TABLET NE DIZE SISTEM

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
lady Ann
Posts: 3
Joined: 19-11-2013, 14:02

TABLET NE DIZE SISTEM

Post by lady Ann »

Postovani, na adapteru za tablet krivo je suprug spojio polaritet. Ukljucio ga je u struju i stavio da se puni, nakon par minuta tablet se poceo grejati i on ga je iskljucio sa punjaca.
Adapter smo kasnije napravili kako treba, ali tablet kada se stavi na punjac pokazuje samo logo firme ali ne dize sistem. Prikazuje se baterija kako se puni, i to je sve. Ne moze da se napuni i ne dize sistem,

Sta je moglo da mu se desi? Imali mu pomoci? Dali mislite da se taj kvar isplati popravljati?

Unapred hvala
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by sashko »

za pocetak koji je tablet u pitanju,sta je uopste imao da spaja kad sa tabletom dolazi i org punjac,i trece iz kog grada ste ?
lady Ann
Posts: 3
Joined: 19-11-2013, 14:02

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by lady Ann »

Tablet je marke GoClever 10" , kupljen je polovan bez punjaca, punjac koji mu odgovara je 5V 2A, kupili smo novi punjac ali nije mu odgovarao dzek, skinuo je odgovarajuci dzek sa punjaca za mobilni i i krivo spojio zice.
Bio je kratko na tom punjacu, mozda 3 - 4 minute i poceo jako da se grije.
Punjac smo posle spojili ispravno, proverili i na onom aparatu i radi, ali tablet ne radi.
Sada kada se ukljuci na punjac, dize samo logo firme i tu stoji, nakon toga se zatamni ekran, koji prikazuje samo bateriju koja se puni i ne moze da digne sistem,.
Kao da je skroz prazan.

Sta mislite, sta je moglo da mu se desi?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by nano »

Vjerovatno je nesto sa dijelom koji kontrolira punjenje ili sa samom baterijom,Mozda u samoj bateriji postoji
zastitni termo osigurac,koji se pregrijao i prekinuo pit do i od baterije.Koliko se popravak isplati
nemoguce je reci bez otvaranja i dijagnoze kvara.Provjerite cijenu baterije za taj tablet i okvirno bi to bila cijena popravka .
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
lady Ann
Posts: 3
Joined: 19-11-2013, 14:02

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by lady Ann »

Novi momenti.....

Ukljucim ja njega na punjac i on i dalje pokazuje onu bateriju koja se puni. Nakon jedno 2 sata pokusam da ga upalim i uspijem, :)
Prikaze logo, pa ona muzikica i digne se sistem, pise 8% punjenje, ja se odusevim :)
Puni se on, tako puni, jedno 4 sata i dodje do 97%. Uzmem ga u ruke, proveravam, ma radi ko satic, facebook, you tube, sve super, brz kao munja.
I onda odlucim da ga ugasim i ponovo upalim da vidim kako ce se ponasati. Izvadim kabal od punjaca iz njega i on iako je bio upaljen, ugasi se isti cas. Kako da je nestalo struje.
Pokusam da ga upalim, nece..., stavim ga ponovo na punjac, on opet nece. Ne pokazuje nikakve znake zivota.
Ekran crn, nema vise ni one baterije koja se puni, ni belog ekrana sa logom firme, nista......kao mrtav.

Sta mislite, sta mu je? I sta da radim s njim? Jos je pod garancijom.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by niho »

To je bar jednostavno
Jos je pod garancijom.
Iskoristite garanciju.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by WhiteHead »

Ali....
lady Ann wrote: kupljen je polovan bez punjaca,
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by Zez »

Nema veze što je kupljen polovan. Prodavatelj je trebao uz uređaj priložiti i svu prateću dokumentaciju, uključujući i račun i garancijski list. A garancijski list nije vezan za ime kupca.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by Feko »

Tablet vjerojatno ima odozada hardverski reset. Rupica u koju gurneš iglu, spajalicu...probaj to, možda proradi.
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by Zez »

Vi'š ti vraga. Sad sam primijetio nešto što mi je promaklo. Dakle, ako uređaj traži punjač napona 5V i struje 2A onda punjač za mobitel nije baš najbolje rješenje jer taj ni u ludili ne može dati struju od 2A. To znači da će punjenje baterije pomoću takvog punjača trajati duuugo. Jaako dugo. I to pod uvjetom da je baterija ispravna, a čisto sumnjam da ova više jest. Stoga, baterija van, suprug neka spoji taj jack na napajanje za računalo (na crvenu i crnu žicu, al' ovaj puta ispravno) ili neko drugo koje daje 5V i nekoliko ampera struje pa probati. Ako proradi, baterija je neispravna pa će trebati reset novčanika i kupiti novu. Ako ne proradi, bojim se da je uređaj zreo za povijest jer će to teško netko uzeti na popravak (nadam se da griješim).
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by WhiteHead »

Zez wrote: nešto što mi je promaklo.
I ovo ti je promaklo:
skinuo je odgovarajuci dzek sa punjaca za mobilni
Znači punjač je vjerovatno 2 A a samo je džek od punjača mobilnog.
A što se tiče garancije, pošto je kupljen polovan vjerovatno se radi o garanciji datoj od prodavca - fizičke osobe, pa ne bi bilo fer iskoristiti je obzirom na uzrok kvara.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: TABLET NE DIZE SISTEM

Post by Zez »

Uff, moj beli brat biti u pravu. Izgleda da me godine počinju polako stizati.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply