Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by mbranko »

Imam potrebu (želju) za izraditi ispravljač koji bi napajao četiri servera jer je sada to malo nezgrapno riješeno tj. svaki od njih ima vlastiti ispravljač. Svaki od njih troši maksimalno 30 wata uz peakove do 40W svaki od njih ima ovakvo unutarnje napajanje

Image

a na njega se priključuje vanjski izvor napajanja koji se može kretati u rangu 11,6V do 12,6V koji ne mora biti nešto posebno filtriran


Kako sam financijski ograničen uspio sam nabaviti za jedno piće toroidni trafo od 160VA talema 02160P-1-2-12 (mogao sam i druge ali svi su istog izaznog napona samo različite snage) on daje izlaz bez opterečenja cca 13,5V, kod 50% opterečenja 13,2 a kod punog opterečenja 12V (testirano sa sijalicama) , međutim problem je u tome da ne rade uvijek sva četiri servera već ponekad samo dva pa bi mi tada napon na ulazu narastao preko 13 i to bo spržilo ovo unutarnje napajanje (provjereno u praksi :D :oops: :twisted: srećom samo na jednom serveru) .

Za rješavanje tog problema imam dvije ideje jedna je sa LT1084CT-12 (njih imam i više nego dovoljno) ali mi je problem dropaut jer bi kod pune potrošnje napon iz trafoa bio premali, druga je ugraditi neki sklop (poput onog za automatsko punjenje akumulatora) koji bi uključio neki dodatni potrošač kada napon naraste na 12,5V i na taj način smanjio napon ali neznam koji potrošač bi mogao staviti i tu je problem u bespotrebnoj potrošnji struje.

Molio bih vas da mi odgovorite na koji način bi bilo najbolje riješiti taj problem bilo na ovaj način kako sam ja mislio ili postoji neko drugo rješenje (što jednostavnije i jeftinije :D )
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by Emigrant »

a što bi se desilo kada bi upotrebio stabilizatore 7812 ( dovoljne snage za svaki kanal ) ?
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by mbranko »

Problem je dropout (pad napona) kao i kod LT1084CT-12 koji je isto što i 7812 samo za jaču struju ( 5A) , s time da je kod 7812 on i veći nego kod LT1084CT-12 ( 2V dok je kod LT1084CT-12 on 1,3 - 1,5 V) , znači kod punog opterečenja bih ja sa ovim trafom dobivao 10,5 do 10,7V a što je prenisko.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7871
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by pedja089 »

Od linearnih regulatora nema tu vajde...
To bi se najlakse dalo odraditi sa jednim SEPIC konverterom.
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by mbranko »

Koji sam ja idiot :ohno: pa trafo mi ima dva izlaza tj. 2x80VA tako da mogu spojiti na svaki izlaz po dva servera (oni uvijek rade u paru tj. dva su za jedan dio mreže a dva za drugi) i problem riješen.
Emigrant
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1430
Joined: 31-03-2011, 12:04
Location: N i t r a

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by Emigrant »

znači li to da može " lock " ?
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by nano »

Zar ti nije najjeftinija varijanta napajanje od PC-a.Dok to sve napravis kostat ce te vise i bit ce nepouzdanije od ovog napajanja koje kosta 120 kn.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
mbranko
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 30-11-2009, 15:47

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by mbranko »

Emigrant wrote:znači li to da može " lock " ?

Što se mene tiče može, jer je već odrađeno.

BTW odmah da odgovorim i nano-u, nije bolje rješenje jer treba hlađenje i u praznom hodu (serveri su sa pasivnim i to mi je bitno), veće je po dimenzijama, a SFX format koji bi mogao proći je dosta skuplji, dok za ovo imam sve dijelove i sam trafo je industrijske izrade tj. napravljen za dugotrajnu upotrebu tako da će me to sve skupa stajati 20 kn (piva i sok).
dedakarlo
Posts: 7
Joined: 27-10-2014, 22:57

Re: Molim za pomoć kod izrade napajanja/ispravljača

Post by dedakarlo »

Svaka cast domacine!
Post Reply