Light dimmer 230V

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Gantarijus
Posts: 4
Joined: 20-01-2013, 15:07

Light dimmer 230V

Post by Gantarijus »

Izradio bi light dimmer, ali želim nekog najjednostavnijeg sa čim manje komponenti. :)
Molio bi vas da mi date neki prijedlog ili shemu.
Može sa potenciometrom, na touch ili kako god.

Pozdrav!
...
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Light dimmer 230V

Post by kizbaja »

Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
Gantarijus
Posts: 4
Joined: 20-01-2013, 15:07

Re: Light dimmer 230V

Post by Gantarijus »

Ajde bolje ne skupljaj postove jer sam to ja napisao i opet mogao napisati na google.
Ne šalji tako glupe odgovore misleći da si pametan..
Ja sam pitao jer tu ima dosta ljudi koji znaju puno načina, pa se nadam i jednostavnih, a ne da mi neko dođe solit pamet lmgtfy... :azdaja:
Samo pogledaj svog zeca na avataru...
...
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Light dimmer 230V

Post by kizbaja »

1.nije mi u cilju skupljat postove nego pomagat sto se da vidjet iz svih mojih postova
2.pogledaj svoje pitanje, moj odgovor, pa onda vidi sta je gluplje
3.kad si vec spomeno zeku sjetih se da zeko voli sex pa umjesto da svoje frustracije ljecis ovdje na forumu odi opali nesto i vrati se smiren
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Light dimmer 230V

Post by elektor »

Haha, kizbaja svaka čast na postu. Skoro sam se pao na guzicu od smijeha kada sam pročitao što piše pod brojem 3.
@Gantarijus smiri se, ovakva reakcija je nepotrebna. Pošto si novi na forumu dopusti da ti objasnim na brzinu kako stvari ovdje funkcioniraju.
Sama svrha foruma općenito je razmjena znanja i iskustava. Mogu ti garantirati da će svaki forumaš koji zna i može pomoći u rješavanju nekoga problema ili pitanja to i učiniti, darivajući tako svoje vrijeme i znanje. Međutim ti isti forumaši žele vidjeti i da se sam autor teme potrudio i započeo rješavati problem, pa makar samo traženjem informacijama po internetu.
Bilo je onih koji su bez ikakvog truda da rješe problem došli na forum tražiti odgovore na isti. Često su se tražili odgovori na banalna pitanja, rješenja za školske zadatake (a da su isti samo od riječi do riječi prepisani na forum), pa čak i gotovi maturalni radovi ili stranice sa kojih bi se isti mogli prepisati. Kada bi takvi forumaši dobili odgovore na tražena pitanja netragom bi nestali bez da kažu i obično HVALA..
Zbog takvih "članova" sada mnogima pada mrak na oči i ježi se kosa na glavi (pogotovo Feki :lol: ) kada netko traži gotovo rješenje.

Eto ti jedan primjer kako si mogao napisati post kojim bi pokazao svoj trud.
Pozdrav..
Izradio bih led dimmer koji radi na 230V. Tražio sam malo po internetu i forumu te našao ovu shemu: http://www.circuitstoday.com/wp-content ... ircuit.JPG.
Htio bih da shema bude što jednostavnija i ima čim manje komponenti. Je li ova shema ok i može li se naći jednostavnija?
Izvedba dimmera mi nije bitna može biti sa potenciometrom, na touch i sl. Ako imate kakav dodatni prijedlog za shemu volio bih ga čuti.
Vjerujem da bi na ovako postavljeno pitanje već dobio argumentirani odgovor i savjet...
User avatar
Gantarijus
Posts: 4
Joined: 20-01-2013, 15:07

Re: Light dimmer 230V

Post by Gantarijus »

elektor wrote:Haha, kizbaja svaka čast na postu. Skoro sam se pao na guzicu od smijeha kada sam pročitao što piše pod brojem 3.
@Gantarijus smiri se, ovakva reakcija je nepotrebna. Pošto si novi na forumu dopusti da ti objasnim na brzinu kako stvari ovdje funkcioniraju.
Sama svrha foruma općenito je razmjena znanja i iskustava. Mogu ti garantirati da će svaki forumaš koji zna i može pomoći u rješavanju nekoga problema ili pitanja to i učiniti, darivajući tako svoje vrijeme i znanje. Međutim ti isti forumaši žele vidjeti i da se sam autor teme potrudio i započeo rješavati problem, pa makar samo traženjem informacijama po internetu.
Bilo je onih koji su bez ikakvog truda da rješe problem došli na forum tražiti odgovore na isti. Često su se tražili odgovori na banalna pitanja, rješenja za školske zadatake (a da su isti samo od riječi do riječi prepisani na forum), pa čak i gotovi maturalni radovi ili stranice sa kojih bi se isti mogli prepisati. Kada bi takvi forumaši dobili odgovore na tražena pitanja netragom bi nestali bez da kažu i obično HVALA..
Zbog takvih "članova" sada mnogima pada mrak na oči i ježi se kosa na glavi (pogotovo Feki :lol: ) kada netko traži gotovo rješenje.

Eto ti jedan primjer kako si mogao napisati post kojim bi pokazao svoj trud.
Pozdrav..
Izradio bih led dimmer koji radi na 230V. Tražio sam malo po internetu i forumu te našao ovu shemu: http://www.circuitstoday.com/wp-content ... ircuit.JPG.
Htio bih da shema bude što jednostavnija i ima čim manje komponenti. Je li ova shema ok i može li se naći jednostavnija?
Izvedba dimmera mi nije bitna može biti sa potenciometrom, na touch i sl. Ako imate kakav dodatni prijedlog za shemu volio bih ga čuti.
Vjerujem da bi na ovako postavljeno pitanje već dobio argumentirani odgovor i savjet...
U redu je to, ali kao što si napisao: "Sama svrha foruma općenito je razmjena znanja i iskustava.", što sam i ja zatražio, nečije znanje ili iskustvo, a ne znanje google-a koje sam ja normalno, prije postavljanja pitanja već provjerio..
Također on mi nije darovao svoje znanje nego znanje interneta i mrvicu svog vremena.
Na nekim forumima na kojim sam stalni dugotrajni član me to kad se netko "hvali" tuđim mozgom, smeta pa tako i ovaj post gore.
Naravno da sam pretražio sheme prije nego što sam postao ali sam želio neki savjet, od nekog tko je radio dimmer ili zna što mi je bolje..

Ispričavam se ako sam preburno reagirao ili ako sam uvrijedio kizbaju.
...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Light dimmer 230V

Post by Amir_H »

Na linku http://sr.scribd.com/doc/64467235/Skola ... Amir-Halep na stranici 75 je data shema jednostavnog potanjivača - mislim da sam ovako šta napravio prije nekih 30 godina, jer se tada isplatilo praviti ovakve uređaja. Sada ih možeš jeftino kupiti i zato ... Mnogo uspjeha želim ...
User avatar
Gantarijus
Posts: 4
Joined: 20-01-2013, 15:07

Re: Light dimmer 230V

Post by Gantarijus »

Hvala Amire :)
...
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Light dimmer 230V

Post by Zez »

Pogledah slike na adresi koju Kizbaja dade te uvidjeh postojanje najmanje tridesetak slika sa tom istom shemom. Sretan li sam kad to sve mogu i znam.
Lijenost je iz raja izašla.
Post Reply