Positiv 20

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Snopy
Posts: 17
Joined: 09-11-2009, 20:04

Positiv 20

Post by Snopy »

Cao svima evo poceo sam nabavljati komponente za svoj prvi sklop.Za foto postupak sam nabavio NaOH,HCl,H202 ali muci me da li moze neki drugi lak dam se koristi a da nije positiv 20 kao sto sam vidio u onom tutorijalu jer ovaj positiv je stvarno preskup 24KM mala bocica.
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: Positiv 20

Post by mataya »

nazalost ne...
mora se koristiti bas positiv, mozda postiji i neki drugi ali koliko ja znam jedino se on koristi za tu namjenu.
mozes polako stedit za positiv a do tad koristit plocice koje su tvornicki foto oslojene.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
Shenda

Re: Positiv 20

Post by Shenda »

Cinkarna Celje radi lak koji se koristi u tiskarama... isti princip osvjetljavanja i razvijanja...

Samo... prodaju na limenke od litru, više se isplati od "Positiv 20"... Mislim da je cijena otprilike kao dvije doze spreya, a imaš 4 puta više laka... Jednostavno se nanese malim kistom...
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: Positiv 20

Post by Broncani »

Evo ti link pa pogledaj o cemu se radi. Ja osobno nisam probao taj postupak ali hocu uskoro. Foto postupak je skup i podosta kompliciran. Ovo bi moglo biti jednostavnije. Nemoj zaboraviti pogledati na internetu kakav omjer kiseline trebas napraviti.

http://www.riccibitti.com/pcb/pcb.htm
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Positiv 20

Post by elektor »

po meni foto postupak nije ni kompliciran ni skup..a o kvaliteti se zna..foto oslojena plocica kosta skoro kao i ne oslojena..a 10g NaOH svega par kuna..za otopinu od 1L..
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: Positiv 20

Post by Broncani »

Foto postupak je najbolji za elektroničke sklopove sa jako tankim vodovima i jako malim razmacima između vodova. Potrebno je kupiti foto lak i odgovarajuću žarulju. Za amaterske sklopove sa debljim vodovima ulaganja u materijale za foto postupak nije potrebno ako se može napraviti pomoću materijala iz kuće. Kada netko uči kako pravilno napraviti tiskanu pločicu foto postupkom bolje je kupiti lak nego oslojene tiskane pločice.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Positiv 20

Post by elektor »

krivo..nije potrebno kupiti foto lak..kad je oslojena plocica gotovo iste cijene kao ne oslojena..i nije potrebno kupiti nikakvu odgovarajucu zarulju..gotovo nema toga s cime se nemoze osvjetliti plocica..samo treba eksperimentirati s vremenom..ja recimo osvjetljujem s stolnom lampom koja ima fluo U cijev..
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: Positiv 20

Post by Broncani »

Dobro.

Gledao sam cjene foto pločica malo prije i cjene jesu dosta blizu običnih pločica. Zadnji put kada sam gledao bile su duplo skuplje. Što se tiče žarulja za što kraće osvjetljavanje je potrebna žarulja sa što jačom snagom UV spektra. Obične žarulje nisu baš pogodne za foto postupak. Vjerujem da bi sa dosta detaljnim tutorijalom za foto postupak bio potreban jako mali broj pločica da netko tko nikad nije rdio foto postupak nauči pravilno kako se radi.

Samo opet kažem ako se može prosječna pločica napraviti sa materijalima iz kuće, zašto trošiti novce. Znamo da je ekonomičnost izrade sklopova jedan od naj bitnijih faktora izrade sklopova.
Snopy
Posts: 17
Joined: 09-11-2009, 20:04

Re: Positiv 20

Post by Snopy »

OK posto sam vidio da moze sa drugim svjetiljkama da se osvjetli plocica zanimam me u kojem vremenskom intervalu bi sve plocica osvjetljivala pod stednom zaruljom neke normalne snage jer cijena jedne UV neonke je 40KM pa bi mi isplatljivije bilo cekati nego kupovat neonku
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: Positiv 20

Post by Broncani »

http://www.forum.hr/showthread.php?t=362287" onclick="window.open(this.href);return false;

Post broj 32.
User avatar
sale987
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 37
Joined: 30-07-2010, 17:45

Re: Positiv 20

Post by sale987 »

Da probudim temu, i samo da pitam je li ovo plocica sa fotolakom? http://cgi.ebay.co.uk/Photo-Resist-Etch ... 1e5e63c28f" onclick="window.open(this.href);return false;
majstor12
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 19-09-2010, 19:08
Location: Buzet, Hrvatska

Post by majstor12 »

http://cgi.ebay.com/2x-FR4-Copper-Clad- ... 270wt_1139" onclick="window.open(this.href);return false;

dali ova pločica ima već nanesen lak?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Positiv 20

Post by Feko »

nema
Post Reply