Treba mi shema bistabila

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Treba mi shema bistabila

Post by pocetnik »

Pretpostavljam da svi znate o cemu se radi potrebna mi je ta shema za bistabil (flip-flop). I jos jedno pitanjce moze li se taj bistabil izvesti sa popularnim "peticama" - NE 555. Trazio sam na netu pa sam nasao bistabil sa 4060 ali ja bih radije sa 555 ako moze jer ih imam nekoliko doma ili neka shema sa tranzistorima ako ima. Zahvaljujem unaprijed.
User avatar
Ford
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 524
Joined: 02-04-2008, 17:21
Location: CELJE JN76PF

Post by Ford »

pocetnik
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 01-10-2005, 15:40

Post by pocetnik »

Evo proguglao sam malo i vidio da bistabili imaju dva ulaza s kojima postavljam izlaz na 0 ili 1. Ja sam zapravo mislio na shemu bistabila kojem mjenjam stanje izlaza pomoću samo jednog tastera. Znaci jedan put mu dovedem signal na ulaz - izlaz je 1, a kad drugi put dovedem signal na ulaz, izlaz je 0. Pretpostavljam da je to isto bistabil jer znam da ih ima više vrsta. U prodavaonici ima za kupiti taj sklop zove se bistabilni relej sve je ljepo upakirano u kućište automatskog osigurača četiri kontakta i to je to.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Treba mi shema bistabila

Post by ivan09 »

Da li je moguće sa NE555 zaista uraditi ovaj "flip-flop"
Da sa jednim impulsom na određeni pin "uključim" a drugim "isključim" neki relej.
Što reći?
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: Treba mi shema bistabila

Post by Klokan »

@ivan NE555 ti mjenja stanje iz logicke 0 u logicku 1 i obratno po ovakvom dijagramu:
Image

Duzinu koliko ce izlaz sklopa biti u jedninci odnosno nuli mjenjas vrijednostima otpora i kapaciteta (ne znam tocno na kojim pinovima). Ne mozes ga regulirati impulsom, bar ja ne znam nacina.

@ontopic napravi ovaj astabilni multivibrator koji radi 1000% i jako je jednostavan za napraviti i ako ti ne treba nista vise od toga da mjenja lgicko stanje iz 0 u 1 i obratno nakon odredjenog vremena ovo ti je odlican sklop.
Image

Vremensku konstantu mjenjas mjenjanjem vrijednosti R2 i R3 te C1 i C2 a formula ti je f= 1/1,4*R*C . S tim racunas za jedan kanal multivibratora, ako zelis da frekvencija titranja bude razlicita izracunas posebno za svaki kanal i to ti je to.

Tranzistor stavi BC107 ili bilo koji NPN tranzistor, ovisno o tome sta zelis paliti sa sklopom.

Q i Q invertirano su ti spojevi izmedju C2 i R4 za Q i izmedju C1 i R1 za Q invertirano.
User avatar
ivan09
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 742
Joined: 26-10-2010, 18:21
Location: FBiH Žepče 72230

Re: Treba mi shema bistabila

Post by ivan09 »

Pa ima li neko neku shemu ili nesto sl. za taj uključeno/isključeno efekat. Treba mi za IR kontrolu rasvijete.
Što reći?
Post Reply