Štampane i/ili tiskane pločice

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by dino_kc »

mislim da nema baš puno ljudi tu koji znaju konstrirati nešto svoje... :D
"cuksi" -> "dino_kc"
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

@cuksi

Vjerujem da nema, ali nadam se da sam ovim svojim postom naveo ljude na razmišljanje ... Ako sam barem jednog posjetioca ovog sajta ubijedio da od "sastavljača sklopova" napreduje ka konstruktoru onda mislim da nisam zalud utrošio 1-2 sata (dragocjenog) vremena na pisanje ovih postova ...
RumbaKing
Napredujem
Napredujem
Posts: 167
Joined: 22-02-2009, 05:02
Location: Srbija
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by RumbaKing »

Dobro kazes, ali ako neko ima zelju da napravi neki sklop na "svojoj" plocici sta tu ima toliko strasno?
Kao da ne gubimo vreme na razne gluposti a pravljenje pcb-a i nije tolika glupost.
U krvi je mladog pocetnika koji pokazuje zanimanje za elektroniku da napravi svoju plocicu. Ja sam prvu plocicu napravio u petom razredu, crtao sam lakom za nokte :D
To mi je nekako stepenica koju je tesko preskociti. Naravno kada se predje u ozbiljnije vode, svako treba da radi svoj posao a poneku plocicu napravis iz hobija.
Ja popravljam televizore 12 godina i da mi je neko rekao u 6-7 razredu kada sam resavao sta cu sa svojim zivotom da ce majstori zatvarati radionice jer ne mogu da se izbore sa masom proizvodjaca, novim tehnologijama, drzavnim nametima, krizom uopste, verovatno bi uradio isto jer sam ja zeleo da popravljam televizore , i hvala Bogu posla ima, ne zalim se. Nije sve u parama, bitno je da volis ono sto radis.
User avatar
Mirza H - MSETS
Napredujem
Napredujem
Posts: 117
Joined: 14-06-2009, 11:14
Location: Bosnia and Herzegovina
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Mirza H - MSETS »

Volim elektorniku!!!
Prije 4 godine sam sastavio svoj prvi sklop, i bio sam odusevljen kada sam vidjeo kako radi.
Mislim da se vec kod prvog sklopa moze reci je li neko zainteresovan za elektroniku ili nije, npr. svi frendovi iz mog razreda nisu bili zainteresovani iako su dobro odradili sklop.
I tako sklop po sklop dodje se i do sampouzdanja i odredjenog opreza prilikom rukovanja sa opasnim materijama. Ali mene osobno nije moglo ništa sprijeciti od nagrizanja plocice. Sve sam sam odradio, iako je profesor bio u kabinetu, tako da sada bih smjeo nagrizati plocicu i sa obogacenim uranom, ako treba :D
Ako imaš težak zadatak, daj ga lenštini - on će sigurno naći lakši način da ga uradi.
https://welder.ba | https://welder.digital | https://www.proffice.ba
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

Mirza, dobro si primjetio iz cijelog vašeg razreda samo je jedan učenik zavolio elektroniku premda su i ostali uspješno sastavili sklop. Šta misliš šta bi se desilo da je idući čas vaš nastavnik uradio analizu tog sklopa i pokazao vam kako je sklop proračunat te vam dao zadatak da sukladno obavljenim proračunima izvršite mjerenja na sklopu te tako uporedite teorijske proračune i praktičan rezultat ? Koliko bi tada bilo zainteresovanih ? Ne znam jesi li pročitao šta sam sve napisao u ovom postu, ali svakako ti sugerišem da ne ostaneš na nivou "sastavljača sklopova" već da nastojiš postati dizajner (konstruktor) sklopova.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Smjesko »

Ovo je dobro što je samo jedan iz razreda zainteresiran za elektroniku. Biti će manja konkurencija u svijetu elektronike, a samim time će se proizvoditi i manje elektroničkog otpada. Oni ostali će biti ekonomisti ili će imati odnose u javnosti (Pi- aR). :lol:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

@Smjesko

Dobar komentar ... Prije izvjesnog vremena sam prebrojao koliko se mojih skolskih drugova iz srednje tehnicke skole danas odista bavi tehnikom kao profesijom i sracunao sam 1/3. Preostale 2/3 su u oblasti prava, administracije, ekonomije i ugostiteljstva ...
User avatar
rajac
Napredujem
Napredujem
Posts: 129
Joined: 11-03-2009, 19:01

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by rajac »

Pa pošto većinu ovdje na forumu smatraš sastavljačima sklopova (što i može biti istina),a ti si sudeći po savjetima prešao taj nivo,postavi u gotove projekte bar nekoliko svojih umotvorina,da ljudi vide što će znati napraviti ako ne budu gubili vrijeme na izradu tiskanih pločica i sastavljanje tuđih projekata,nego na mjerenja itd.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

@rajac

Moji gotovi projekti od zadnjih dvadesetak godina su predmet onoga što se zove službena tajna tako da ih ne mogu objaviti. Doduše razmišljam da uradim neki projekat koji bih objavio, ali (barem za sada) sam preokupiran drugim poslovima ... Najvjerovatnije kada odem u penziju ...
RumbaKing
Napredujem
Napredujem
Posts: 167
Joined: 22-02-2009, 05:02
Location: Srbija
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by RumbaKing »

Kako sve drzave pomeraju starosnu granicu za odlazak u penziju ja u penziju uopste ne verujem :(
Ai penzije su uglavnom nikakve i sve su manje, tako da cemo verovatno raditi do sudnjeg dana cak iako odemo u penziju.
Tebi Amire fali 15-ak godina (ako radis 20)? To i nije tako strasno. Lepo je otici sa 35 godina radnog staza a poceo si mlad da radis i onda uzivas u penziji i radis sve iz hobija :D

Sto se tice zainteresovanosti za tehniku, isti je slucaj i sa mojim drugarima iz srednje. Svi su upisivali TV smer jer je tu "laka" para i roditelji su ih terali. A sama skola i program je katastrofa, retko koji profesor da je na svom mestu. Kamo srece da se svaki sklop koji se sastavi izanalizira u detalje tako da svakom bude jasno sta koji element u kolu radi a ne samo sklopi i ako radi - ok :evil:
Meni je TV tehniku predavao profa koji mi sad donosi TV na popravku a vazio je za coveka od praxe.
Dzaba sva teorija ako se ne isproba u praxi i dzaba praxa ako nije teorijski potkovana.
Inace iz TV tehnike sam na jednom polugodistu imao keca jer sam se posvadjao sa njim kako nas uci gluposti (nije on kriv, plani program je katastrofa bio) :D
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

Da, tko zna kada ćemo u penziju, jer granica se sve više pomjera - možda ćemo sa 70 godina još morati raditi ...

Dok sam išao u srednju tehničku školu zamolio sam svog profesora da mi malo detaljnije pojasni primjenu h-parametara na dizajniranje tranzistorskih pojačala, a on mi je odgovorio da su za njega h-parametri "suhoparna i dosadna tema" - barem je bio iskren da prizna ...

1999. i 2000. godine sam bio uključen u tim stručnjaka koji su pisali novi nastvani plan i program elektro struke za BiH te sam se "žestoko" borio da bude savremen i mislim da sam dobrim dijelom i uspio ...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Smjesko »

Znam ja jednog sveučilišnog profesora, diplomiranog inženjera elektrotehnike koji ne zna zamijeniti žarulju u kući, a jednom prilikom sam bio prisutan kad je nešto mudrovao oko nekog tiristora u nekom prastarom TV-u žaleći se kako je platio popravak već po nekoliko puta i uvijek mu ugrade slab tiristor. To je slučaj kad ne štima veza između mozga i ruku. Mozak radi savršeno, ali nikako da uspostavi kontrolu s rukama. Da je to štimalo, čovjek bi sam kupio jači tiristor i ugradio ga u TV.

Što se tiče planova i programa za školstvo, to uglavnom sastavljaju bivši komunisti, jer je takvih najviše u svim vlastima od koljača Tita naovamo. U pravilu su nestručni i provode politiku uskih interesnih skupina, kao i takozvanu globalnu politiku koja u zadnje vrijeme "drma" ovim prostorima, a čiji cilj je imati zaglupljenu raju koja ništa ne zna i samo troši i sluša. Za ilustraciju je najbolje navesti onu rečenicu: "to se ne isplati raditi jer je jeftinije kupiti kod kineza". Razmišljajući na ovaj način, ne potiče se kreativnost, stvaranje niti rad i tako vrijeme prolazi, ljudi otupljuju i žive sve siromašnije i teže, umjesto da se trude, uče i rade i sami proizvode.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

Barem prema mom iskustvu tj. koliko sam ja vidio glavni uzrok lošim nastvanim planovima i programima u našim školama je nestručnost ljudi koji ih rade. Tokom 70.-tih godina prošlog stoljeća školstvo je "gurnuto u drugi plan" što se dobrim dijelom održalo do današnjeg dana tako da su u školstvu uz časne izuzetke uglavnom nestručni i nesposobni ljudi ... Jedan prijatelj mi je pričao kako je npr. na Filozofskom fakultetu redovni profesor čovjek koji je gimnaziju završio dovoljnim (2) uspjehom - dakle buduće profesore educira "dvojkaš" ...
RumbaKing
Napredujem
Napredujem
Posts: 167
Joined: 22-02-2009, 05:02
Location: Srbija
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by RumbaKing »

@Smjesko:
Potpuno si u pravu, to vise cak i nisu komunisti ali im je isti sistem u glavi. Nista se nije promenilo osim sto smo svako u svojoj republici kao samostalni, nezavisni (nikad nismo bili zavisniji) i lazu nas i kradu drugi ljudi. Najzalije je sto im narod veruje i sto se nikad nece opametiti.

Evo slicna situacija se kod nas desila sa novim zakonom o saobracaju. Prepisali su zakon verovatno od neke skandinavske zemlje posto sad moramo u sred bela dana da vozimo sa upaljenim svetlima!
Zakon je pisalo ministarstvo unutrasnjih poslova - policija! Uradili sve za par meseci.
A prosla vlast (koju takodje uopste ne podrzavam) je spremila predlog zakona za neke 2 godine i ucestvovali su ljudi iz policije, saobracajnog fakulteta, udruzenja auto skola, profesionalnih vozaca i sta ti ja znam ko sve ne jos. Kazu da je zakon bio puno bolji od ovog. Dosla nova vlast preko noci, ono bacili u vatru i napisali svoje.
Katastrofa.
Bio mi burazer kod vas na more pre 20 dana i kaze da je skuplje nego kod nas, ali su vam plate malo vece tako da smo na istom.
Post mi je skroz otisao u offfftopic ali vidim da to ovde nije toliki problem.
Hvala moderatori :D
Steta da se brise ovoliko kuckanja :wink:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by trax »

Otislo u off-topic totalno... potrudite se da slijedeci post bude vezan za topic. :x
ranko92
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 20-07-2010, 16:29

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by ranko92 »

kakva je razlika između štampanih i tiskanih pločica?
mislim da je to isto pa onda ne treba ono "i"

eto malo da se vratimo na temu :D :D
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by 78L05 »

Napišeš ovo:
kakva je razlika između štampanih i tiskanih pločica?
I onda sam konstantiraš:
eto malo da se vratimo na temu
Baš si se vratio na temu! :azdaja:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
ranko92
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 20-07-2010, 16:29

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by ranko92 »

Štampane i/ili tiskane pločice

kažem šta će " i " ako je stampano = tiskano

moj post ima i dva para :D :D tako da znam šta pišem...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

Ili možda printane ?!
ranko92
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 20-07-2010, 16:29

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by ranko92 »

jeste ili možda printane...

znači poenta je u : " štampane ILI tiskane ILI printane " <<<<< ista stvar samo drugi naziv

štamane i tiskane pločice <<< po ovom kao da postoje dve vrste pločica (štamane i tiskane)
Post Reply