Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax

User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Kizo »

Pozdrav svima.
Ovo mi je prvi post nakon predstavljanja pa evo da napišem nešto korisno o osvjetljivaču s kojim sam se bavio ovih dana.
Znam da je ovo bilo 100 puta, ali evo svejedno 101, no ovaj put u malo drugačijoj izvedbi od uobičajne (7-seg u multipleksu ili alfanumerički LCD).
Evo odmah početne šeme s kojom sam krenuo i iz koje je sve jasno:

Image

Ideja je da se koristi po jedan shift registar za svaki segment. Serijski izlaz iz prvog registra se veže na data ulaz od drugog itd. Sad samo mikrokontroler treba napuniti te registre sa podacima i to se prikaže na izlazu.
Najvažnije prednosti ovakvog pristupa je što se segmenti ne trebaju stalno refreshati, nego samo kada je to potrebno pri promjeni stanja, čime se dobije na svjetlini displeja, eliminira se eventualni flickering i oslobađaju se resursi mikrokontrolera da može vršiti za to vrijeme neke druge kalkulacije. Isto tako potrebne su samo dvije linije za upis podataka, što može biti korisno ako ne raspolažemo sa više I/O linija. Eventualna mana je što ovako segmenti vuku nešto više struje nego u multipleksu.

Na ovu šemu sam još dodao ispravljač napona, relej i piezo.
Konačna šema:

Image

Segmente sam na kraju spojio ovako čudno zato jer mi se tako na PCB-u ne sijeku vodovi pa imam manje kratkospojnika. Ustvari mogu se spojiti bilo kako samo što treba je prepraviti tablicu s brojevima. Još sam dodao i str (store) upravljačku liniju zato jer pri upisu podataka segmenti na djelić sekunde zasvijetle (jedva primjetno, ali me je to kopkalo :D), a ovako se pričeka dok se svi registri ne popune pa tek onda se, sa store, vrijednosti iz registara prebace na izlaze čipa.

Kod sam pisao u bascomu-avr, koji mi najviše odgovara zbog jednostavnosti, koristeći flag system iliti po naški princip zastavica. Između ostalog u atachmentu ispod su i hex i source kojeg sam se potrudio dobro izkomentirati kako bi bio lakše shvatljiv za eventualne samograditelje.

Slike gotovog uređaja:
Pločice:

Image Image
Image Image
Image


Kućište:

Image Image


Funkcije uređaja:
-dvije tipke su za namještanje vremena u koraku od 10s
-treća tipka je start/stop
-timer naravno odbrojava od zadane vrijednosti do nule kada isključi relej i aktivira zvučni alarm
-tipke za podešavanje vremena su onemogućene za vrijeme odbrojavanja
-zadano vrijeme se sprema u EEPROM tako da je dovoljno samo jednom namjestiti vrijeme. EEPROM čuva vrijednost i kad nema struje tako da pri ponovnom uključivanju se odmah prikaže zadana vrijednost.
-mikrokontroler se gasi nakon dvije minute neaktivnosti, tada je ukupna potrošnja manja od 5mA.
-trenutno se budi pritiskom na tipku start/stop

Eto to je to, malo sam se raspisao, nadam se da ne zamjerate.
U atachmentu je cijeli projekt u Eaglu, pcb-i u pdf-u (nije u zrcalu pošto printam na paus) i sve potrebno za programiranje (hex, bascom source i postavke fuseva).
Attachments
Tiny2313 Timer.zip
(298.09 KiB) Downloaded 1460 times
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by 78L05 »

Svaka ti čast, ovo izgleda odlično! :wink:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by pedja089 »

Nije lose, lepo izgleda. Jedina zamerka je sto je malo glomazna elektronika. Inace i ja sad osvetljavam sa obicnim neonkama. Rezultati isti.
Mozda bi bilo bolje da si koristio 4 sijalice ako mislis raditi vece ploce. Jer ovako mislim da ivice plocice nece biti bas ok osvetljene, jer je mali upadni ugao svetlosti pa se veci deo reflektuje od staklo.
I napokon neko sa AVR, da ne kritikuju kako se picevi favorizuju :twisted:
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by sindja1204 »

Odlicno uradjeno. Sve pohvale. Jedino nisam razumeo Pedju sta podrazumeva pod glomazna elektronika. Koliko vidim PCB je cca 4.5cmx3.5cm i displej 3.5cmx3.5cm, sto je sasvim ok.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Feko »

Valjda je htio reci da ima previse plocica :?: Radi uštede prostora staviš sa strane vodova tipke za podešavane i displaye a sa druge strane dijelove :roll: no OK je ovo i kao što kaže konacno nesto sa AVR :D

Dobrodošao i samo naprijed :wink:
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Feko »

pobjego mi edit...
gledam slike pa moram pohvaliti lemove :wink:
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by pedja089 »

Sve u svemu deluje veliko, bar mi se tako cini. Kod mene je sve stalo samo u poklopac OG razvodne kutije(osim trafoa).
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Kizo »

Hvala vam na pohvalama, baš ste me ugodno iznenadili tako srdačnom dobrodošlicom, pogotovo kad se uzme u obzir da ovdje prevladava PIC.

@Pedja: Dobru kritiku cijenim još više. U pravu si da bi bilo bolje se 4 sijalice, no nije tako neuniformno osvjetljenje kako bi neki mislili. Probao sam poslikati, nadam se da se dobro vidi.
Image

Malo je jače po srediti i slabije po rubovima, pa sam probao osvijetliti dužu pločicu. Malo ispadne mutno skroz na krajevima, no ne zabrinjava me kad nikad neću radit ploču dimenzija A4. Vrijeme osvjetljavanja je 2-2.5min i tako se razvije dosta brzo za oko pol minute u 10% otopini NaOH.

Što se tiče dimenzija pločice. Nemam ništa osim mobitela za slikanje, a kako nema autofokus slike iz bliza su jako mutne, ništa se ne vidi. Tome sam doskočio tako da slikam kroz povećalo, pa se možda zato čine veće nego što jesu. Zbilja su dosta male, naravno mjesta za napredak uvijek ima.
Ako je zbilja ova glavna pločica tako grda mogu je prekrit folijom, nije problem, ja sam je namjerno ostavio, nekako mi ostavlja bolji efekt.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3507
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by trax »

Evo ga: http://www.elektronika.ba/715/tajmer-os ... -postupak/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by WhiteHead »

E sad nije tema, ali ako se može osvjetljavati sa štednim sijalicama znači li to da emituju poprilično UV svjetlosti i samim tim da su štetnije za zdravlje (oči) od klasičnih sa žarnom niti ???
Btw pohvala za projekat...prva liga.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by 78L05 »

@WhiteHead, može se osvjetljavati s štednim žaruljama, ali one trebaju biti veće snage - 30-ak W.
Ja sam čak jedno vrijeme osvjetljavao pločice sa žaruljom snage 100W običnom i nije bilo loše.
No, ipak mislim da se sa UV cijevima ili žaruljama ipak postiže najbolji rezultat. Pozdrav.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
Luba
Posts: 13
Joined: 28-01-2011, 21:10

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Luba »

E imam jedno pitanje, gdje u Zagrebu mogu nabavit te 7-seg. imaju samo sa 10 pinova sa svake strane po pet(nemaju nigdje ovakve kakve Kizo ima), radim to za maturalni rad i jel ima ko slucajno kakav opis rada za to.
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Kizo »

Te displeje sam koristio jer sam ih rashodovao iz nekog uređaja, tako da nisam morao kupovati nove. Mislim da nije nikakav problem napraviti PCB za druge displeje pošto ih možeš povezati kako ti odgovara. Bitno da su sva 4 povezana na isti način i onda se samo prepravi tablica na kraju programa.
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by bob4 »

nevidim slike; kizo jel imam ja takve displeje?
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Kizo »

imagesforme.com ne radi, ali zato se slike i dalje mogu vidjeti OVDJE.

Po ovoj slici, displeji gore lijevo oznake LP8 AC mi izgledaju kao dobri kandidati, ali nisam siguran. Google me ne voli da vidim raspored pinova...
Luba
Posts: 13
Joined: 28-01-2011, 21:10

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Luba »

E a di nabavit ove ic 74HCT4094N?
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Kizo »

Ja sam koristio CMOS verziju, CD4094, te ti u tom slučaju ne trebaju predotpori za displeje/ledice. Možeš koristiti i 74HC(T)595, jednako rade, samo imaju drugačiji raspored pinova, pa bi morao prepraviti pločicu.
Luba
Posts: 13
Joined: 28-01-2011, 21:10

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Luba »

E jel mo mozes rec raspored pinova na 7-seg jel ja imam drugacije ili poslat
User avatar
Kizo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 387
Joined: 01-11-2009, 22:40
Location: Hrvatska

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Kizo »

Luba
Posts: 13
Joined: 28-01-2011, 21:10

Re: Timer za foto-postupak (drugačiji način)

Post by Luba »

hvala Kizo, a jel mozda ko to radio za maturalni rad od vas
Post Reply