Popravak atx napajanja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

Pozdrav,dobio sam atx napajanje,neispravno,spojio sam ledice na +5 v sby i na pwr ok,kad uključim kabal sby svjetli a kad na prekidacu ukljucim trebala bi i pwr ok da svjetli ali ništa,ventilator miruje,mjerim na +12 v i imam 3 v i pada na 0 v odnosno samo kad ukljucim dobijem 3 v poslije je 0 v,na pcb nema znakova da bi šta izgorjelo,popucalo,sve je gledati ok,šta prvo stradava kod atxa,šta trebam ispitati,radio sam prepravke ali ne i popravke atx pa malo pitam
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

Image[/url]
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Popravak atx napajanja

Post by niho »

A jesi li spojio onu (čini mi se zelenu žicu) na masu?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Popravak atx napajanja

Post by nano »

Da, zelena je za start napajanja i nju spojis sa bilo kojom crnom da ti proradi napajanje izvan kompjutera.
Ako su ti osiguraci dobri na ulazu,onda najcesce bude do elektrolita ,ili na sekundarnoj strani ili
onih manjih u primarnoj strani napajanja.
Tesko ih je mjeriti bez ESR metra,pa ako ga nemas,zamijeni sve i onda si siguran.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

Zelena je spojena sa crnom,osigurač je ok,imam još jedan atx ali nije isti baš ,200w je max,dali paše iz njega na ovaj moj atx komponente
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Popravak atx napajanja

Post by nano »

Samo gledaj istu vrijednost i isti napon i pazi na polaritet elektrolita
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Popravak atx napajanja

Post by Zez »

Ja bih ipak prvo omski provjerio izlazne diode. Ako su ispravne, provjeri ima li PWM kontroler napajanje. Tu će ti pomoći datasheet ugrađenog IC (uglavnom TL494 ili SG6105).
Lijenost je iz raja izašla.
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

Sinoć sam malo dublje istrazivao po netu i ispitivao,primarni dio bi trebao biti ispravan jer imam 5 v na stby ledici,sto znaci da PWM ima napajanje,na sve 3 Mosfeta imam neka ocitavanja na masu,gledao na datasheetu ali ...koje ocitavanje bi trebalo biti na diodama na hladnjacima,na jednoj diodi(malo veca je okrugla )imam ista ocitavanja kad mjenjam pipalice,sumnjam u nju,odlemicu je i vidjeti sta pise na njoj,elektrolite na sekundaru sam kupip nove iste vrijednosti,danas postavljam
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

Tu će ti pomoći datasheet ugrađenog IC (uglavnom TL494 ili SG6105) kod mene su AZ 7500BP-E1 i AZ 339PE-1 vidjecu za njih sta kazu,nasao sam pdf od atx 300w shemu ali sa ovim ic sg . ..
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

http://i.imgur.com/5ycek1t.jpg
http://i.imgur.com/nm6f9a8.jpg
http://i.imgur.com/CuZjGGK.jpg
http://i.imgur.com/11mPifc.jpg
evo slika još.kako da ispitam ova 3 mosfeta ,kad omski mjerim na sve tri pina ima ocitavanja
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Popravak atx napajanja

Post by Zez »

Ovaj AZ 7500BP-E1 ti je isto što i TL494 (tj. njegov klon), a AZ 339PE-1 ti je LM339. I AZ 7500BP-E1 treba napajanje od barem 12V (uglavnom i jest toliki iako neki proizvođači koriste 16V ili više). Provjeri napon na nožici 12.
Lijenost je iz raja izašla.
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

Imam napon na AZ 7500BP-E1 na 12-toj nožici i to 12,21v ,na AZ 339 P-E1 na trecoj nozici je 4,90v,ako moze neko strucan da mi pojasni datasheete od ovih cipova,kako da znam da su ispravni,na kojoj nozici se moze mjeriti još,
Posto imam i smedju zicu nju sam spojio sa narandzastom ali opet isto,nista se ne desava
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Popravak atx napajanja

Post by bob4 »

Evo; ovdje ima puno shema napajanja; možda nađeš tvoje :lol: http://electro-tech.narod.ru/schematics/power/comp.htm

A onda dalje :wink:
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

kod mene je LC Power LC350H ,nemogu nigdje naci shemu za njega,evo vec 2 h čačkam po internetu,
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Popravak atx napajanja

Post by Zez »

Zamijeni obje izlazne diode provjereno ispravnima, mogu biti i za manje struje, ali samo za ispitivanje pa probaj uključiti napajanje. Ispravna dioda u jednom smjeru, kod omskog ispitivanja, ne smije pokazati ništa, tj. mora imati beskonačan otpor. Zamjenske diode moraju biti schottky i ultrafast (za 5V izlaz, odnosno za 12V izlaz).
Lijenost je iz raja izašla.
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

To su ove diode na hladnjaku na sekundarnoj strani,na njemu imam 3 mosfeta i jedna manja dioda,ako nije problem napišite oznake za diode koje bih mogao ubaciti,ako treba poslikacu sve da se vidi tacno
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Popravak atx napajanja

Post by Zez »

Na sekundarnoj strani bi trebao biti samo jedan mosfet (za 3,3V), a ne tri. Ostale dvije komponente su dvostruke diode koje trebaš provjeriti. Manja dioda je za jedan od dva negativna napona (-5V ili -12V). Za svaki slučaj provjeri i nju, mada je skoro sigurno ispravna. Obično budu neispravne glavne ispravljačice.
Lijenost je iz raja izašla.
almiratx
Posts: 17
Joined: 09-12-2015, 17:55

Re: Popravak atx napajanja

Post by almiratx »

malo sam bio odsutan,išlo se malo fušati :) ,izvadio sam hladnjak sa diodama te ih provjeravao,multimetar naštimam za mjerenje dioda i na F12C20C dam crnu pipalicu na srednji pin i dobijem očitavanje 532 na lijevom i desnom pinu,mjenjanjem pipalica nema nikakvih ocitavanja,
na ovoj S20C40C isti postupak mjerenja i ocitavanje je 151na lijevom i desnom pinu,dok na drugoj S20C40C imam sa jedne strane 000,znaci cisti spoj,(znači li to da je neispravna)
ova 40N03GP imam očitavanje samo između D i S pinova,nabaviću nju i ovu jednu S20C40C,
Image
Image
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Popravak atx napajanja

Post by niho »

Ova dioda S20C40C koja pokazuje kratak spoj treba je zamijeniti ali ovaj 40N03GP je MOSFET i normalno je da se ne može provjeriti om metrom, trebaće Vam drugačiji instrument ili da napravite sebi nekakav tester za FET-ove. To što očitavate nekakav otpor u jednom smjeru je otpor zaštitne diode koja je u njemu ugrađena.
40N03GP
40N03GP
mosfet.jpg (2.07 KiB) Viewed 7414 times
Post Reply