilazem skicu
Image
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

to ni nije krizna sklopka koliko ja kuzim nego izmjenicna a evo ti sema kako se spaja, ovo crveno ti je sklopka i kad got jednu od njih okrenes promjeni se stanje znalci ili se uklj ako je bilo isklj ili se isklj ako je bilo uklje

ja mislim daje to sto tebi treba ,a ko neznas koji su kontakti koji provjeri unimerom

Image
pape
Posts: 5
Joined: 11-11-2006, 20:21

Post by pape »

U pravu si to je izmjenična sklopka ali opet nisi mi objasnio koju žicu na koji priključak izmjenične sklopke da spojim.
Da ponovim u svakoj kutiji u zidu imam 3 žice, plava žutozelena i crna a na izmjeničnoj sklopki imam 3 priključka (srednji, lijevi i desni)
Znači na koji priključak koju žicu da spojim.
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

lutovac-ba
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 24-03-2006, 22:39
Location: Montenegro

Post by lutovac-ba »

Zbunjuješ narod skicama kutija. Na obe kutije si napisao da je plava žica "FAZA" što znači da na njima imaš napon što je nemoguće ili ti je instalacija neispravna. Mada faza mora biti na crnoj žici ali može i tako. Napon može biti samo na jednoj žici i u jednoj kutiji. Tu žicu (plava) kačiš na srednji kontakt jednog prekidača. Iz druge kutije jedna žica ide na sijalicu (provjeri koja) [/b]Dariolo predpostavlja, a i ja da je to plava žica, i ona se kači na srednji kontakt drugog prekidača.
Unimerom kontroliši dali je crna iz jedne kutije u kratkom spoju sa crnom u drugoj kutiji ako jesu dobro je i njih kačiš na kontakte 1;1 ili lijevi-lijevi na prekidačima, isto uradi i sa žuto-zelenom žicom na kontakte 2;2 ili desni-desni. I mora da radi.
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Inace je smedja faza , plava nula!
User avatar
juka vk
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1094
Joined: 05-07-2006, 21:40
Location: Vinkovci, Hrvatska
Contact:

Post by juka vk »

ona moja sema ti je dobra a na sklopki ispitaj kontakte a vjerojatno ti je srednji onaj koji je uvijespojena na fazu ili je odvojen
igman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 13-10-2006, 19:50
Location: Sarajevo

Post by igman »

Standard za oznacavanje faze je i crna i smedja boja zice.
igman
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 13-10-2006, 19:50
Location: Sarajevo

Post by igman »

Mada sam u vise navrata vidjeo u instalacijama plavu kao fazu :roll:
Zato uvijek treba provjeriti.
pape
Posts: 5
Joined: 11-11-2006, 20:21

Post by pape »

Hvala svima rješio sam problem po gore navedenoj shemi. U pravu ste bila je samo jedna faza, pobrkao sam bio nešto. Uglavnom problem je rješen
Post Reply