Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
esed
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 26-05-2006, 08:24
Location: Travnik

Post by esed »

bili šta bilo kada bi samo fazu od gradske mreže, a da nula bude naše uzemljenje
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

razbijes brojilo cekicem , izvadis kalem i zalijepis super ljepilom , mozda ne skontaju , ako skontaju kazes da je mis progrizao , pa da si morao zalijepiti. Jedno upozorenje , provjereno : NEMOJTE RECI DA JE PROGRIZAO MRAV , NECE VAM POVJEROVATI!!!!! :D :D :D :D :D
Last edited by MladaNada on 05-06-2006, 19:30, edited 1 time in total.
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

MladaNada wrote:razbijes brojilo cekicem , izvadis kalem i zalijepis super ljepilom , mozda ne skontaju , ako skontaju kazes da je mis progrizao , pa da si morao zalijepiti :D :D :D :D :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re

Post by InTheStillOfTheNight »

E da si u kuci to ti ne bi bio problem... Ev kod mene ima grebenasta sklopka prije sata... Za to ti elektra ne moze nista. Presjekao si na grebenjati ali iza toga ide na sat i sve je ispravno... Povukao sam na tavan trofaznu struju i stavio uticnicu 2 metra od osiguraca... I kada hocu najjeftiniju struju samo iskljucim grebenjaru odem na tavan i premostim 3 faze na uticnicu... :) jednostavno.... Ali kada nemas kucu :P
InTheStillOfTheNight
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

e probao sam magnet od zvucnika ispod 18cm nepije vodu a to mu je previse budzasto mada sam cuo za nekog lika tacnije znam ga iz vidjenja koji je imao malu spravicu za te stvari ali posto sve ima svoj kraj lik je preterivao te su ga poslali na nizu skolu klavira mislim 6 meseci naravoucenije batali 8)
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Vidite ovo pa ako hocete vredi nauciti i ruski :P :P :D

http://www.pozitron.ru/sposob.htm
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

A da se nabaci neki veeeeliki solenoid na brojilo i u njega pusti napon od 1-2Kv? Ako to ne bi radilo , nece nista...Jedino treba 1 kilometar zice :)
User avatar
sasha_77
Posts: 1
Joined: 09-06-2006, 22:02
Location: svuda sam

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by sasha_77 »

nebih vam preporucio nista od procitanog iz licnog iskustva , kazna 2800km.samo ako je moguce maznuti prije sata staviti relej da prekida struju u slucaju provjere uzeti napajanje releja sa neke regularne uticnice sve to zabetonirati. ili staviti mikroprekidac na vrata od kutije sa satom pa kad se otvori da procita stanje ili provjeri ono sve radi kako treba. i nemojte pretjerivati znace po prothodnoj potrosnji polako postepeno i ima da radi ko sat !!!!
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

pa nemoras stalno drzati tu spravu za kocenje
ili magnet kako se prica.
npr ako hoces nesto jako da ukljucis onda stavis magnet i kad zavrsisi skines.

npr. hoce zena de pece pitu na strujni,i onda stavis magnet,kad se pita ispece skines magnet.
ili kad grijes vodu za kupanje.

nisam nista probao.
i sta je isprobano ,da pokusam.
kako se stavlja taj magnet koji pricate.
na staklo od brojila pored diska?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Ti stavis magnet , a ono ubrza ko ludo , potrosis 100 maraka struje za 2 minute :D :D :D :D :D
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

najbolje je nista ne dirati i rahat.
User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

postoji alat al jako je star mada ga koristi vecina 'majstora koju poznajem
pa cak i ja sam ima razne nazive od naroda do naroda cekic,bat...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

Fora sa magnetom je mogla proci kod onih vrlo starih brojila, koja su imala disk od zeljeza.
Vec poprilicno stara fora je da ubacis bubasvabu u brojilo. Posto joj je oko brojaca najtoplije, ona se tamo zavuce i onako tvrda ''zaglavi'' brojac (ali i sebe!).
Ali, te su fore propale od kada se brojilo pocelo plombirati...

Neko je vec spomenuo kako bi bilo da spoji fazu iz uticnice a drugi kraj na uzemljenje. To ce raditi samo ako izgradi se posebno uzemljenje (ukopa se primjerice stari kazan od bojlera sto dublje u zemlju, pospe se solju - najbolje industrijskom jer je jeftinija, poveze zicom - to je ''nula''). Spoji se faza iz uticnice (OPREZ!) i ta ''nula'' na uticnicu za produzne kablove. Na takvu uticnicu moze se prikljuciti zarulja (sijalica) za 220 V ili ma koji uredjaj male potrosnje struje(radio-aparat, televizor, audio/video uredjaji). Dok ti uredjaji rade, brojilo miruje - ne mice onaj disk nikuda!

Ali, ova ''fora'' ne radi ako se prikljuce jaki potrosaci (frizider, stednjak/sporet, grijalica, itd.), jer se javi velik pad napona. Npr. kod elektricnog kalorifera slabasno radi samo motor, dok grijac uopste ne moze da se zagrije!
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

Ja dok sam isao u skolu, na praksi sam nasao magnete od hard diska, veoma su jaki i kad se spoje nemoguce ih je bez klijesta razdvojiti, ako neko ima nek pokusa sa tim, ja do svog sata i ne mogu doci. Neko je jos prije rata stavio katanac i nema kljuca niko tako da nije niko dirao 16-17 godina... :lol:
Sebotronik
Posts: 2
Joined: 19-02-2011, 09:29

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by Sebotronik »

Magneti zaista rade. Neodimijum magneti a ne obični. Kupio sam i ja jednu, jer je koristan i za druge stvari. A za pretnje zakonom i isključivanje sa foruma samo da dodam: kao za sve i za ovu temu se može naći isrpno uputstvo na internetu, čak i u onlajn izdanjima novina, odakle i meni ideja. Magneti koštaju 50 evara
Sebotronik
Posts: 2
Joined: 19-02-2011, 09:29

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by Sebotronik »

Živim kod jedne matore kao podstanar. Postavila je plus brojilo a ja sam skontao sa drugovima da su kablovi čudno povezani iza sata :( tako da plaćam potrošnju njenog kupatila: bojlera i veš mašine. Pa jebem li ga. Nek plaća lepo ona. Samo se njen sat vrti, moj ponekad zaustavim i grejem se na struju otkad sam skontao :D pa nek plaća baba. Kupio sam neodimijum magnet i eto. A za pretnje zakonom i isključivanje sa foruma samo da dodam: kao za sve i za ovu temu se može naći isrpno uputstvo na internetu, čak i u onlajn izdanjima novina, odakle i meni ideja
RobikaSubotica
Posts: 2
Joined: 19-02-2011, 10:26

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by RobikaSubotica »

Pazite na prstiće :oops:
RobikaSubotica
Posts: 2
Joined: 19-02-2011, 10:26

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by RobikaSubotica »

Neodimijum magnet. Nemojte kvariti brojila ni vezivati ništa biće sranja. Magnet na brojilo i videćete šta radi. Dovoljno je jak za metalno kućište. Samo: pazi na prstiće...
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by sashko »

Juuuuuuuuuuu brate podigo si temu staru 5 godina :ohno: pogledajte datum :)
ja sam video da postoji neka mala dzidza bidza (naravno nisu dali da se otvori) ali ima dosta diodada i kondica ,koja se spoji na prvu najblizu uticnicu od u stanu prema satu i pocne da ono analogno brojilo vrti u rikverc
e to je dobra fora neradis nista oko sata a navrtis unazad ko kilometrazu :)
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Brojilo za struju... kako ga pokvariti???

Post by kizbaja »

evo da se i ja pridruzim
cuo sam za to od jednog kolege i kaze da je istina
za digitalna brojila ide neo magnet, a obicna se samo nakrenu
u oba slucaja staju sta god da se pristeka
gledo sam kod nas na telki (dal dnevnik il emisija provjereno) kako su ulovili par likova koji su koristili magnete na digitalnim el br i na br za plin. taj magnet je bio dimenzija oko 10x7x7 cm i prosjecan covjek ga nije mogo rukama odvojit od zeljeza dok ga nije dovuko do ruba, a te likove su skuzili jer nisu stavili nikakvu krpu ispod, pa su nadlezni vidjeli da je kuciste br ful izgrebano kako su vukli magnet
dobili su pun k... globe tako da im se uopce nije isplatilo
AKO FREND LAZE, LAZEM I JA
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Post Reply