Ionizaror zraka

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Stampana plocica i saka kondenzatora za samogradnju me ne zanima,necu da poginem..

Ideja je ova..Zelim ugraditi ionizator u kuhinjsku napu jer nemam ventilaciju u zidu a otvaranje prozora zimi nije bas zgodno za grijanje.Kod kuhanja a narocito przenja zasmrdi mi cijeli stan.
Od cega uzeti trafo ali da radi na istosmjernu struj (izmjenicna struja je zadnja opcija)?
Plasma Ball trafo je mozda preslab za to..Paljenje od motora ili auta??
Ima nesto na netu za TV kaskadu ali previse je tu prepravljanja,nisam bas toliko strucan.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Ionizaror zraka

Post by Emigrant »

kao prvo ... trafo na ISTOSMJERNU ( DC ) struju NE postoji .... podsjecam te .... na kom principu radi transformator ?
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Ionizaror zraka

Post by Amir_H »

Ako ti je cilj eliminacija neugodnih mirisa onda to nećeš riješiti jonizatorom zraka. Jonizator zraka nešto popravi stanje ali neće riješiti problem.

Rješenje je da staviš napu sa kvalitetnim ugljenim filterom koga treba redovno mijenjati.
Napa propuhava zrak kroz ugljeni filter koji upija mirise iz zraka i vraća čist zrak nazad.
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Emigrant wrote:kao prvo ... trafo na ISTOSMJERNU ( DC ) struju NE postoji .... podsjecam te .... na kom principu radi transformator ?
Imas pravo,pretvara izmjenicnu u istosmjernu.
Na kom principu?
Nesto sa magnetskim poljem,brojem namotaja na primaru i sekundaru...Uff davno je to bilo.
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Amir_H wrote:Rješenje je da staviš napu sa kvalitetnim ugljenim filterom koga treba redovno mijenjati.
Napa propuhava zrak kroz ugljeni filter koji upija mirise iz zraka i vraća čist zrak nazad.
Napa je original kupljena i imala je ugljeni filter pred ventilatorom i predfilter od filca iza one zastitne resetke.
Predfilter se relativno brzo zasere sa uljnim isparenjima i treba ga cesto mjenjati sto nije problem jer je materijal jeftin ali nakon nekog vremena ode i ugljeni filter kojeg je tesko naci (napa stara 8 god.)

Ugljeni filter ne baca bas cisti zrak van,vidim po staklima na prozoru kad cistim stakla,bude zuta krpa.Sad koristim dvije svijece koje gore dok przim nesto i znatno ubije miris ali nije to to.
Zato sam mislio taj Ionizator, malo jaci,ugraditi umjesto ugljenog i predfiltera a ventilator nekako okrenuti da puse te negativne Ione na dole.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Ionizaror zraka

Post by Emigrant »

Sargox 18 wrote:
Emigrant wrote:kao prvo ... trafo na ISTOSMJERNU ( DC ) struju NE postoji .... podsjecam te .... na kom principu radi transformator ?
Imas pravo,pretvara izmjenicnu u istosmjernu.
Na kom principu?
Nesto sa magnetskim poljem,brojem namotaja na primaru i sekundaru...Uff davno je to bilo.[/quot

opet greška . transformator samo MENJA napon / struju .... ali i dalje je to naizmenična ( AC ) .... pretvaranje naizmenične u jednosmernu se vrši diodama ( 4x dioda ili gotov gretz )


koje su dimenzije tog crnog ugljenog filtera ? ( možda se ovdje još može nabaviti )
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Ma necu se zezati vise sa filterima.To sam si zamislio i to cu sklepati nekako jedino taj VN trafo da nadjem.
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Emigrant wrote:
Sargox 18 wrote:
Emigrant wrote:kao prvo ... trafo na ISTOSMJERNU ( DC ) struju NE postoji .... podsjecam te .... na kom principu radi transformator ?
pretvaranje naizmenične u jednosmernu se vrši diodama ( 4x dioda ili gotov gretz )
To je ovo cudo?

Image
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Ionizaror zraka

Post by bob4 »

Još kad bi znao stvarni tvoj položaj ponudio bi ti nešto ovako:
http://www.elteh.net/images/Projekti/Io ... locice.jpg
http://www.elteh.net/projekti/ionizator.html

Je; istina, napaja se mrežnim naponom i na anteni ima ohoho volti. Ali to se upakira u lijepu kutiju i sve OK. :lol: Jedino meni nije jasno, da li je tebi jasno čemu služi taj uređaj ? :?
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1431
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Ionizaror zraka

Post by Emigrant »

To je ovo cudo?

Image[/quote]

da , to je to čudo ... GRETZ spoj .... može se napraviti i sa 4 x 1N4007 ( ili slične ) ....
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

bob4 wrote:Još kad bi znao stvarni tvoj položaj ponudio bi ti nešto ovako:
http://www.elteh.net/images/Projekti/Io ... locice.jpg
http://www.elteh.net/projekti/ionizator.html

Je; istina, napaja se mrežnim naponom i na anteni ima ohoho volti. Ali to se upakira u lijepu kutiju i sve OK. :lol: Jedino meni nije jasno, da li je tebi jasno čemu služi taj uređaj ? :?
U mojoj prvoj recenici sam napisao da ne zelim stampanu plocicu i saku kondenzatora.Nemam volje a niti znanja za to polemiti :) a za kutiju i kabel je lako,to mogu sam.
Reci koliko love za gotov proizvod.
Na Elteh stranici pise cemu sluzi i bas to mi treba.
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Emigrant wrote:To je ovo cudo?

Image
da , to je to čudo ... GRETZ spoj .... može se napraviti i sa 4 x 1N4007 ( ili slične ) ....[/quote]

Vidio sam ga u punjacu autobaterija,tog kockastog.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Ionizaror zraka

Post by Amir_H »

Kao što sam rekao jonizatorom nećeš riješiti problem neugodnih mirisa ... Trebaš kupiti novu napu za koju ćeš moći jednostavno pronaći ugljni filter.

Ako baš hoćeš - može u napu ugraditi (umjesto ugljenog filtera) bio jonizator.

Imaš bio jonizatore kupiti gotove - npr Basetech 12 Ionisator koji radi na 12 V DC jer je previđen za automobile. Košta oko 20 EUR.

Bilo bi dobro da ugradiš u napu ne jedan već 2 do 3 ovakva jonizatora, ali kao što rekoh neće ti to riješiti problem neugodnih mirisa - ako ipak uspije svaka čast ...
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Amir_H wrote:Kao što sam rekao jonizatorom nećeš riješiti problem neugodnih mirisa ... Trebaš kupiti novu napu za koju ćeš moći jednostavno pronaći ugljni filter.

Ako baš hoćeš - može u napu ugraditi (umjesto ugljenog filtera) bio jonizator.

Imaš bio jonizatore kupiti gotove - npr Basetech 12 Ionisator koji radi na 12 V DC jer je previđen za automobile. Košta oko 20 EUR.

Bilo bi dobro da ugradiš u napu ne jedan već 2 do 3 ovakva jonizatora, ali kao što rekoh neće ti to riješiti problem neugodnih mirisa - ako ipak uspije svaka čast ...
Ugradnja ionizatora u napu,to sam i napisao.."Zato sam mislio taj Ionizator, malo jaci,ugraditi umjesto ugljenog i predfiltera a ventilator nekako okrenuti da puse te negativne Ione na dole.

Ti ionizatori za auto ne bi bili dobri,treba nesto konkretno kao ona stampana plocica sa kondenzatorima od Elteh-a.
Na ebay-u ima svakakvih i ne da mi se kupiti,rasturiti pa prilagoditi.
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Meni je bitan izvor a glavni dio cu napraviti po ovom principu (sl.3) jos kad dodam i kakav PC ventilator iza tog mora radit 100% ako i ne neutralizira uvijek imam bezbrojnih mogucnosti za optimirati,smisliti cu nesto.

http://www.elteh.net/projekti/ionizator.html
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Ionizaror zraka

Post by Amir_H »

Pogledaj link:

http://conrad.ba/product_ionizator_48337_

Sretna Nova 2016. godina svima koji pročitaju ovaj post :)
User avatar
Sargox 18
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 25
Joined: 30-12-2015, 00:40
Location: Treci kamencic od Sunca

Re: Ionizaror zraka

Post by Sargox 18 »

Post Reply