samples

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: samples

Post by Endeo »

Evo uspio sam trebalo je upisati bez +..........al evo sam bio našao jedan čip koji mi treba iz maxima i registrirao sam se i sve i na kraju mi daje sljedeću poruku

Order Denial



Sorry, your account has been identified as one that has either ordered an excessive number of fr*e samples or has been registered by a Maxim Administrator as belonging to a reseller or Maxim competitor. Select the Buy link above in order to place a purchase order or click here.

A od njih nisam ništa narucivao jedino jedan čip iz TI i to je to tako da neznam u čemu je problem :? :?
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: samples

Post by Klokan »

Maksimalno mozes 3 ili 5 chipova jedne vrste.
User avatar
Endeo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 244
Joined: 10-03-2012, 21:38
Location: Split

Re: samples

Post by Endeo »

Pa u maxima sam samo narucio jedan chip.....
User avatar
Klokan
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 419
Joined: 29-03-2011, 18:29
Location: Pakrac - Hrvatska

Re: samples

Post by Klokan »

Onda ne znam u cemu je problem.
User avatar
LegoMan4
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 92
Joined: 09-05-2012, 21:47
Location: split

Re: samples

Post by LegoMan4 »

isao naruciti u microchipa 2 pica i dodde mi ovo Processing Fee: 7.50 (USD), ima nekako da to zaobicem ;)
User avatar
Kicker
Posts: 16
Joined: 27-06-2010, 18:49
Location: Zagreb, Cro

Re: samples

Post by Kicker »

Meni Maxim uredno šalje samplove (barem je slao do sada) samo što sam ja naveo email od faksa, međutim prije par dana naručio sam pod samplove Real Time Clock (RTC) i prije potvrde da će mi poslati samplove dolazi mail sa sljedećim dokumentom za potpisati...

Image

Uglavnom nešto da ću koristiti samplove u civilne svrhe, bla, bla, bla...(dio sa naoružanjem sam umro od smjeha). Potpisao sam dokument i poslao ga nazad pa javim kako je prošlo.
It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning.

It's not just tuning . . . It's a lifestyle!
Developer
Posts: 4
Joined: 24-05-2011, 11:45

Re: samples

Post by Developer »

Probao sam da narucim neke cipove od Maxim, isto i ja sam naveo email od faksa, samo što poslali su mi i mene isti dokument da potpisem.
Ko treba ovo potpisati, ja ili neko od faksa i sto treba da navedim za firma?
Pisi kako si popuniо formular i kako e prošlo. :)
User avatar
Kicker
Posts: 16
Joined: 27-06-2010, 18:49
Location: Zagreb, Cro

Re: samples

Post by Kicker »

Ovako sam ja ispunio

Application: RTC za akvarijski kontroler (u mome slučaju)

Company Name: home
Adress: adresa(pišeš istu onu koju si napisao i prilikom otvaranja accounta, tj. onu na koju ti dolaze sampleovi)
Signature (oba): vlastoručni potpis
Print Name: ime i prezime
Title: student
Date: datum kada sam ispunio obrazac

U povratnome mailu obavezno moraš poslati i ORDER NUMBER kako bi oni to sve skupa povezali.

Nakno toga za moj slučaj od njih ni traga ni glasa a prošlo je već cca 21 dan, ali su mi prije njihove narudžbe znale dolaziti nakon relativno dugog perioda (već bi i zaboravio na njih) tako da još čekam.

Ako ima netko da je naručivao od Maxima i isto ispunjavao obrazac, a da su mu stvari stigle neka se javi.

PS: prije ovih mailova sa obrascima dobio sam mail sa sljedećim sadržajem:
Image
tako da pretpostavljam da su poslali.
It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning.

It's not just tuning . . . It's a lifestyle!
Developer
Posts: 4
Joined: 24-05-2011, 11:45

Re: samples

Post by Developer »

Ok, hvala Kicker :)
Probacu, pa da vidimo kako će da prodze.
sergeymkl
Posts: 5
Joined: 02-10-2012, 20:24

Re: samples

Post by sergeymkl »

Evo situacije ovde u Austriji: Skoro sve stiže džabe, pogotovo ako stavim studentsku imejl adresu (ac.at). Večina kompanija daje studentima bez pitanja i ako običnim osobama nebi dali. Čak i skuplje delove sam dobijo več u tome što sam zvao distributera i ispričao bajku da će njihov deo biti korišten u bakelavarskom/diplomskom radu.

Samo kod ST-a i Silabs-a je obrnuto, oni izgleda mrze buduće inženjere = studente.

Iskustvo sa SILABS-om:
Proveravaju se sve narudžbe uzoraka ručno i odbijaju studente sa akademskim imejl adresama (ac.at, edu.rs, ...), naravno da i odbijaju fri-mejl kao što su Hotmail, Gmail, itd - to je uzalud probati. Zbog provere je neophodno upisati dobar opis projekta na engleskom, inače isto odbijaju.

Ako vas prepoznaju kao studenta sledi ovo:
Currently, Silicon Labs offers fr*e samples only to corporate customers.
Individuals and schools are not eligible to receive fr*e samples at this
time. You may purchase the parts directly on the web from
http://www.silabs.com <http://www.silabs.com/.
Silicon Labs does offer a university program where parts may be available at
a reduced cost. For more information on this program please contact Ross
Bannatyne at Ross.Bannatyne@silabs.com.

Best Regards,
Jeannine Card
For
Sanndee Glass
Silicon Labs Internet
Customer Service
PH:682-518-7053
FX:682-518-7251
Pažnja pogotovu ako naručujete sa Balkana, možda vam neće dati mikrokontrolere sa kriptografskom jedinicom (to su što ja znam svi ARM mikrokontroleri Silabs-a). Ja sam morao popuniti ovakav formular - a Austrija je na specialnoj zelenoj listi SAD-a.
sertifikat.jpg
sertifikat.jpg (20.86 KiB) Viewed 19637 times

Ko "položi ispit", evo mu i nagrade:
silabs_samples.jpg
silabs_samples.jpg (19.17 KiB) Viewed 19637 times
Stiže od Mouser-a, a oni šalju Fedex-om. Silabs-ovi mikrokontroleri nažalost nemaju ugrađen bootloader, tako da vam treba programator (ima na net-u sa nekih 30-ak evra), nemojte dakle bezveze poručivati ...
User avatar
Kicker
Posts: 16
Joined: 27-06-2010, 18:49
Location: Zagreb, Cro

Re: samples

Post by Kicker »

Evo samo da javim da su mi upravo stigli naručeni sampleovi oa Maxima. Naručeno 5 komada, stiglo 5 komada. Dolazi zapakirano u koverti sa mjehurićima (bubble wrap), antistatičkoj vrećici i plastičnoj tubi u kojoj se nalaze chip-ovi. I povrh svega još dostavljaju FEDEX-om (Prije su dostavljali poštom).
It doesn't matter if you win by an inch or a mile; winning's winning.

It's not just tuning . . . It's a lifestyle!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: samples

Post by pedja089 »

Maxim vise ne salje u srbiju... Sad sam probao, i nece. Stavio sam austrija, novi sad, pa videcemo oce li doci...
EdoTz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 27-09-2008, 19:00
Location: Tuzla, BiH

Re: samples

Post by EdoTz »

Pozdrav,
Da li neko zna zašto Atmel od novembra ove godine nema "no charge shipping" za Bosnu, Hrvatsku, Sloveniju, Srbiju, Rumuniju, Bugarsku itd...??? Malo mi je cudno da su svjesno to izbacili, a ostavili su za Keniju, Nepal i sl. zemlje. Razmisljam da nije u pitanju neka greška u njihovom softveru. Da li im se iko obratio sa pitanjem u vezi ovoga? Da li neko zna nešto o ovome???
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: samples

Post by trax »

Nije greska, nego im se ne isplati kad balkanac napravi 1000 narudzbi mjesecno. Evo njihovog odgovora na moj upit:
Hello,

You are required to filled up the information on your shipping method.

Unfortunately we cannot ship directly to Bosnia for several reasons.

Therefore we ask you to enter your own freight forwarder in the samples order (please see screenshot below).

i sad slika one forme...
Ja sam prije 2 mjeseca narucio 3 mikrokontrolera a sad sam htio nesto drugo i vidim da ne moze. Izgleda da zbog nase pohlepe su nam to ukinuli... pa i neka su.
EdoTz
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 27-09-2008, 19:00
Location: Tuzla, BiH

Re: samples

Post by EdoTz »

Ne vidim da su ti konkretno napisali koji su razlozi za ukidanje fr*e shipping-a. Nema mi logike da su samo iskljucili balkanske zemlje. Kao da madjari i poljaci ne narucuju u vecim kolicinama. Uostalom, bila su ogranicenja na par komponenti i od svake komponente maksimalno po 3 komada koliko se sjecam. Mali smo mi prostor da bi imali puno elektronicara. Uostalom besplatni uzorci su jedan vid reklame, a iako su neki imali vise razlicitih profila, postoje valjda i filteri za takve stvari. U svakom slucaju, hvala ti. Pretpostavljam da si svoj upit uputio support centru, pa cu i ja da im napisem neki mail i malo ih iskritikujem. Nismo ni mi valjda crne ovce, da nas se na svakom koraku degradira. U svakom slucaju, hvala ti na odgovoru.
Pozdrav
sergeymkl
Posts: 5
Joined: 02-10-2012, 20:24

Re: samples

Post by sergeymkl »

Kod TI-a sam do sad mogao u Austriji narucivati svaki mesec MSP430 mikrokontrolere i druge delove, a sada kada sam probao dobiti "super" ADC-ove za digitalizaciju video signala, odbili me...

Image


Do sada sam sve dobijao bez pitanja posto sam registrovan sa fakultetskom email adresom.

Nemojte previse "skupljih" delova od jednom, inace vam pregledaju ...
Image

Nadam se, da me nisi stavili na neki spisak... :cry: :cry:
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: samples

Post by jazz »

EdoTz wrote:Ne vidim da su ti konkretno napisali koji su razlozi za ukidanje fr*e shipping-a. Nema mi logike da su samo iskljucili balkanske zemlje. Kao da madjari i poljaci ne narucuju u vecim kolicinama. Uostalom, bila su ogranicenja na par komponenti i od svake komponente maksimalno po 3 komada koliko se sjecam. Mali smo mi prostor da bi imali puno elektronicara. Uostalom besplatni uzorci su jedan vid reklame, a iako su neki imali vise razlicitih profila, postoje valjda i filteri za takve stvari. U svakom slucaju, hvala ti. Pretpostavljam da si svoj upit uputio support centru, pa cu i ja da im napisem neki mail i malo ih iskritikujem. Nismo ni mi valjda crne ovce, da nas se na svakom koraku degradira. U svakom slucaju, hvala ti na odgovoru.
Pozdrav
Besplatni uzorci jesu jedan vid reklame, ali ako proizvođač pošalje milijun sample-ova u neku (možebitno na balkanu) zemlju, i uz to proda u istoj toj zemlji broj primjeraka koji se može nabrojat na prste jedne ruke, onda to prestaje (proizvođaču) biti zanimljivo.

Pošto i sam naručujem fr*e sample-ove dugi niz godina, mogu reći da je prije 10-ak godina situacija bila potpuno drugačija. Gotovo svi su slali (i na balkan) bezuvijetno (request sa nebitne e-mail adrese), bez ikakvih pitanja iliti problema. Došla kriza, i ogroman čopor tipova koji sample-ne uzorke dilaju ne e-bay-u. Pa proizvođači malo zaoštrili kriterije, odsjekli nebitne destinacije.

Imam jednog frenda iz Maroka, žešćeg hobi elktroničara. Živio je na lokaciji, s koje je vidio pogone za proizvodnju chipova (svi svjetski brand-ovi), ali nigdje (u cijeloj zemlji) te iste chip-ove nije mogao kupiti. Imao je kreditnu najače Marokanske banke, ali s njom nije moga naručivati izvana, pa te chipove "made in marocco" nije mogao ni kupiti vani. Tu se radi o crnim ovcama ili degradaciji, a ovo što ti navodiš "baš nemam sreće jer neće da mi besplano šalju" tu ne spada.

I da, imaš niz tvrtki koje imaju istu lepezu proizvoda kao i Atmel (i Microchip), i još uvijek šalju na balkan, al eto kad su svi navalili na spomenute, zašto bi ja tražio nešto (možda i bolje od navedenog) na drugoj lokaciji.
Post Reply