Elektroliza vode

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Tirea
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 48
Joined: 15-09-2010, 17:07
Location: Zagreb

Elektroliza vode

Post by Tirea »

Zna li tko šta o tome?
Može li dat neki savjet?
Ja bih to želio uradit!
Dajte neke upute!

P.S.
Znam da je vodik lako zapaljiv, a ako se u isto vrijeme, tj. u istu bocu ili šta već
voda elektrolizira sa anodom i katodom onda su kisik i vodik zajedno, a to je jako eksplozivno!

Čito da je dosta oko 10 V, a jedan je to uradio s baterijom od 9V sličnom kakvu ja imam!

POMAGAJTE!
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Elektroliza vode

Post by LIAM »

bok
pogledaj na net google ( hho car ) i sve će ti biti jasno
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Elektroliza vode

Post by Amir_H »

Može poslužiti ta baterija od 9V. Uzmeš čašu i u nju natočiš vodu koju ćeš malo posoliti (uzmeš običnu kuhinjsku sol). Žice sa strujom iz baterije staviš u vodu i primjetićeš mjehuriće kisika (oksigena) i vodika (hidrogena) kako izlaze iz čaše. Smjesa ova dva plina je eksplozivna pa nemoj dugo raditi elektrolizu, ako nisi na otvorenom prostoru tj. izvan prostrije.

Ako naspeš mnogo kuhinjske soli tada će opet izlaziti mjehurići, ali ovaj puta će to biti opasni plin klor, a u čaši će ti ostajati natrij jer će doći do elektrolize soli ...

Dakle elektroliza nije baš bezopasna igrica ...
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Elektroliza vode

Post by ivan 2 »

Evo ja sam danas pokusao napravit elektrolizu vode, ali nije bilo najuspjesnije,iz baterija sam izvadio grafitne stapice koje sam koristio kao elektrode, jer bakar oksidira. Namjestio sam epruvetu tako da u njoj ima vode, i da vodih ide samo u nju (naravno iznad, vode, i sada sto meni nije jasno, nakon sat vremena elektrolize pod napon od 30 V dobio sam samo kubični centimetar vodika, probao sam ga zaplit i gori, ali kako ga dobiti vise, gledam tip na youtubu napraviu uređaj za elektrolizu, kojim opskrbljuje plamenik sličan onom za zavarivanje vodikom. U čemu je tajna površini elektroda, ili nesto drugo. U vodu sam bio dodao malo soli, pola kasikice, na pola litre vode.
Pozz i hvala na odgovoru.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Elektroliza vode

Post by pedja089 »

Elektrode moraju biti jedna blizu druge, sto veca povrsina to ces i vise gasa dobiti. A gledao sam stavljaju NaOH i to dosta u vodu... NaOH je bolji od NaCl, jer se ne dobija hlor...
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Elektroliza vode

Post by LIAM »

Pozdrav ekipi

Kao što rekoh pogledajte na google temu HHO car i pratite linkove ima dosta primjera o izradi generatora,
što se elektroda tiće svugdje stavljaju prokrom elektrode i da kao što peđa kaže moraju biti što veče površine i morate imati dobar izvor napajanja a kad se sve to složi ide igra sa odabiromm i količinom elektrolita a da ne spominjem razmak i količina uptrebljenih elektroda. Ja još nisam zbog manjka vremena najviše počeo sa realizacijom svog prototipa ali sam dosta proučavao stavari sa neta.
Mene osobno zanima prerada plamenika za centralno grijanje i izrada generatora HHO koji bi se napajao iz mreže (trofazno), a naravno i ugradnja i u auto

Oprez za sve koji se igraju plin je samo zapiljiv na 0.8 bara i obavezno koristite bublers možda i dupli zbog sigurnost. Paljenje plina nije problem pazite kod gašenja.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Elektroliza vode

Post by WhiteHead »

Nisam guglao oko HHO, predpostavljam da je odnos uloženo-dobiveno jako povoljan. Bilo bi nam drago ukoliko bi iskustva oko izrade dijelio s nama na forumu. To sa plamenikom me jako interesuje (odera me grijanje) :(
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Elektroliza vode

Post by pedja089 »

Gledao sam na youtube reklamu za neku firmu koja proizvodi HH0 aparate za secenje metala. A gledao sam i snimak gde lik topi kamen sa njim. Sto se tice odnosa dobijeno/ulozeno, cesto tvrde da je dobijeno vece od ulozenog. Mada ima snimaka na kojima se tvrdi, i koliko toliko vidi da se motori pokrecu samo smesom HHO plina i vazduha, a da se sa altrnatora dovodi struja u generator. Meni je to malo sumljivo, ali mozda i moguce. Jer uz prisustvo visoke temperature,povisenekoncentracije kiseonika i azot iz vazduha sigurno reaguje...
Nikada se nisam imao prilike igrati sa nekom ozbiljnijom aparaturom za elektrolizu, a kako sad nemam ni vremena ni mesta za to, mogu samo da gledam, i da se nadam dobrim rezultatima. Bar dok ne zavrsim fax...
A sto se tice grejanja, kod mene kuci smo resili to na bio masu (balirana slama uglavnom), i zima izadje ispod100e, za kucu od 150m^2. Naravno imamo svoju mehanizaciju za to.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Elektroliza vode

Post by Amir_H »

Vezano za elektrolizu, pa i galvanizaciju korisno je proučiti stehiometrijske proračune koji se uče u hemiji (u moje vrijeme su se učili u 1. razredu srednje škole) ...

@pedja089

100EUR ako sam dobro vidio ? A koliko kubika slame treba za jednu sezonu ?
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Elektroliza vode

Post by WhiteHead »

Malo sam guglao.....
Dosta kontradiktornosti...
u skladu sa Zakonom o očuvanju energije („suma svih oblika energije u
zatvorenom prostoru je konstantna“), energija uložena u elektrolizu uvijek veća od
dobivene energije izgaranjem.
a ovamo opet se priča o ogromnim uštedama kod HHo generatora za auto
Testirana vozila u domaćim uvjetima pokazala su uštedu u
gorivu u prosjeku izmeñu 15% - 25%.
To bi vjerovatno bio rezultat poboljšanja izgaranja osnovnog goriva (dizela, benzina). Međutim ono što mi nije jasno je postojanje auta na čisti HHO, onda tu nešto ne štima u vezi prvog citata, zato što bi stepen iskorištenja trebao biti veći pri direktnom preenosu el.energije u mehaničku (motor).

p.s. Peđa svaka čast za ekologiju,a bogami i očuvanje kućnog budžeta.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Elektroliza vode

Post by LIAM »

Bok

mislim da je tip iz australije negdje bio (sada je pokojni) koji je napravio cijeli HHO motor i vozio se s njim postoje snime na YT.
Ovo što mi ovdije pokušavam nije topla voda i ljudi u svijetu korist ovakav izvor energije u raznim rezalištima i rijeđe ali i zavarivačkoj industriji
majstor12
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 19-09-2010, 19:08
Location: Buzet, Hrvatska

Re: Elektroliza vode

Post by majstor12 »

Pozz!
Otto motor ne može raditi na vodik! Zato jer je brzina eksplozije vodika pre brza, ali vodik se može iskoristiti za smanjenje potrošnje goriva tako da se vodik dodaje u motor (ima neki štos). Onda je to hibridni auto i troši maje goriva. E sad meni na pamet pada jedna ideja... Za elektrolizu vode potrebno je puno el. energije. Možda bi se ta el. energija mogla dobiti uz pomoć Termoelektričnog elementa tj. generatora jer toplinska energija koja se oslobađa izgaranjem goriva dosta je velika. Time bi se povećala iskoristivost otto motora.

A ono za plamenik na vodik. Vodik izgara maksimalnom temperaturom 560 °C i sumnjam da je to dovoljno za topljenje kamena.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Elektroliza vode

Post by pedja089 »

E pa moze raditi ako se nasteluje paljenje...
Ja sam imao priliku gledati u nekoliko emisija gde su iz boce pustali H2, i radi.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Elektroliza vode

Post by Amir_H »

Ideja majstora12 o termoelektričnom elementu mi djeluje OK, ali zašto električnu energiju pretvarati u H2 ? Zašte ne odmah pretvarati u mahaničku preko elektromotora ?
Post Reply