upravljanje ventilatorom s 741

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

upravljanje ventilatorom s 741

Post by mega162 »

Pozdrav, ima li tko neku jednostavnu shemu za upravljanje ventilatorom s lm741, neku provjerenu da se lijepo može namjestiti temperatura kad se vent pali te da ima neki dobar i jednostavan senzor (čitaj: da nema neki senzor tipa lm35 i sl.)
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by luchni »

http://sound.westhost.com/project42.htm

LM35 ima u chipoteci za 15-ak kn.
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by mega162 »

kak pričvrstiti takav senzor od 3 diode na hladnjak?
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by luchni »

Zguraš ih jednu do druge i sa jedne, ajmo reć 'gornje' strane ih zalijepiš, a 'donja' strana na hladnjak ili uzmeš komadić lima koji saviješ oko dioda pa ih poredaš kao sardine uz kap dvije ljepila na jednu stranu, druga na hladnjak ili ih zalemiš na komadić jednoslojne tiskane pločice 10x10mm i zalemiš sa strane bakra. Ako planiraš ovo koristiti kao regulator temp. za procesor, onda možeš saviti komad žice (uzmi neku elektrodu za zavarivanje, žbicu od bicikla ili sl.) da se ponaša kao opruga, tada su rješenja 2 i 3 jednostavna za izvesti, a najbolje od svega, i sami proizvođači koriste takvo rješenje. Naravno sve to uz obilje termopaste, neka diode plivaju u njoj.Evo slike, pa si prilagodi, hoćeš stavit na gornju stranu hladnjaka, na rebra, tik uz izvor topline... neznam, improviziraj, budi kreativan.

Image
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by luchni »

Evo i pločice, radio sam na njoj punih pola sata, naravno da je mogla biti bolja, no po meni, nema potrebe, pretpostavljam da će ionako biti sakrivena negdje...
http://www.mediafire.com/?88dldg9m6yqgbkf
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by mega162 »

jel je može iskoristiti neki od tranzistora umijesto diode? negdje na netu sam vidio da koriste BD135/139 kao temp senzor, ali neznam gdje mi je taj link....

usput: hvala na pločicama, ali uvijek si crtam sam, možda nekom drugom zatreba.
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by luchni »

Prvo što mi je palo na pamet je Vbe multiplier u pojačalima. Vjerojatno si već vidio slike gotovih pojačala na kojima je između izlaznih tranzistora na hladnjaku baš taj BD139 ili neki sličan tranzistor. Ovo sam našao kao objašnjenje rada:

A VBE voltage multiplier transistor is used to replace a few series-connected diodes to bias the output transistors in a class-AB audio power amplifier. The VBE multiplier transistor or diodes are fastened to the heatsink of the output transistors for temperature regulation. If the output transistors get hot then they draw too much current. The VBE multiplier also gets hot and reduces the current in the output transistors. If they get cold then the opposite occurs.

E sad, nisam nigdje na netu naišao na neki projekt ili shemu gdje se takvo rješenje koristi za kontrolu brzine vrtnje ventilatora, vjerojatno s razlogom. No ne znači da nije moguće, zato bi se trebao posavjetovati s nekim iskusnijim na ovom forumu pa da se nacrta kakva shema ili sl.

Pozdrav
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
User avatar
luchni
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 05-06-2011, 13:49
Location: Hrvatska/Osijek

Re: upravljanje ventilatorom s 741

Post by luchni »

Ne može jednostavnije:
http://tinyurl.com/3f8klrr

Ipak sam bio na pravom tragu :D
[Luke:] I can’t believe it. [Yoda:] That is why you fail.
Post Reply