Tema za kratka pitanja i odgovore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Zez »

Skini si ovo

http://etronics.fr*e.fr/how/ampli/images/STK4142II.pdf

i prouči stranicu 7. To ti treba. I puno opreza, jer ti hibridi nemaju ugrađenu nikakvu zaštitu od bilo čega pa su osjetljivi do zla boga. Ispitivanja radi sa nižim naponima napajanja, osiguranim dobrim hlađenjem i otporom zvučnika ne manjim nego što je navedeno u specifikacijama. Dakako, hibrid kojeg posjeduješ bi trebao biti original, ne kopija. I na kraju, neka te ne buni što je priloženi dokument za drugo pojačalo. Zaštitni sklopovi dani za STK4142 su primjenivi i za bilo koji drugi STK.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
drago275
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 94
Joined: 20-04-2013, 19:22
Location: Hrvatska

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by drago275 »

Pozdrav Zez hvala na odgovoru ali ne radi link :wink:
User avatar
Khaderah
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 967
Joined: 17-04-2012, 16:10
Location: Zagreb, Hrvatska

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Khaderah »

umjesti zvjezdice u linku ubaci e
ili
http://tinyurl.com/orsa9a2
User avatar
drago275
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 94
Joined: 20-04-2013, 19:22
Location: Hrvatska

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by drago275 »

Uspio sam skinuti datasheet :)
goxon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 40
Joined: 26-01-2015, 05:43
Location: Banja Luka, Paprikovac

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by goxon »

pozdrav. imam ERSA lemilicu 220V 30Wkojoj je otisao grijac. nabavio sam isti oblik grijaca al je 24V i 40W. ako bi ja to potjerao sa 12V dal bi dobio pola snage?20W?
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Zez »

Dobio bi 10W.
Lijenost je iz raja izašla.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Emigrant »

možda realno ni toliko ....
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by volter »

Pozzz, je li ima neko iskustvo sa ovim Hakko klonom, da kupujem ako je OK. Je li to ona lemilica što je mnogi imaju na forumu i preporučuju... :D
http://www.olx.ba/artikal/15530766/lemi ... rdak-936a/, ako se ovaj link smatra reklamom, brišite slobodno. :lol:
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Pozdrav kolege.
Nisam dugo ovdije bio :/
Imam jedan CRT TV. Imao je problem da se je slika svela na jednu horizontalnu liniju, ali se je problem privremen otklonio "piganjem" kućište. Smatrao sam da se radi o hladnom lemu pa sam prelemio pločicu. No tu i tamo zna pokazivati isti problem. Što smatrate da bi mogo biti glavni uzrok problema ? Kondenzator, dioda?
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by jazz »

volter wrote:Pozzz, je li ima neko iskustvo sa ovim Hakko klonom, da kupujem ako je OK. Je li to ona lemilica što je mnogi imaju na forumu i preporučuju... :D
http://www.olx.ba/artikal/15530766/lemi ... rdak-936a/, ako se ovaj link smatra reklamom, brišite slobodno. :lol:
Meni ju je preporučio frend, koji je s njom radio u servisu godinama. Imao sam ju i nakon što mi je otišla ručka (il već kako se to zove), mislio sam kupit samo novu ručku, ali nisam našao, pa sam kupio drugi, isti takav klon, ali ne gordak. Mislim da je to sve manje-više isto, sasvim solidno.
nixx994
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 248
Joined: 19-03-2011, 18:20
Location: Milutovac/Trstenik/Krusevac
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by nixx994 »

potreban mi je h most,koji ce da menja smer obrtanja motora ali i da radi sa jednim pwm signalom. sve sto sam pronasao po netu je sa dva pwm signala(jedan za jedan smer,drugi za drugi smer),pa sam ja resio da sam to nacrtam.

http://s18.postimg.cc/xje8xg0ah/hmost1.jpg
http://s18.postimg.cc/a6g7exk6x/hmost2.jpg

interesuje me da li je ovo dobro ovako. gornja shema radi u proteusu bez problema,a donja(koja se meni vise svidja) nece da proradi jer se simulacija odmah prekida.

a ako neko slucajno zna,moze i neki drajver (tipa L298) ali je problem sto mora da bude sposoban da gura preko 5A na 12V(nisam bas siguran oko struje,jer nisam nasao odgovarajuce motore ali ce sigurno biti nesto tako)
Kad porastem bicu Feko,ili mozda Pedja!!!:) :) :)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by WhiteHead »

Ja baš ne vidim potrebu za ovom donjom šemom, tebi u oba slučaja trebaju dva signala: jedan za PWM, drugi za promjenu smjera...
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
Black
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 981
Joined: 17-12-2008, 15:44

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Black »

uradiš po gornjoj shemi i Bog te veselio. A možeš li malo objasnit za što ti to treba? Neki dječiji autić?
IvanOs
Posts: 9
Joined: 25-06-2015, 20:35

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by IvanOs »

Imam pitanje. Dali se može na miksetu spojiti dva mikrofona na jedan mikrofonski ulaz?
Problem je jel imamo malo ulaza za mikrofone na mikseti pa ako se može ovako da se ne kupuje nova mikseta.
Radi se o mikseti Spirit Folio 12 2. https://www.google.hr/search?q=spirit+f ... 600%3B1200

bilo bi dobro da se može da taj sklop ima i podešavanje glasnoće za svaki mikrofon posebno pa da onda ide na mikrofonski ulaz miksete.
Stalle
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 95
Joined: 04-06-2013, 16:38

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Stalle »

Cao

Zamjena za Triac BTA16-600BW kojeg mi je tesko naci.
Mozda BTA16-600BWRG ili BTA16-600B?
Pozdrav
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Techn0 »

Pozdrav.
Zamijenio sam dva grijaca od elektricnog sporeta. Ali sporet je na suko utikacu.
Sporet je GORENJE SAMPION. On je fabricki namijenjen za trofaznu struju.
Imam kabl od cetiri zile.
Da li postoji mogucnost nulovanja? Odnosno da dovedem tri faze na posebnim zicama i na jednoj zici nulu i uzemljenje? Da li to moze poremetiti rad sporeta? Da li je bezbjedno? (Instalacija u kuci je nulovana)
Hvala.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by LAF »

Istekaj sukoutikac, okreni pec da ti je dostupno mjesto prikljucenja kabla i imas sve nacrtano-ilustrovano,
Oznacene tri faze koje kratkospajas prilozenim limenim kratkospojnicima, izvedeno mjesto za nulu i naravno
kuciste na uzemljenje. Kako je pec veliki potrosac, pozeljno uticnicu u zidu zamijeniti fiksnim
prikljuckom i posto je instalacija monofazna, ako je kabl do uticnice 2,5 mm kv, pazi sta se
istovremeno ukljuuje.-

pOz
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Techn0 »

Hvala na odgovoru. Pronasao sam oznake kao sto ste rekli, iza sporeta.
Niste mi dali precizan odgovor. Znam skopcati kabl ali da li je sigurno jer je kompletna instalacija nulovana?
(Ne bih da se igram. Nisam siguran! Zato trazim pojasnjenje vise iskusnijih od mene.)
Posjedujem trofaznu uticnicu i kabl pa bih na njega prikopcao sporet.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by LAF »

Zastitni PE provodnik kopcas na sasiju sporeta, a ako je instalacija nulovana u uticnici ce biti spojeni
nula i sasija. Moras znati dali imas trofaznu ili monofaznu instalaciju. Ako nemas trofaznu instalaciju nista ti ne vrijedi trofazna uticnica. Ako je instalacija nulovana, najvjerovatnije se radi o staroj monofaznoj
instalaciji. Zato sam i predlozio fiksni prikljucak, prelazni otpori su manji nego kod uticnice pa bila
ona i trofazna. Skini zastitni poklopac sa uticnice i uslikaj stanje-najbolje ce se vidjeti cime
raspolazes, Znaci, skines samo plastiku i uslikas ne dirajuci zice-trebalo bi da se vidi cime
raspolazes.-

pOz
User avatar
Techn0
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 52
Joined: 15-02-2013, 11:53

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Techn0 »

Image
Sporet cu skopcati na obican suko utikac ;)
Pozz
Post Reply