Punjenje NiCd i Li-ion baterija

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
GTI_16V
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 15-02-2012, 21:02

Punjenje NiCd i Li-ion baterija

Post by GTI_16V »

Kupio sam novu bateriju za aku bušilicu. Stara baterija je bila NiCd a nova je Litij ionska... Smijem li novu (Li-ion) puniti na istome punjaču kao i staru (NiCd)??
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Punjenje NiCd i Li-ion baterija

Post by LAF »

Niti slucajno.
Skroz drugacija tehnologija. Litij je veoma zapaljiv ako se njime ne rukuje ispravno. Nadam se da ta baterija ne moze ni stati u stari punjač, to je siguran pozar.

Ni-Cd se pune konstantnom strujom, dok kod svake Li-xx tehnologije napon po seliji ne smije prekoraciti 4,2V.

Ako je ta Li baterija polovna, otvori je i naci ces elektroniku koja kontrolise napon po celiji, kao kod
prenosnog racunala, Ni-Cd nema nikakve elektronike osim mozda bimetalni osigurac izmedju celija,
za nedaj boze, da prekine punjenje ako se paket pregrije kod punjenja a isto tako kod pretjeranom strujom
praznjenja(kratki spoj).-

pOz
GTI_16V
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 56
Joined: 15-02-2012, 21:02

Re: Punjenje NiCd i Li-ion baterija

Post by GTI_16V »

Znači moram kupit novi punjac poseban za Li-ion bateriju? :(
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1237
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Punjenje NiCd i Li-ion baterija

Post by LAF »

Ne znam za koji napon je baterija-mozda pise 14,4V? To su 4 celije po 3,6V nazivno, a napon pune baterije je
16,8V.
U prilogu je punjac koji puni 3 celije. Izvodi svih celija moraju biti dostupni ukoliko batery pack nema
odgovarajucu elektroniku. Obrati paznju da se svaka celija puni individualno i fakticki imas toliko
punjaca koliko imas celija.-

pOz
Attachments
Individual Lipo Charger.jpg.rar
(58.96 KiB) Downloaded 445 times
Post Reply