Dvostruko napajanje preko releja

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
narg11
Posts: 3
Joined: 01-11-2015, 23:29

Dvostruko napajanje preko releja

Post by narg11 »

Pozdrav ekipa,
Trebao bi pomoć oko jednog projekta što pokušavam realizirati, mozgam već dva dana. Odmah da napomenem da sam apsolutni početnik u svijetu elektronike, sve što znam sam naučio sa interneta. Dakle pokušavam realizirati sljedeće (Slika u prilogu govori sve). Imam dva napajanja. 9 i 12V. 9V je preko adaptera sa gradske mreže, 12V je baterija. Kada nestane struje i 9V linija crkne, relej bi trebao prebaciti na 12V bateriju. Problem je što na izlazu moram imati 5V, a i relej koji imam se aktivira na 5V. Ja sam to zamislio kao na slici u prilogu, ali to ne radi (provjereno). Može li mi netko pojasniti što sam krivo napravio?
P.S: Znam da mi fale kondenzatori na regulatorima napona i dioda na releju i slično. Ali za početak bi htio samo da ovo proradi.

Unaprijed zahvaljujem.
Attachments
Shema1a.jpg
Shema1a.jpg (27.03 KiB) Viewed 2953 times
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: Dvostruko napajanje preko releja

Post by Amir_H »

Nisi napisao šta ne radi ... Kada nestane struje relej ne prebaci ili nešto drugo ?
narg11
Posts: 3
Joined: 01-11-2015, 23:29

Re: Dvostruko napajanje preko releja

Post by narg11 »

Ispričavam se. Dakle relej se treba aktivirati kada 9V linija postane aktivna. U normalnom stanju relej provodi struju sa 12V baterije, taj dio radi. Ali kada dođe napon na 9V on se ne prebaci. Također ako skroz maknem 12V izvor i spojim samo 9V relej ne prebaci. Sve komponente su individualno testirane i rade.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Dvostruko napajanje preko releja

Post by niho »

Pozdrav, da li je ovo ikada railo ili je to novi projekat. Ne puštaj u rad bez zaštitne diode uz namotaj relea. Provjeri da li ima napon od 5V na namotaju kada se pusti napon od 9V. trebao bi se čuti i tihi "klik" relea. Ako toga nema možda si već spalio LM obzirom da on ide do 32V a indukcija koju da namotaj može dati nevjerovatne vrijednosti napona. Hajd što nema diode nego nema ni kondenzatora. Šema mi se čini OK, ako su izvodi relea ovakvi kako si ih ctao, vjerovatno si spalio LM ili je špula za puno veći napon.
narg11
Posts: 3
Joined: 01-11-2015, 23:29

Re: Dvostruko napajanje preko releja

Post by narg11 »

Zahvaljujem na odgovorima. Ovo je nova shema. Promjenio sam relej za svaki slučaj, stavio i diodu (dioda: 1N4001) među coil-ima. Druge regulatore napajanja nemam trenutno, ali ću kasnije uzet nove pa ću testirati. Znam da relej mora kliknuti. Sad kad ga testiram na punjač od mobitela bez ikakvog sklopa, relej radi uredno. Mislim da je on neoštećen. Regulatori napajanja također daju na izlazu 5V sad kad ih testiram van kruga - testiram sa auto ispravljaća, dakle ulazni napon je 12V.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Dvostruko napajanje preko releja

Post by Emigrant »

pozz

kao prvo , koja je namjena ovog sklopa ?

kao drugo , napon 12V je auto akomulator ili UPS ?
Post Reply