Podloga za elektronički projekt

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Podloga za elektronički projekt

Post by Muzo »

Zna li netko kako odabrati dobru podlogu za neki elektronički projekat koji bi se na njoj izradio?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by pedja089 »

Moze nesto malo odredjenije?
Meni pada na pamet, podloga da se stavi na sto... Ali cini mi se da nije to to.
Ako jeste, ja koristim laminat, kad dotraje bacim i stavim nove 3 daske.
zeljko_v
Posts: 3
Joined: 21-11-2014, 09:42
Location: Banja Luka

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by zeljko_v »

Šperploča, laminat, distanceri, pleksiglas?
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by Muzo »

Mislio sam više nešto kao materijal od kojeg se prave PCB pločice, u tu svrhu, a se mogu komponente zalemiti za njega, te da se može voljeli projekt izraditi na tom nekom materijalu.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by pedja089 »

Pa sam si dao odgovor na pitanje. Idealna podloga je PCB. Za kucnu varijantu i za do 2,4GHz vise nego dovoljno pertinaks ili vitroplast. A to se i najcesce koristi u industriji.
A proguglaj malo o materijalima jer ih ima dosta. Od keramika za visoke frekfencije, do aluminijuma za LED.
A ni komad daske sa malim ekserima pokucanim u nju nije lose resenje.

Ne znam odakle si, ali mislim da ce ovo najbolje odgovoriti na tvoje pitanje
Za trajnije resenje:
http://kelco.rs/katalog/kategorije.php? ... subgroup=2
A kako mi se cini ne znas ni puno o lemljenju, pa pazi kada lemis poluprovodnicke komponente. Jer ako ih pregrejes moze se desiti da crknu. Retko mi se desavalo, ali par LED koje su radile pre lemljenja, znale su da ne rade posle, ista tako po koji tranzistor. Sa diodama i IC nikada mi se nije desilo.

Za privremeno:
http://kelco.rs/katalog/komponente.php?IDgroupweb=8595
I ako nesto ne radi na protobordu, nemoj da te iznenadi, cesto kontakti znaju da zezaju. Nista strasno...

To su samo neke sitnice koje znaju kidati zivce. Ali da nije tako ne bi bilo ni zanimljivo :)
I malo van teme, engleski ti treba. Ja sam ga najvise naucio prevodeci datasheetove...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by Amir_H »

Ovo što pedja veli "A ni komad daske za malim ekserima pokucanim u nju nije lose resenje." mogu dodati da se ljudi česti snađu tako što iskoriste i običan debeli papir od kutije za cipele pa u njega zabodu komadiće bakarne žice 1,5 kvadrata savijene tako da se vežu za karton u vidu omče pa tu zaleme komponente. To je pogotovu popularno u Americi.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by Emigrant »

nekada davno , kada sam ja počinjao sa elektronikom , koristili smo " prešpan " papir na kojem smo nacrtali mrežu sa kvadratima 10 x 10 mm. na svakom preseku se bušila rupa i stavljala bakarna zakovica . tako smo pravili " univerzalnu štampanu " ploču ... na koju smo lemili komponente a žicama povezivali pojedina čvorišta . jedna takva ploča je znala izdržati godinama ....
Muzo
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 29
Joined: 05-07-2017, 13:34

Re: Podloga za elektronički projekt

Post by Muzo »

Ok. Hvala na informacijama :D
Post Reply