Pitanje u vezi osiguraca

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: stojke369, pedja089, [eDo], trax, LAF

Post Reply
GTI_16V
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 15-02-2012, 21:02

Pitanje u vezi osiguraca

Post by GTI_16V »

Imam par mozda glupih pitanja u vezi osiguraca kao zastite sklopova. Amo rec npr. na + se spoji osigurac 10A, iza njega stoji nekakav sklop elektronike, nebitno sad koje funkcije... I nesto se desi i struja skoci preko 10A... Osigurac izgara... Da li je ta struja uopce stigla do te elektronike iza osiguraca? Vjerojatno je momentalno radi radi sporosti izgaranja osiguraca? Da li to znaci da svaki put visoka struja prode kroz sklop iza osiguraca? Uzmimo za primjer inverter nekakav od 350W. I sad na njega spojimo nesto od 1500W... Izgori samo njegov osigurac, njemu nikad ne bude nista... Kako to ako je tolika struja pa cak i nakratko prosla kroz njega? Takoder me i zanima u DC strujnim krugovima da li postoji razlog zasto se negdi osiguraci stavljaju odmah nakon +-a a negdi kraj -, jer sam vidija to na par mista?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Pitanje u vezi osiguraca

Post by pedja089 »

Struja kroz kablove ide skoro do brzine svetlosti(tacnije 50-70% brzine svetlosti). Kolika ce struja kratkog spoja biti zavisi od toga koliko je kratak spoj. Tj od svih impedansi u tom kolu. Na kucnim automatskim osiguracima imas napisano recimo 6KA, to je maksimalna struja koja kroz njega protekne a da se on ne unisti. Iz toga se moze zakljuciti da kratak spoj na 220V povuce iz mreze na stotine, ako ne i koju hiljadu ampera.
Nazalost(ili na srecu) osigurac je poslednja stvar koja izgori. Jer vreme njegove reakcije se meri u sekundama, minutama u zavisnosti od vrste osiguraca i koliko je preopterecenje.
Tako da recimo osigurac od 2A mozda da propusta duzi period kroz sebe struju od 2,5A. I pod duzi period mislim u minutama, ako ne i vise...
Tako da elektronika uglavnom nadrlja. Mada zavisi od toga kako je dizajnirana, i da li postoje neke druge mere zastite itd...
Uzmi primer automobil, cela sasija je na minusu. Pa je tesko stavljati osigurac za svaki potrosac posebno. Pa je u tom slucaju pozeljno da su osiguraci svi sto blize plusu. Da bi postojali sto kraci kablovi izmedju akumulatora i plusa. Jer sto je kraci kabal od izvora do osiguraca to je manja sansa da ce se kratak spoj dogoditi pre osiguraca.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pitanje u vezi osiguraca

Post by Amir_H »

Osigurači različitih karakteristika pregorijevaju različitom brzinom. Ulošci osigurača aR i gR karakteristike niskonaponski su ultra-brzi rastalni ulošci velike prekidne moći. Ulošci sa gR karakteristikom namijenjeni su za zaštitu poluvodičkih komponenti u području od većih preopterećenja do struja kratkog spoja koje odgovaraju prekidnoj moći osigurača.

Za zaštitu poluvodičkih komponenti su najbolji poluvodički osigurači koji najbrže pregore, ali problem je u tome što je njihova cijena visoka ...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Pitanje u vezi osiguraca

Post by nano »

A da ne zaboravmo da osiguraci nisu tu da stite sklopove vec da sprijece vece stete ukoliko dodje do
kratkog spoja poslije njih.
U elektricnim mrezama osiguraci stite kablove od preopterecanja,pregrijavanja i i zazivanja pozara,zato se biraju prema presjeku kabla kojeg stite,a ne prema potrosacu .
U elektronskim sklopovima je stvar ista.Ni jedan osigurac ne moze pregoriti brze od PN spoja.
U sklopovima osiguraci ponovo stite dolazne vodove od pregrijavanja i uzrokovanja vece stete.
Nije bitno dali se osigurac stavlja na + ili - u istosmjernim krugovima ,ali zbog neke standardizacije se obicno
stavljaju na + .
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
GTI_16V
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 15-02-2012, 21:02

Re: Pitanje u vezi osiguraca

Post by GTI_16V »

Jos jedno pitanje... Trebam spojit osigurac za tv... Tv radi na 220 izmjenicne i ne znam tocno, nesto sitno struje vuce, mislim da je ispod 500mA... Mogu li stavit usadni osigurac 5A koji se inace stavlja na DC strujne krugove? Citam malo po netu di se dosta govori da se AC osguraci ne smiju koristit u DC krugovima, ali za obrnuto nisam nasao konkretan odgovor... Neki kazu da nema problema kad su sitni potrosaci u igri, a neki govore nemoj...
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Pitanje u vezi osiguraca

Post by Amir_H »

Ovo "AC osguraci ne smiju koristit u DC krugovima" čitaj "AC osguraci NE TREBAJU koristit u DC krugovima" - drugim riječima rečeno "stavi pravu stvar na pravo mjesto". AC osigurači su konstruisani za AC i za to ih treba koristiti, a DC osigurači za DC.

Ako baš želiš možeš staviti taj usadni DC osigurač 5A za TV, ali provjeri za koji je DC napon predviđen - treba biti predviđen za minimalno 300 V ...

Najbolje je da staviš automatski AC osigurač od 6A brzi ...
Post Reply