Molim pomoc oko proracuna solenoida

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Molim pomoc oko proracuna solenoida

Post by Black Angel »

Pozdrav svima

Nisam odavno nista pisao jer sam prije par godina morao napustiti ovaj hobi zbog selidbe u drugi grad.
No bilo kako bilo, radiona se pomalo sreduje a stari hobiji se ponovo uvode i kombiniraju sa novim.
E sad, kako sam ispao iz fore, treba mi vasa pomoc oko proracuna solenoidnog ventila prema vise manje zadanim specifikacijama.
Ima nekih kvazi kalkulatura na netu ali nisu bas pogodni za moje prohtjeve (ili sam preglup za shvatit ih sto nije iskljuceno :lol: ).
Sve mjere se mogu u zadanim okvirima podesavat, nece me par milimetara ubit ali odstupanja po par centimetara van zadanih okvira bi vec mogao biti problem. I zadani okviri se mogu promjenit ako me uvjerite da je neophodno ali to zahtjeva redizajn proizvoda stoga to ostavljam kao zadnju opciju.
Znaci prvo glavno i osnovno, mora imati poteznu silu ne manju od 4N a mislim da bi preko 5N bilo nepotrebno.
Dimenzije solenoida bi trebale ugrubo biti 30 do 40mm dužine, 20 do 30mm vanjskog promjera, unutarnji promjer mi je jos uvijek nepoznat ali radna poluga, šipka ili kako vec zelite zvati komad metala kojeg e. magnet povlaci bi trebao biti promjera oko 5mm... milimetar gore dolje nije problem ali ne više. (Pretpostavljam da se iz toga moze izvuci koliki unutarnji promjer solenoida mora biti, ne znam da li treba biti kakav razmak).
Uz poteznu snagu bitan mi je faktor i napajanje. Fokusiram se na 6V ali 99% ce mi trebati i 12V verzija.
Izvori napajanja ce za 12V biti akumulatori tako da potrosnja struje nije toliko bitna ali za 6V su NimH ili LiPo baterije koje imaju dobar kapacitet i ratu praznjenja ali bi me isto veselilo kad nebi cuclo više od 2A (No ako ne moze drukcije, nije toliki problem).

Da se razumijemo, ne ocekujem proracune na gotovo, ali bi bio zahvalan ako ima neka dobra dusa koja zna kako ovo izracunat da me nauci tako da mogu radit sitne modifikacije ako budu potrebne bez da vas moram zezat...

Btw, koji materijal mi preporucujete za jezgru da ima dobra svojstva a da je relativno lako i povoljno nabavljiv u manjim i vecim kolicinama (rastavljanje i spasavanje komponenti ne dolazi u obzir, mora bit komplet novi proizvod jer mora biti moguca izrada u vecim kolicinama).

Hvala puno unaprijed i iskreno se nadam da ima netko ko je voljan potrosit malo vremena da mi pomogne :D
Korg X5D <3
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Molim pomoc oko proracuna solenoida

Post by elektor »

Po meni u potpunosti neisplativo, pogotovo ako govoriš o proizvodu i mogućoj izradi u većim količinama.
Za jeftine novce ima kupiti solenoida kakvi bi ti pasali (ebay), ako ganjaš baš neku ekstra kvalitetu vjerujem da bi se nešto našlo kod Farnella i ostalih distributera komponenti.
Svaka varijanta izrade bi bila mnogostruko skuplja, a time i konkurantnost proizvoda ili zarada padaju.
User avatar
Black Angel
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 980
Joined: 08-10-2008, 20:54
Location: Dubrovnik

Re: Molim pomoc oko proracuna solenoida

Post by Black Angel »

Hvala na odgovoru, tek sam ga sad vidio posto mi ne dolaze mailovi prilikom novih postova.

Vjeruj mi, mogucnost kupnje solenoida je ispitana i odbacena.
Nista sto mi odgovara snagom mi ne odgovara niti nazivnom voltažom niti dimenzijama a jedan jedini solenoid koji sam uspio naci a da je na granici snage i prihvatljivih dimenzija kod farnella kosta 350 kn a ciljana cijena kompletnog proizvoda je 300kn.
S druge strane, cijena prototipa mozda bude skupa dok ne pogodim sve potrebne parametre ali jednom kad sve bude poznato, lakiranu žicu narucujem izvanka u vecim kolicinama a svijetlo vučeni čelik koji navodno ima zadovoljavajuca magnetska svojstva u strojoprometa mogu jako jeftino nabavit (po solenoidu 20-ak kuna troška)...
Korg X5D <3
Post Reply