Štampane i/ili tiskane pločice

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

Uvijek je bilo i bit će i dobrih i loših inženjera, jednako kao što ima dobrih i loših majstora ...
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Feko »

Ma sve je to OK, tko ode toliko u profesiju, postane inžinjer elektronike, zaposli se u nekoj jakoj firmi...pa taj daljnji dio života samo radi za računalom u recimo Altium Designeru...ima dobar laboratorij sa svim znanim i neznanim instrumentima...sve je to OK, i on sigurno neće više crtati doma pločice i raditi peglom ili doma u garaži fotopostupkom! ALI, i on je morao i trebao proći izradu PCB-a u kućnoj radinosti...đaba teorija, mora se to probati...bez toga ti fale neke "kockice" i u teoriji i u praksi.

Druga stvar je da tu nas ima jako puno koji smo hobby elektroničari i pravi je gušt sve to napraviti sam :!:
...a već odavno su elektronički uređaji tako jeftini da ih se ne isplati ni popravljati, niti išta od elektronike praviti... :roll:
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

For Feko

Uglavnom se slažem - moja sugestija je bila upućena osnovcima i srednjoškolcima, ali kada su u pitanju odrasli ljudi koji se bave elektronikom kao hobijem onda stvari stoje drugačije ...

Dakao danas je situacija sasvim drugačija u odnosu na vrijeme od prije 30 ili 90 godina, ali i danas se neki popravci uređaja isplate i također neke gradnje se isplate. Npr. isplati se zamijeniti neki reed relay na transmiteru koji košta 2000 EUR tj. glupo je baciti takav transmiter zbog otkaza reed relay-a.

Ne vidim zašto bi svako morao proći "proći izradu PCB-a u kućnoj radinosti" - štaviše pitam se da li npr. u Intelu imaju barem jednog inženjera koji je nekada u kućnoj radinosti pravio PCB. Moguće da imaju ponekoga ...

Mislim da si me razumio - pretpostavljam da ove postove čitaju osnovci i srednjoškolci i želim da im ukažem na pravi put koji će dovesti do toga da jednog dana možda baš u Intelu provode dane sjedeći ispred radne stanice. Jer mnoge knjige, časopisi i slično daju savjete kako postati budući "sastavljač sklopova" što po meni i nije baš najpamentnije premda i to ima svoju dobru stranu, jer bolje da neki mladi čovjek provodi vrijeme sastavljajući sklopove nego da se drogira.

Ova "sastavljačka" logika razmišljanja u elektronici potiče iz 1920.-tih godina kada su radio-aparati bili jako skupi pa je bio jack svako tko je znao sam sastaviti radio-aparat. Danas stvari stoje drugačije ...
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by dino_kc »

ja sam moglo bi se reći odmah krenuo radit tiskane ploćice,tj. zasad imam samo jednu,i svidjelo mi se kad sam bio gotov,izgled nije nešto ali meni je bitno za sad da radi..i ubuduće se spremam radit na tiskanim ploćicama...ispoćetka mi je to izgledalo jako komplicirano...ali nije i ja bi savjetovao svima koji nisu još radili neka rade..
"cuksi" -> "dino_kc"
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by ivan 2 »

Za Amir_H

Mi poštujemo tvoje mišljenje, jer svatko ima pravo na svoje mišljenje, ali stvarno nije problem izdvojiti pola sata i napraviti plocicu. Ako se netko jako boji kiselina neki kupi feriklorid ja u njega stavim ruku i mučkam pločicu i Bogu hvala na ruci nemam nikakvih ozljeda.
Kitovi a sta ako netko nemoze nac kit kakav mu treba ili zeli nacrtati/prilogoditi neku shemu za njegove potrebe?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by pedja089 »

Za Amir_H
Potpuno se slaze sa ovim sto je cuksi napisao.
Svako ko je imao hemiju u 7 osnovne, radio je sa slicnim stvarima. Tako da ne vidim u cemu je toliki problem.
Za prvi put se uvek neko moze zvati da pokaze...
Ja definitivno mislim da svaki elektronicar bi trebao da prodje izradu plocica.
Usput nasa firma sertifikate koje si naveo. Ali to ne znaci da se ne bavimo ozbiljnim stvarima, iako sam pravim plocice.
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by dino_kc »

meni nije nitko ništa pokazivao,sam,sam projektirao sve,otisnuo foliju na ploćicu i izradio u kiselini :D
"cuksi" -> "dino_kc"
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

Pisao sam duge postove pa vjerujem da ih mnogi nisu ni pročitali, jer dugi postovi odbijaju ljude, ali svakako savjetujem mladim zaljubljenicima elektronike da ih pročitaju i razmisle. Ako ste možda u nekoj nedoumici nemojte se ustručavati da pitate - sa zadovoljstvom ću dogovoriti.

Što se odraslih tiče i tu sam rekao - ovaj moj post nije ni upućen njima ...

Vezano za pitanje from ivan 2 "Kitovi a sta ako netko nemoze nac kit kakav mu treba ili zeli nacrtati/prilogoditi neku shemu za njegove potrebe?"

Ovako - jednostavniji sklopovi se mogu uraditi na univerzalnoj pločici, a ako se baš mora neki složen sklop napraviti za koga ne postoji kit komplet sa prihvatljivom cijenom onda se slažem da se mora praviti i PCB. Premda ne vidim zašto neki čovjek kome je elektronika hobi "mora" nešto praviti ? Pa valjda hobista može birati šta će praviti ? A danas je izbor jeftinih kitova toliki da ...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by pedja089 »

Mislim da pocetnike nadosi na pogresan put... A cini mi se da ce se i vecina sloziti sa tim.
ranko92
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 20-07-2010, 16:29

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by ranko92 »

evo da i ja dam svoje mišljenje, ja sam početnik i smatram da je merenje i analiza sklopa najvažnija (tj. znati kako sklop zapravo radi).

Da bi mogli pričati o sklopu moramo ga logično sklopiti :)
Pošto ranije nisam imao protoboard odmah sam pravio pločice (nakon napravljenih 30-tak pločica 9 sklopova (zasad) neradi najbolje)

Da sam tad imao protoboard kvar bi otklonio na početku ili ako sklop ne daje nešto posebne rezultate
(npr. detektor laži) ne bi ga ni pravio na pločici...

moj zaključak: 1. BEZ PLOČICA SE NEMOŽE
2. PRVO ISPITAJTE SKLOP NA PROTOBAOARDU
3. ...
ranko92
Napredujem
Napredujem
Posts: 128
Joined: 20-07-2010, 16:29

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by ranko92 »

iza slikara ostaju slike, pisca romani a svakog elektroničara logično SKLOPOVI NA ŠTAMPANIM PLOČICAMA... protobard je samo privremen...

priče o nekim ozledama pri radu ... bezveze ... samo zdrav razum...
User avatar
maro-du
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 70
Joined: 15-02-2010, 11:41

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by maro-du »

možda nema nikakve veze s ovom temom ali savjet za sve one koji prvi put prave tiskane pločice, kupujte sprej POZITIV 20 u chipoteci jer u chipoteci košta 87 kuna ,u kronosu 107 kn, a u electronic centru 129,00 kn.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by elektor »

Mislim da je za početnika možda bolje kupiti već oslojene pločice. Cjena je slična običnoj, a može biti siguran da ne radi grešku prilikom oslojavanja.
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by r2d2 »

Moje msljenje jes, KIT=KITA, nikad mi nije bilo jasno zasto ljudi prodaju rastavljene sklopove, zar kad su sve napravili bio problem polemiti :lol: Pa lakse polemiti nego napisati tu zalemi r1 tu zalemi c3....
Osobno mislim da su kitovi kurac na biciklu i ne vidim sta se moze nauciti sa tim sto ti neko kaze to zalemi tu to zalemi tu?
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by 78L05 »

Jesi li se pitao da li je kit dobar za početak svijeta elektronike, za lemljenje, upoznavanje i razmještavanja komponenti... :roll:
Ako nekom treba neki uređaj, a ako si primjerice iz manjeg mjesta gdje ne možeš naći sve komponente, onda naručiš kit, i imaš sve na jednom mjestu, a ne da moraš naručivati sa sto mjesta, načekivati, plaćati poštarine (ako uopće dođe) i tako dalje...
U ovoj raspravi nema ništa vezano za KIT komplete, pa neznam zašto ih "napadaš"
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by r2d2 »

Nikoga ne napadam samo izrazavam svoje misljenje, ako kazes da tema nema veze sa "KITOM" onda procitaj sve. :wink:
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by 78L05 »

Nisam čitao sve od početka. Tko želi steći prvo iskustvo u lemljenju i elektronici svakako nije loše da kupi neki kit (jednostavniji) i sastavi. Danas se mogu naći po pristupačnim cijenama.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by trax »

r2d2 wrote:...Osobno mislim da su kitovi kurac na biciklu...
ahaha :lol:
KIT-ovi su ti za one koji su "ko fol" majstori, sklope KIT i misle da su hakeri :D trce mami i tati da im pokazu sta su napravili...
User avatar
dino_kc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 496
Joined: 23-02-2010, 20:12
Location: Koprivnica

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by dino_kc »

s time sam se ja igrao u osnovnoj,profesor koj nas je ućio oko elektronike to kupovao a mi sklapali,nikad nije nijedan radio,a kad smo radili svoje nešto po shemi na eksperimentalnoj ploćici radilo je uvijek,milim da kit može i moja sestra sklopit da joj pokažem šta je šta... 8)
"cuksi" -> "dino_kc"
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Štampane i/ili tiskane pločice

Post by Amir_H »

@cuksi
@trax

U suštini ste ponovili ono što sam na jednom postu već napisao - "svako" može sklopiti uređaj, ali pravi stručnjak je onaj koji zna KONSTRUISATI uređaj te ga analizairati i eventualno otkriti zbog čega uređaj ne radi (ako se desi da ne radi) ...

@ranko92

Drago mi je da na ovom forumu ima ljudi poput tebe - ovdje mi skoro svi liče na one koji samo znaju sastaviti uređaj i misle da su zato "stručnjaci" - kao što trax reče "sklope nešto pa trče mami i tati da im pokazu sta su napravili ..."
Post Reply