centralna brava neradi

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

centralna brava neradi

Post by hasko95 »

Pozdrav svima,jedno pitanje za vas,opel astra karavan 94 god.centralna brava koja je radila samo na kljuc(nema daljinski),od prije neki dan ne radi nikako,pa me zanima odakle da pocnem da trazim kvar prije nego odem kod majstora,ako nije veci problem da pokusam sam jer sam i ja elektronicar sa ne bas nekim iskustvom,gdje se nalazi kod astre relej,centrala ili sta vec koje regulise rad motorica kojih ima 5 komada,skidao sam tapacirun sa vozackih vrata ocistio malo kontakte al nista opet isto,kad zakljucavam samo se zakljucaju lijeva vrata dok na ostalim samo ,,cvakne,,kao da nema dovoljno snage za ostale motorice,ako sam dobro objasnio i ako imate neku ideju daj te mi je i bicu vam zahvalan. :twisted:
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: centralna brava neradi

Post by Emigrant »

proveri kablove u onim gumenim prelazima vrata - karoserija . obično se tu lome .....
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

Re: centralna brava neradi

Post by hasko95 »

i njih san provjeravao onako vizuelno da nije koji prekinut kao sto obicno moze da bude ali svi su u redu,dali mozda znas gdje bude relej ili sta vec preko koga ide ta struja da provjerim da nije do toga jer tako su mi rekli da i to provjerim.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: centralna brava neradi

Post by LAF »

Ako ti se kod aktiviranja brave na vozacevim vratima cuje aktivnost na drugim-ostalim vratima, instalacija je najvjerovatnije citava. Sama brava koja se otkljucava moze praviti problem, ona daje podatak ostalim
bravama. Kad popuste minusi, ponovo provjeri sve na vozacevim vratima. vozilo je vremesno pa ciscenje svega i podmazivanje adekvatnim mazivom nece skoditi.-

pOz
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

Re: centralna brava neradi

Post by hasko95 »

ja sam to vec radio prije mjesec dana skinuo tapacirung i cistio one kontakte na bravi i na motoricu al nema efekta samo sto se na ostalim bravicama cuje kao klik i nista vise u svakom slucaju probat cu jos jednom da pogledam sve to a vama hvala na informacijama.
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: centralna brava neradi

Post by tandrkalo »

Pokusaj da odes na suvozacevu stranu pa odande da zakljucas kljucem.
Ili ako mozes zadnja vrata mehanicki iznutra zakljucaj, pa onda pokusaj ponovo na vozacevim sa kljucem i na suvozacevim sa kljucem, ako proradi, onda je problem u zadnjim vratima, verovatno hladno pa nema snage da zakljuca.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: centralna brava neradi

Post by LAF »

Ako se ne varam, Astra G ima samo na vozacevim vratima bravu koja se moze otkljucati i zakljucati
kljucem.-
User avatar
tandrkalo
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 336
Joined: 18-01-2013, 00:06
Location: Srbobran
Contact:

Re: centralna brava neradi

Post by tandrkalo »

Ne znam za Astru, uopsteno sam rekao da pokusa.
Neka ih onda zakljuca rucno pa na kraju zatvori vozaceva pa proba da vidi da li ce ostati, pa neka eliminise jedna po jedna vrata.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: centralna brava neradi

Post by Emigrant »

LAF - e ne varaš se .... ima samo jednu elektro mehaničku .... ostale samo električne
hasko95
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 16-07-2012, 09:10

Re: centralna brava neradi

Post by hasko95 »

ma to meni ne radi vec duze vrijeme al eto da mi je nesto i sam da uradim ako je moguce,pratio sam malo po forumima na ovu temu i raznih ideja ima pa cekam lijepo vrijeme pa da to definitivno rijesim,sve sam pregledao da pronadjem tu famoznu centralu od brave al nigdje je nema,neznam onda na kojem principu radi.ako imate jos ideja dobro bih mi dosle.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: centralna brava neradi

Post by Kukinjos »

Evo što je sve našao Google:
https://www.google.hr/search?q=opel+ast ... Fg#imgrc=_

Ili nešto o centralnom zaključavanju, istina nije baš najjasnija shema:
http://darsi.org/astra-g-circuit-diagram
7. slika po redu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply