Žarulja za Photoetching??

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Žarulja za Photoetching??

Post by nenad_ppx »

Moze li mi neko reci koja je sijalica najbolja za foto postupak...namjeravam praviti nekakvu kutiju gdje cu osvjetljavati plocicu,pa me zanima koja sijalica ima solidan spektar UV zracenja?? Imam (neonku 18W i 8W i neke stedne sijalice,koje su takođe neonske,OSRAM 40W-duguljasta za stolne lampe,OSRAM 80W i 100W)..cuo sam da su dobre živine sijalice,koje se koriste za uličnu rasvjetu,ali ne znam kako se napaja,negdje sam procitao na forumu da treba prigusnica...??? :x
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: Žarulja za Photoetching??

Post by vranjin »

Ja koristim zivinu. Razbio balon i tako osvetljavam, udaljenost 25cm a vreme oko 3 minuta. Za zivinu ti treba prigusnica.
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Re: Žarulja za Photoetching??

Post by nenad_ppx »

procitao sam da neke živinjare rade bez prigušnice,kako ću znati dali ide sa ili bez?? mozes li mi reci koliko ima vati ta tvoja sijalica i kakvu prigušnicu koristiš?? poz
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Žarulja za Photoetching??

Post by Momak »

Te bez prigusnice vec imaju prigusnicu u sebi i NE SMES razbijati balon, zato sto ce ta zica, koja ima ulogu prigusnice, pregoreti na vazduhu i sijlica ti propada. Ja jednu takvu koristim za fotopostupak i odlicno radi i sa balonom na sebi. Udaljenost je 20cm, vreme za fotopostupak je 5-6 minuta i mislim da je 160W. Pozdrav.

Edit: I finansijski ti je puno bolja ova sa prigusnicom zato sto ne moras da kupujes prigusnicu :lol: koje i nisu bas jeftine.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
vranjin
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 90
Joined: 28-08-2010, 09:37

Re: Žarulja za Photoetching??

Post by vranjin »

Moja je 125W. Sta pre nadjes, radi verovatno sve. Sa prigusnicom je 125, 250W a ova bez prigusnice je 160W.
User avatar
nenad_ppx
Posts: 20
Joined: 02-12-2011, 18:30
Location: Svuda po malo..

Re: Žarulja za Photoetching??

Post by nenad_ppx »

ok hvala svima! LP
Post Reply