Dinamo - usb punjač mobitela

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
kyuzo
Posts: 4
Joined: 29-05-2012, 13:52

Dinamo - usb punjač mobitela

Post by kyuzo »

Pošto mi je ovo prvi post smatram da je ovo ispravno mjesto.

Ideja je jednostavna - dinamom na biciklu punit mobitel

posto se spremam na put i mislim koristiti mobitel kao gps navigator trebat ce mi struje posto je nema u planini a gps trosi

dinamo imam i deklariran je na 6V mobitel se puni na usb 5V
imam elektroniku koja mi smanjuje napon na 4.98 V

takav setup radi kako treba ALI :)

htio bi sloziti dodatnu bateriju kao "akumulator" ili nesto slicno, imam dodatnu(rezervnu) bateriju za taj mobitel te sam je mislio spojiti u paralelu sa postojecim usb izlazom(ne bih li povecao kapacitet) no citajuci po forumu saznao sam da nije preporucljivo spajati bateriju direktno na punjac jer mobitel ima unutarnju kontrolu napona kad ga se krene punit

ima li netko ideju kako taj sklop izvesti sa postojecom baterijom od mobitela?

alternativno rijesenje koje vidim je punjiva baterija od 5V no htio bih izbjeci kupovanje dodatne baterije posto je vec imam

da li bi funkcioniralo paralelno spajanje dodatne baterije direktno na postojecu batriju mobitela? (hoce li se obje puniti do maksimalnog kapaciteta?)


zahvaljujem unaprijed svima na odgovorima
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Dinamo - usb punjač mobitela

Post by kizbaja »

vjerovatno se radi o li-ion bateriji pa pogledaj rezultate
prva slika odgovara tvom slucaju
https://www.google.hr/search?q=li+ion+b ... 24&bih=581
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
kyuzo
Posts: 4
Joined: 29-05-2012, 13:52

Re: Dinamo - usb punjač mobitela

Post by kyuzo »

Dobra ideja, hvala, no to nece povecati kapacitet trenutnoj bateriji nego je samo puniti paralelno uz postojecu u mobitelu. imat cu to kao rezervnu opciju

Koliko vidim ono sto sam zelio izvesti sto jednostavnije pocelo se komplicirati. Svrha ovog projekta je bilo minimalizirati sve bez dodatnih komplikacija.

Preko vikenda cu se malo poigrati s time, testirati pa postam rezultate :)
kyuzo
Posts: 4
Joined: 29-05-2012, 13:52

Re: Dinamo - usb punjač mobitela

Post by kyuzo »

Saljem rezultate vikend-akcije.

shemu za izradu sam koristio ovu:
http://www.arenddeboer.com/diy-hub-dynamo-usb-charger/

Image
montaža i testiranje dinama

Image
montiranje RJ11 na dinamo

Image
pogled na unutrašnjost

Image
druga strana

Image
spakirano unutra

Image
drugi kut

Image
finito


posto nije bilo tocnih elemenata sa navedene sheme koristio sam alternativne dostupne u lokalnom ducanu el. opreme
sklop daje konstantan napon od 4.93 V DC sto je dovoljno za punjenje mobitela preko usb-a
obavljena je testna voznja na sljeme, po ravnom je islo sjano, dinamo i sklop su odradjivali svoje no kada je doslo na red brdo, tu su poceli problemi. Preporucam punjenje samo prilikom spustanja :)

sljedeci je projekt pokusati napraviti bezkontaktni dinamo sa megneitima iz HDD-a i elektromegnetom kao sto je opisano ovdje
pokusao sam s onime s cime trenutno raspolazem 4 megneta i jedan el.magnet dobio sam 1V -_- znaci fali mi jos 4 :D
tumljin
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 08-03-2010, 20:12
Location: Zagorje i Zagreb

Re: Dinamo - usb punjač mobitela

Post by tumljin »

zadnje vrijeme sam se zainteresiral za pravljenje istog. s time da bi prvo od beskontaktne diname napon spustil na usb 5V i onda stavil priključnicu za usb, a na to priključil (i napravil) usb punjač za baterije. kakvi su ti rezultati kod pravljenja diname? malo sam razmišljal, nebi možda dobil više energije kad bi jedan magnet stavil iza zavojnice, tak da zavojnica bude između dva magneta (jednog fiksnog i drugog rotirajućeg) ?
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Dinamo - usb punjač mobitela

Post by Black »

A možda bi bilo najednostavnije da staviš akumlator od 6 V na biciklo, nije težak ni velik ni pretjerano skup(mislim oko 100kn) a 4.5 A bi ti trebalo biti dovoljno
Post Reply