Vodici vs. Poluvodici

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
NexonMozart
Posts: 2
Joined: 12-09-2015, 22:46

Vodici vs. Poluvodici

Post by NexonMozart »

Eoo vako.LP svima novi sam clan.Imam 15 godina.Pohadam SSŠ Ruđera Boškovića u Ljubuskom.Smijer Mehatronicar.Dobili smo materijale.I sad smo ucili Si i Ge.E mozeli mi netko objasniti zasto se oni koriste.Zasto praviti toliko praviti problema.Zasto se mucit i dodavat im primjese 3-valetnih i 5-valetnih materijala da bi dobili svojstva vodica.Zasto jednostavno ne stave bakar.
Hvala ljepa.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by WhiteHead »

Ne brini, skontat ćeš kasnije.... :idea:
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by niho »

Pa i meni se svidjela ideja od @NexonMozart. Zamislite samo koliko bi bilo lakše za sve što vam treba kupite kilo kabla i to je to, ne trebate naručivati tranzistore i to tačno određenog broja i proizvođača od kojekuda, pa silni data sheetovi a da ne govorimo o integralnim kolima i mikrokontrolerima, svakog zamijeni parče žice. Pa to je bolje nego perpetuum mobile :)
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by nano »

Sve ti je to Americka zavjera ,bakra je naked bilo koliko hoces,a ovih poluvodica malo i bili su skupi,pogoovo one 3-valentne primjese (5-valentne i nisu bile toliko skupe)i zato su Amerikanci odlucili da nam podvale ,kao da moramo to tako raditi ,da bi oni mogli sve to skupo prodat.
Sada kad je bakar ponovo poskupio ,vratit cemo se samo na bakar....vidis da je zlato uvijek u "modi",zato jer je skupo.Zato ,batali ti ucenje o poluvodicima Ge i SI,to je vec zastarjela tehnologija.....bakar je buducnost,
sto si ti vec tako mlad skontao :D
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by WhiteHead »

Daj ne zaj....te dijete, stvarno sam mislio da će skontat' kasnije....a možda on nas zaj...va
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3508
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by trax »

:ohno:
NexonMozart
Posts: 2
Joined: 12-09-2015, 22:46

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by NexonMozart »

Dajte ljudi vidim pravite tamo neke nixie tube clock itd. a meni ne mozete na ovo odgovorit :shock:
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Vodici vs. Poluvodici

Post by bob4 »

Neksi;....kao prvo; ne stoji ti konstatacija :azdaja: : "dodavat im primjese 3-valetnih i 5-valetnih materijala da bi dobili svojstva vodic". Tada se doobijaju svojstva poluvodiča....Evo; pročitaj malo, koliko razumiješ; onda dalje pitaj šta te zanima (https://hr.wikipedia.org/wiki/Poluvodi%C4%8D)... :lol:
Post Reply