Kupujem DC motor

Ako želite razmijeniti neke dijelove sa kolegom ili tražite neki dio, ovo je forum za vas.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Kupujem DC motor

Post by mirzza »

Pozdrav svima,

radim neku maketu za lift, i posto je uradjena od stakla imam malo problema sa tezinom kabine i protutega.
Kabina i protuteg ukupno su tezine oko 2kg, to jeste pojedinacno oko 1kg.
Sada bih ja trebao neki motoric vece snage i napona do 24V . Duzina motora moze biti max 7cm i visina 7cm.

Da li neko ima tako nesto da proda? Ja sam iz Bosne.
Ili da li neko zna gdje se tako nesto moze naci iz koje masine, da li neki uredjaj koristi tako nesto.
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: Kupujem DC motor

Post by Techn0 »

Pozdrav,
mozda bi ti odgovarao jedan stepper motor uz odgovarajucu remenicu (mozes ih naci u printerima).
Problem je sto moras imati zasebnu elektroniku koja ce kontrolisati motor. ;)
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

Znam, imam stepere i nikako mi ne odgovaraju trenutno jer sam kratak sa vremenom.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Kupujem DC motor

Post by Emigrant »

pokušaj pogledati štapne mixere ....
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Kupujem DC motor

Post by LIAM »

Ja ti imam motor s reduktorom od garaznih vrata i radi na 24v
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

LIAM wrote:Ja ti imam motor s reduktorom od garaznih vrata i radi na 24v
Moze li slika, dimezije,cijena..
User avatar
TheMaster
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 233
Joined: 27-12-2008, 17:09
Location: Istra!

Re: Kupujem DC motor

Post by TheMaster »

Najbolje ti je da uzmeš motor i redukciju od neke jeftine baterijske bušilice.
Poslao bih ti ja fr*e, imam na bacanje, al sam u HR.
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Kupujem DC motor

Post by LIAM »

Ja sam takoder u hr cijena fr*e a dimenzije kao motror od brisaca
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Kupujem DC motor

Post by bob4 »

Sačuvaj jedan pogon za moja dvorišna vrata :D , kad dođu na red :oops:
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

Da li neko zna koja bi mi otprilike snaga motora bila dovoljna da to podigne? I da li bi to mogli oni motori sto podizu stakla u autu, vituelno mi izgledaju mali, a i oni dizu i sopustaju staklo slicne tezine..
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kupujem DC motor

Post by niho »

Mirza, naravno da može, ako sam dobro shvatio ti u tom liftu imaš protivteg tako da se ti tereti ne sabiraju, naprotiv poništavaju jedan drugi. Motor bi trebao poništiti gubitke prenosa, trenja i aktivni teret a sam lift bi trebao biti u ravnoteži sa protutegom. Oni mali rc motori imaju momenat od 1kgcm. Prema tome tu može i motor od ražnja za piliće :)
pozz.
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

Ja sam koristio motor koji je 30V i napajao ga 12V 1A (7812) i nije mogao zaokrenuti iako ga ja rukom nisam mogao zaustaviti, kada sam podiao na 19V 2A samo je zalijepo (klijestima ga samo mogu okrenut :D :D ), mada ja tu sumnjam na unutrasnje ostecenje..
Probao sam iz videorekoreda motoric za mehanizam takodje nije uspio..

Sto se tice motora od raznja, lakse mi je nabaviti ovaj od podizaca auto stakla, ali mi je neko rekao da on ima neke unutrasnje zastite, pa se zaustavlja ako osjeti neko vece opterecenje ..
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kupujem DC motor

Post by niho »

Čekaj nije mi jasno. To su male težine 1-2 kg fakat nije neki teret. Ja sam radio lift koji diže kabinu bez protutega i teška je nekih 100 kg. Predviđena je da prevozi jedno invalidno lice sa kolicima tereta oko 100 kg. Sve to pogoni asinhroni motor snage 400W sa reduktorom. Ne znam koliki je prečnik tvog vitla ali 2 kg a ne može ga pokrenuti 19×2 = 38 W. To nešto ne valja sa mehaničkom konstrukcijom. Ima li taj motor što si probao kakav reduktor, koji mu broj okretaja izlazne osovine. De malo uključi fiziku, Ako je A=E =P×t znači da je potrebna snaga motora P=E/t. Energija je, zbog zakona o održanju energije (sasvim svejedno koju ćeš uzeti, potencijalnu ili kinetičku) E = mgh iliti P=mgh/t. Masa protutega se oduzima od ukupne mase kabine i tereta lifta, kako sam rekao ranije. Uostalom probaj, kako je neko već predložio, motor od aku bušilice ili čak možda još bolje. Ako imaš aku odvijač pa umjesto motora postavi vitlo na dužu osovinu i na njega kao pogon upotrijebi aku odvijač. Garant da će pokrenuti ako je sve kako trreba. Uostalom slikaj da vidimo šta radiš (ako nije tajna kao kod jednog kolege od prije par dana :) ) pa da ti se pokuša pomoći. Ovdje ima ipak puno Džazirine magije i njenih kašika. Pozz.
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

Taj lift je stakleni visine 70cm x 19cm x 19 cm:
http://postimg.cc/image/6t64mczur

Skicirani pogled odozgo:
http://postimg.cc/image/rsfahmdf9/

Nasao sam jos jedan motor od 30V i probao sam u ruci da drzim motor i okacim kabinu i protuteg, te spojio na napojnu od racunara i nema snage da ga makne, ali kao da mu malo fali jer kad ga rukom pokuram ko i da naparavi neki pomak i sam.

slika motora:
http://postimg.cc/image/4mbgt3cxb/

Ne znam sta da radim sa napajanjem a da i ovaj ne sprzim :)
User avatar
LIAM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 379
Joined: 27-06-2008, 14:52
Location: Rijeka - Hrvatska

Re: Kupujem DC motor

Post by LIAM »

Motor 30v a napojna 12v pa ne radi stvarno ne kuzim
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

Trazim optimalno napajanje, ne treba kabina da leti ko zmaj..
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Kupujem DC motor

Post by pedja089 »

10 puta sam krenuo da pisem u ovu temu, i svaki put odustanem...
I sad kad sam video ovo :ohno: :azdaja:
Motor mora da se vrti sa nekim minimalnim brojem obrtaja, idealno bi bilo sa nominalnim, zatim se reduktorom dobije potrebna brzina...
EDIT:
Ti motori imaju relativno visok broj obrtaja, a mali obrtni momenat. Mehanicka snaga motora je obrtni moment * brzina.
Tako da na tim motorima ako spustis broj obrtaja spustajuci napon, dobijas jako malu snagu i samim tim jako mali obrtni moment.
Ako dodas neki reduktor na taj motor, ti ces na izlazu dobiti manji broj obrtaja, ali za koliko puta ti se smanji broj obrtaja, povecace se obrtni moment. Naravno da tu usput u celoj prici postoje neki manji ili veci gubitci, u zavisnosti kako je izveden reduktor.
Dzenny_assembly
Napredujem
Napredujem
Posts: 118
Joined: 11-09-2014, 04:03

Re: Kupujem DC motor

Post by Dzenny_assembly »

Predpostavljam da Mirzza zna te osnovne zakone fizike ("dajte mi dovoljno dugu polugu i pomijerit ču svijet"). To su jasne stvari iz osnovne škole, problem je mehaničke prirode, kako to napraviti? Moj savijet ti je da iskoristiš mehanizam iz starog videorekordera u njemu imaš sve potrebno, nije velikih dimenzija, može podiči potrebni teret i nije glomazno. Naravno potrebno je malo mašte da se sve to spakuje kako treba.
Neznam odakle si, ja sam iz Hadžića, ako si mi bliže možež me kontaktirati u PP imam tih mehanizama više komada jer i ja stalno imam potrebu nešto sam improvizovati :lol:

Evo ti primjer jednog mog ručnog rada iz prošle godine, nije sličan tvome ali je mnogo teži za napraviti.
Uvijerit češ se kada pregledaš video...

https://www.youtube.com/watch?v=HOaI1XvVVoc

PS - Ja sam za ovo koristio motor iz auta od grijanja kabine, Ford Sierra...
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: Kupujem DC motor

Post by mirzza »

@pedja089 kada sam rekao "Trazim optimalno napajanje, ne treba kabina da leti ko zmaj..", odnosilo se kao odgovor na @LIAM, samo ga nisam citirao, pa je mozda ispalo ruzno.

Sto se tice reduktora, znam kako to sve funkcionise, ali ne znam zasto sam ga sebi stavio kao zadnju soluciju.

@Dzenny_assembly javljam vam se po par pitanja u PP.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Kupujem DC motor

Post by niho »

Mirza, nemoj mi reći da nemaš nikakav reduktor na tom motoru. Pa što odmah ne reče. Neće to ići. Da znaš samo kako malo snage treba za taj tvoj lift a ti se zapetlja. Reduktor obavezan. Ništa bez njega. I onda ćeš se začuditi kako mali motor treba za to tvoje čudo. Puno sreće u daljem radu.
Post Reply