Izbor Led Downlights Svetiljke

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
sdsolunac
Posts: 2
Joined: 02-05-2016, 21:31
Location: Larnaca
Contact:

Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by sdsolunac »

Kako izvrsiti izbor Downlights Svetiljke

Prilikom izbora led downlights svetiljka posebno je dobro obratiti paznju na sledece parametre :

1. Izbor Svetlosnog Fluksa (brightness)

Svetlosni Fluks downlight svetiljka se meri u lumens .
Izbor kolicine svetlosnog fluksa zavisi od namene i geometrije prostorije u kojoj se vrsi propacun .
Vrlo je vazno obratiti paznju na stepen iskoriscenosti Downlight svetiljki u odnosu na svetlosni fluks po vatu.
Cilj je izabrati downlight svetiljku sa sto boljim svetlosnim fluksom a sa sto manjom potrosnjom .

2. Kvalitet downlight svetiljki

Prilikom izbora kvalitetnih downlight svetiljki treba posebno obratiti paznju na :
Kvalitet tela downlight svetiljke .

Uglavnom jeftiniji modeli imaju plasticno telo svetiljki ,dok malo skuplji modeli uglavnom su napravljeni od aluminijuma .
Vazno je istaci da kvalitet tela svetiljke ne utice na karakteristike svetiljke vec na njenu trajnost .

Kvalitet Hladnjaka Downlight svetiljke

U ovom slucaju izbor plasticnih hladnjaka moze doprineti do znatnog opadanja karakteristika svetiljke kao i do pregrejavanja . Uvek je izbor aluminijumskih hladnjaka uz vecu cenu jedna dobra investicija .
Heatsink Led-Downlights.jpg
Heatsink Led-Downlights.jpg (4.54 KiB) Viewed 4295 times
Kvalitet Difuzora Downlight svetiljke

Jos jedna vazna stavka prilikom izbora kvalitetne downlight sijalice koja moze znatno doprineti do opadanje karakteristika svetiljke.

3. Izbor Temperature Svetiljke

Izbor temperature svetiljke je uglavnom usko povezana i sa svrhom upotrebe prostora koji se osvetljava .
Uglavnom stariji ljudi od 45 do 60 godina koriste temperaturu svetiljki vecu od 4000 K dok kod mladjih ljudi od 20 do 40 godina temperature ispod 4000 K moze izazvati dobro raspolozenje .
U kancelarijama i na radnim mestim temperature svetiljke moze biti usko povezana sa produktivnoscu i treba izbegavati svetiljke manje od 4000k.
Ipak i tu postoji izuzetaka kao sto su snajderske radnje gde je najbolji izbor svetiljke oko 4000K.
Temperature Led Downlights.jpg
Temperature Led Downlights.jpg (5.21 KiB) Viewed 4295 times
4.Ugao Osvetljenosti

Za opste osvetlenje vazno je napomenuti da se uglavnom koriste sirokopojasne downlight svetiljki sa uglom osvetljenosti vece od 60 stepeni dok prilikom akcentiranja pojedinih detalja uglavnom je dobro koristiti uskopojasne downlight svetiljke sa uglom manje od 60 stepeni
Angle Led Download.jpg
Angle Led Download.jpg (6.01 KiB) Viewed 4295 times
5. IP factor

Downlight svetiljke sa IP 65 ili vecim uglavno se koriste na mestima koju su izlozeni vlaznoscu ili prasini kao sto je slucaj izlozbenih prostora ,parkova , bazena ili kupatila ,dok kod zatvorenih prostora rejting od IP 20 je sasvim zadovoljavajuci .

6. Dimovane ili standarne Led downlight svetiljke

Dimovane Led downlight svetiljke se uglavnom koriste u specijalnim situacijama kao sto je slucaj konferecionalnih ili multimediskih sala .Uglavnom koriste drivere koji menjaju vrednost napona od 0-10 a jedan od najpoznatih standarde su Dali ,PWM I drugi .

7. Fiksno ili Pokretno telo Led downlight svetiljke

Pokretno telo Led Downlight svetiljke dozvoljavaju podesavanje ugla kojem ce padati svetlost na odrecenu povrsinu .
Uglavno se koriste u kuhinjama ,kupatilima kao I na radnim mestima ili prodavnicama .

8. Garancija

Kao poslednja a mozda I najvaznija karakteristika je sigurno garancija led downlight svetiljka. Treba izbegavati svetiljke koje imaju garanciju manje od dve godine imajuci u vidu da je zamena Led svetiljki u vecinom slucaja vrlo neizvesna .

Nadam se da sam pomogao da se vratimo u temu I da ce moje iskustvo koristiti svakome ko hoce da nauci a ne da kritikuje.

Kako je vase iskustvo ?
Electrical Consulting Engineers
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by Amir_H »

Moje iskustvo sa LED sijalicama:

- kupim LED sijalicu sa navojem E27 sa garancijom 2 godine i dakako sačuvam račun pa čak sačuvam i originalnu kutiju

-uvrnem sijalicu i nakon 2 mjeseca ista pregori

-odlazim sa pregorenom sijalicom u originalnij kutiji i računom do radnje pa mi odmah bez problema daju novu sijalicu

-uvrnem sijalicu i ista opet pregori nakon 2 mjeseca - nakon ovoga odustanem tj nisam išao do radnje premda sam imao račun ...

Zaključio sam da je vjerovatni uzrok brzog pregorijevanja činjenica da je sijalica bila u vodotijesnoj armaturi tj. nije se mogla hladiti jer jedna druga LED sijalica koju imam radi već dućže od godinu dana, ali se nalazi u armaturi u kojoj se provjetrava ...

Molim i za vaša iskustva ...
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by Zez »

Moj zaključak je da nije bitno je li u pitanju LED ili neka druga vrsta izvora svjetla - ako se dovoljno grije pri radu posljedica je pregaranje. Prije ili kasnije. Razlog je isti onaj zbog kojeg s vremenom popušta vijak na luster-klemi (Weco-spojnica) i sve posljedice toga - loš spoj, brzo i kratkotrajno prekidanje električnog kontakta i "šokiranje" trošila. Samo što ovdje umjesto luster-kleme imamo grlo (podnožje, konektor, kako vam drago) u koje je utaknut sam izvor svjetla.
Lijenost je iz raja izašla.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by WhiteHead »

Da i ja kažem koju....
Nisam mjerio (nemam čime) ali bilo bi interesantno vidjeti kolika je iskoristivost LED rasvjete, obzirom na oslobađanje pozamašne količine toplote (recimo u odnosu na fluo cijevi).
Druga stvar, kinezi to "našpanuju" do daske. Što god kupim od tih stvarčica gledam (ako je moguće) da smanjim struju za 20-40 %, dobijem manju svjetlost za oko 10-ak posto a praktično rok trajanja produžim do penzije (moje).
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by Amir_H »

Zez - vezano za grijanje u vodotijesnoj armaturi o kojoj pričam koristim tzv štedne sijalice koje mogu raditi duže od godinu dana premda se i one griju. Moj zaključak je da tehnologija LED rasvjete još nije dovoljno napredovala tj. još nije dovoljno pouzdana ...

A druge je priča i sama iskoristivost ... Dakako ja bih volio da LED rasvjeta bude pouzdana i da daje pravu boju svjetlosti, jer štedne sijalice jednako kao i "neonke" su otrovne i ispuštaju otrovne gasove, a opet klasične Edisonove sijalice sa užarenom niti veliku količinu toplote proizvode tj nisu energetski efikasne ...
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by Zez »

Amire u pravu si za štedne sijalice. Meni je pregarala obična žarulja u kupatilu. Zatvorena unutar staklene kugle, hlađenje jadno, skoro nikakvo, grlo bakelitno (trba izbjegavati takvo kad je god moguće). Međutim promaklo ti je ono "dovoljno grije" u mom postu. Time sam htio reći da nekakva manja količina topline neće izazvati kvar, ali kad se ta količina topline poveća preko neke granice (zapravo kad je prekomjerna) onda dobijamo "neobjašnjive"kvarove. A što se tiče iskoristivosti nekih LED svjetiljki....pa, onaj hladnjak na slici dovoljno govori.
Lijenost je iz raja izašla.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by Amir_H »

Da hladanjak sam dovoljno govori ... i čovjek se zapita čemu onda LED i sve to kada je iskoristivost možda uporediva sa Edisonovom žaruljom ...

U glavi mi se vrti studija o rasvjeti jedne bolnice u kojoj je kolega predložio mjere za uštede električne energije koje se u biti svode na to da se svuda umjesto Edisonovih stavi štedne sijalice, a da se zadržio fluo rasvjeta sa klisičnim starterima tj nije predvidio elektronske predspojne naprave - pitao sam ga zašto i odgovorio mi da se elektrosnke predspojne naprave ne isplate - mnogo koštaju, a ne daju toliku uštedu da bi se isplatile ... možda je i u pravu ...
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by niho »

Eh što je reći forumska posla :)
Čovjek okačio reklamu a onda mi naredamo brdo postova i komentara koji uglavnom i nemaju veze s temom :D
sdsolunac
Posts: 2
Joined: 02-05-2016, 21:31
Location: Larnaca
Contact:

Re: Izbor Led Downlights Svetiljke

Post by sdsolunac »

Ma nije ni reklama a zanimljivo je cuti svako misljenje .
Sto se tive ustede to je lako proracunati .Vidimo koliko je Watt led sijalica i uporedimo sa starom sijalicom .
Najvise se dobija na izdrzljivosti sijalice .Vecina led downlight sijalica ako su kvalitetne mogu trajati godinama i do 50000 sati sto je velika usteda .A sto se tice pregorevanje led sijalica veliku ulogu igraju hladnjaci kod pregrejavanja a i driveri koji su najcesci usroci kvara kod led sijalica .
Electrical Consulting Engineers
Post Reply