proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by ivan 2 »

Amire zavisi koja peć one sa regulacijom dovoda zraka (kisika) mogu e namjestit pa budu hladnije ali temperature mogu biti mnogo veće, pogotovo sa starim pećima bez regulacije protoka zraka. Ja imam jednu takvu stariju od 100 godina, napravljenu od tuća (lijevano željezo) jednom ju je brat do vrha napunio suhim hrastovim drvima sitno iscjepanim, kad su se drva fino uhvatila, peć se užarila. Tako da temperatura peći može biti i puno viša od 250 C.
Pozz, Sretno nova 2011.godina.
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by kizbaja »

evo jedan datasheet
pogledajte malo dno stranice i delta te temperaturu
neznam cemu interes za to
kad malo stavite sve na papir, bolje je uzeti neki polovni agregat ili platit tokara da napravi parni stroj
ja definitivno nisam za peltier
Sve najbolje u novoj 2011.
sretno
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by Amir_H »

"neznam cemu interes za to
kad malo stavite sve na papir, bolje je uzeti neki polovni agregat"

Ne znam tko ovdje ima nekog iskustva sa agregatima, ali ja (na žalost) imam - agregati (pogotovu male snage) su nepouzdani u radu, bučni itd itd

Ova mogućnost direktne konverzije toplotne energije u električnu mi je jako simpatična, ali na žalost nisam u situaciji da više posvetim njoj ...

Gledajući data sheet možda je najbolje Cooler postaviti u vanjski zid pa kada je zimi vani temperatura npr -5C, a u sobi +20C itd itd

Vjerujem da će ovi Cooleri uskoro biti vrlo jeftini ...
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by ivan 2 »

Agregat ne, zbog premalene iskoristivosti goriva, recimo imas agregat od 800 W i ti snjim da puniš laptop od samo 20 W, nikako se ne isplati, doduše neće on biti opterećen pa neće ni trošiti puno ali opet. Ja sam jednom bio primoran puniti kameru na ljetovanju agretatom, To je bio dizelov agregat snage 5 konja,nesječam se koliko je potrošio, ali mi je njegov vlasnik( moj rođak) rekao da je mogo stim gorivom izmješat pola kubika betona ( agregat služio na gradilištu).
Ja bih ti preporučio da nađeš 2 cijevi (najbolje bakrene) od neznam 1 do 2 cola, i još nađeš par sitnica i imaš parni stroj dovljan da pokreneš mali generator, da možeš puniti laptop ili ako si u vikendici, čak rasvjetu sa štednim žaruljoma. Od malo debljeg lima daš nekome da ti zavari kotao od 5 litara i napravi da kroz njega ide dim, radi bolje iskoristivosti, i kotao staviš u peć. Sa tih 5 litara vode parni stroj će ti po mojoj pretpostavci raditi oko 3 sata.
Ja trenutno pravim jedan dvocilindrični od cijevi promjera (promjera cilindra) pola cola od centralnog grijanja.
Pozz
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by niho »

Pa daj nam bar neku sličicu tog tvog parnog stroja kog si pravio, baš me zanima. Znam da nije neka velika mudrost uraditi ali ipak treba poprilično preciznosti i znanja iz mašinstva da se to napravi.
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by ivan 2 »

Evo video kojeg sam bio i prije postavio na njemu se vidi motor kako radi koristeći drvo kao gorivo.
http://www.youtube.com/watch?v=eGxwuHPynVk" onclick="window.open(this.href);return false; , slika je u privitku.
Sada nemogu naći skicu na netu po kojoj sam ga napravio. Stroj je teoretski jednostavan ali ga je teško izraditi da dobro dihtuje i da ne pušta paru gdje ne treba. Sada pravim stroj koji će imati dva cilindra, jedan će biti postavljen ovako, a drugi nasuprot njemu, kada ga zavrsim postavit ću slike. On neće služiti za ništa ozbiljno već za školu za neke dijagrame, mjerenja, itd. Ali preko ljeta planiram praviti stroj od 3 KS za pogon generatora za struju.
Pozz
Attachments
PB171g413.rar
(317.22 KiB) Downloaded 141 times
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by kizbaja »

evo jedan datasheet kad se peltier upotrebljava kao generator
datasheet je sa ovog linka>>>www.inbthermoelectric.com

chipoteka
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
majstor12
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 19-09-2010, 19:08
Location: Buzet, Hrvatska

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by majstor12 »

Ja imam doma 5 komada... Uzeo upaljač, pasivni hladnjak i mali elektromotor... TEG bi bio isplativ jedino da imaš neki višak toplinske energije kao na primjer u autu. Naravno treba ti razlika temperature...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by Amir_H »

Evo sjedim lijevo od (pre)toplog radijatora centralnog grijanja - razmišljam šta ako bih na zidu napravio mali otvor i u njega stavio TEG uz dobro zaptivanje da zrak ne prolazi kroz otvor. TEG bi ima na jednoj strani imao radijator temperature nekih 70C a na dugoj strani zimski zrak temperature nekih -5C koliko je trenutno vani ... :idea: 8)
majstor12
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 19-09-2010, 19:08
Location: Buzet, Hrvatska

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by majstor12 »

Po zimi bi funkcioniralo, ali po ljeti ne... I ovisi koliko bi stavio TEG-ova ,,, ne rupa nego ruši zid :)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by Amir_H »

Pa ljeti se stavi solarni grijač ...
majstor12
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 19-09-2010, 19:08
Location: Buzet, Hrvatska

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by majstor12 »

$$$$$$$ 8)
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by Amir_H »

Narode - radi tko šta na ovu temu ? Na internetu sam pronašao diskusiju

http://www.instructables.com/answers/Pe ... be-used-a/" onclick="window.open(this.href);return false;

koja nije baš poučna ... Razmišljam da uradim sljedeće:

1.) napraviti solarni generator sa Peltier elementom

2.) kako bi se izbjeglo pregrijavanje Peltier elementa iznad 120C iznad postaviti elektromotorom pogonjenu žaluzinu (koja se zatvara kada temperatura peltiera dođe na 90C, a otvara kada padne na 70C

3.) zadnju stranu Peltira hladiti vodom (koju bih kasnije tj kada se zagrije koristio u sanitarne svrhe)

Molim za vaše (stručno) mišljenje ...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: proizvodnja struje iz topline - molim pomoć

Post by Amir_H »

Došao sam do par neveslih podatka vezano za Peltier:

-efikasnost (iskorištenje) Peltiera je svega 5-10%

-investicja za dobivanje 1W snage pomoću Peltiera je cca 10EUR ...
Post Reply