12V na 6V (LM338K)

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
NightRider92
Posts: 4
Joined: 29-06-2015, 05:05

12V na 6V (LM338K)

Post by NightRider92 »

Pozdrav!

Imam pitanje, sa elektronikom nisam baš na "ti" i izradio sam jednu shemu koja bi trebala raditi
(nadam se), a radi se o pretvorbi 12volti na 6volti pomoću LM338K regulatora koji daje maksimalnu struju
od 5A na izlazu.

E sad, pitanje je, da li bi se ova pločica (nije izrađena, samo sam isprobao u simulatoru) mogla raditi
da na nju spojim DC motor od cca. 35W ?

Naime, radi se o električnom automobilu za djecu, od frenda je i ne znam sve podatke o motoru,
navodno da motor radi na 6 volti, ali ne znam kolike snage je (prepostavljam cca 20-35 watta).

On bi htio staviti akumulator od 12 volti u taj auto i onda mu treba da snizi napon na 6V.

Od ostalog me zanima. što ako se radi npr. od 2 DC motora od 35Watta (npr. paralelno spojena), kako se izračuna koliko ukupno struje trebam i da li je i onda moguće da shema i dalje radi, a da LM338 ne pregori?
1.png
1.png (26.76 KiB) Viewed 5359 times
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by Amir_H »

"navodno da motor radi na 6 volti"

... trebaš saznati više podataka o motoru ... barem da pouzdano znaš koliki je radni napon motora. Ako ne znaš snagu onda možeš izmjeriti koliku struju "vuče" pri opterećenju itd itd

Potrebno je da navedeš više podataka ... a ako je motor stvarno &V onda je bolje iskoristiti akumulator od 6V ...
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by WhiteHead »

Amir_H wrote: a ako je motor stvarno &V onda je bolje iskoristiti akumulator od 6V ...
Upravo tako, osim ako ti ne treba i kakva grijalica koju ćeš imati na hladnjaku LM338....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
NightRider92
Posts: 4
Joined: 29-06-2015, 05:05

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by NightRider92 »

Prvo da zahvalim na odgovorima.

Ma njemu je problem nabaviti akumulator od 6V (ne znam zasto), ali koliko sam vidio po netu motori za djecje automobile (nisu autici na daljinski) na akumulatore su snage od 20 do 35 watta i jos on kaze da motor radi na 6 volti. Ja nisam vidio motor ni otvarao taj autic da vidim o cemu se radi.

Zanima me da li bi teoretski taj sklop mogao raditi ako se radi o 6V (i snaga motora da je 35W)?
Ako ne, da li bi radilo da dodam tranzistor koji bi pojačavao samo struju, a da napon ostane i dalje 6V na izlazu?

Znam da bi se sklop dosta grijao posto bi dosta struje vuklo pa bi se to rješilo nekako.
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by LAF »

Problem tih elektricnih vozilica-autica ili motocikla je mogucnost da se akumulator previse isprazni,
nemaju nikakvu kontrolu, a djeca ko djeca, tjeraju spravu dok ne stane.-
Akumulatori su nabavljivi ali im je cijena jednaka cijeni akumulatora za kola.
Spustanjem napona neces nista postici osim da koliko korisne energije upotrijebis, toliko
ode i na disipaciju na rednom regulatoru. Imaj na umu da motori u startu povuku 5 do 7 puta
jacu struju od nominalne pa bilo kakav regulator, pa i switcher mora biti tako dimenzionisan,
da podnese startnu struju.-

pOz
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by Kukinjos »

Mislim da bi neki jednostavni PWM regulator u ovom slučaju sasvim dobro odradio posao, Čak bi se potenciometrom mogao regulirati "gas", a signal/pauzu ograničit na nekih 50% ili malo više u korist signala. Linearni regulatori su za ove svrhe totalno "out", što bi rekle mlađe generacije.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
NightRider92
Posts: 4
Joined: 29-06-2015, 05:05

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by NightRider92 »

Znači najbolje to rješit PWM regulatorom ?
Znači ulaz ce biti 12 Volti, a onda ja dam motoru struje preko PWM-a koliko treba?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by Kukinjos »

Tako je, motori su sve samo ne osjetljivi elementi, trpe puno toga, pa i impulse umjesto istosmjernog napona. Na 50% PWM-a će integrirana vrijednost napona biti 1/2 napona napajanja, što odgovara 6V ako se to napaja iz 12V akumulatora.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
NightRider92
Posts: 4
Joined: 29-06-2015, 05:05

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by NightRider92 »

Kukinjos wrote:Tako je, motori su sve samo ne osjetljivi elementi, trpe puno toga, pa i impulse umjesto istosmjernog napona. Na 50% PWM-a će integrirana vrijednost napona biti 1/2 napona napajanja, što odgovara 6V ako se to napaja iz 12V akumulatora.
Aha, sad kuzim. Zahvaljujem na objašnjenju.
Amir_H
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 487
Joined: 23-02-2010, 08:12
Location: Zenica, BiH

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by Amir_H »

Ako je cilj teme da se samo snizi napon sa 12V na 6V bez obzira što će se raspiati energija onda najbolje staviti običnu sijalicu 6V od fara motocikla snage oko 30W i preko nje napajati motor ...

Štaviše ta sijacia može biti i za sovjetljenje na autu kao far ...

Dakako najbolje je ugraditi PWM regulator struje koji sa 12V napaja moto - tako se može ugraditi i papučica "gas" na auto ...
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: 12V na 6V (LM338K)

Post by LAF »

DC motori sa stalnim magnetima, a takav je i u auticima i motociklima rade na naponu +-50% od
nominalnog, tako da me ne bi iznenadilo ni da je motor za 12V DC.
Rjesenje koje je predlozio @Kukinjos je najbolje, ali i ovo sto je @Amir_H predlozio-pije vodu.
Bolje se pozabaviti nekim sklopom koji nece dozvoliti duboko praznjenje akumulatora-zbog cega je
i ispustio dusu- bilo 6 ili 12 voltnog.-

pOz
Post Reply