VRM testing - pomoć

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
racunalolukic
Posts: 3
Joined: 09-01-2015, 19:50

VRM testing - pomoć

Post by racunalolukic »

Malo sam "čačkao" po netu o VRM-u i u principu shvatio da služi čisto da spusti napon s 12V na određenu vrijednost. Također sam našao na internetu da je to i čest kvar na matičnim pločama koji nastane pregrijavanjem mosfet tranzistora itd itd. Ima i test kojim se provjeri da li je taj dio matične ploče ispravan za koji mi treba i pomoć:
------------------------
1. Turn off power to the computer.

2. Remove CPU, memory, and all peripherals from motherboard. Disconnect power supply.

3. This step verifies that the board is not damaged, and the VRM is not shorted:
a. Measure resistance from power supply pin (+3.3, +5, +12, -5, -12) to input of VRM. Resistance should be zero (too low to measure).
b. Measure resistance from output of VRM to load supply pin. Resistance should be zero (too low to measure).
c. Measure resistance from input of VRM to ground (should be greater than 1 megohm, usually much greater).
d. Measure resistance from output of VRM to ground (should be greater than 1 megohm, usually much greater).
-----------------------------------------
Ono što meni nije jasno ovdje jest kako se odredi, odnosno gdje se nalazi input VRM-a a gdje output? Pomoć sa slikama bi bila vrlo korisna. Uzmite u obzir da sam početnik (koji ima nekakvo teorijsko znanje) u ovim vodama..
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1630
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: VRM testing - pomoć

Post by nano »

Ako imas teorijsko znanje onda si lako mozes u glavi nacrtati kako taj VRM radi.
Ako govorimo o PC maticnim plocama,onda ti je ulaz u VRM sam ulazni konektor za napajanje )onaj siroki i onaj 4 pinski za procesor),pa tu mjeris otpore na 12V 5v 3,3V prema masi.
Izlazi su malo tezi i bez sheme je tesko ,ali mozes mjeriti na mosfetovima otpore D prema masi ,S prema masi
i trazis kratke spojeve.
Onda mozes prikljuciti napon i mjeriti napone na nozicama mosfetova.Za sve to treba prakse ,a sheme maticnih ne znam da li se mogu naci,pa je i uspjesno popravljanje otezano .Znas i sam da su to viseslojne ploce pa prekid izmedju slojeva je moguc ,a to popravljat......Ima tu dosta lutanja i skidanja sumnjivih dijelova ,ponovnog lemljenja ...pregrijavanja ploce.Poslije ,reklamacija onih kojima si prodao takvu plocu pa se brzo opet pokvari
Nek se jave oni koji su popravili kvar na maticnoj ploci ,a da nije bio elektrolit napuhan ili ociti kratki spoj na nekom mosfetu.
Sretno.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: VRM testing - pomoć

Post by Zez »

Nešto shema za majka-ploče ima ovdje:

http://www.lqv77.com/
Lijenost je iz raja izašla.
Hozagya
Posts: 2
Joined: 02-10-2015, 07:44
Contact:

Re: VRM testing - pomoć

Post by Hozagya »

The information was sought by the fit will have to study.
User avatar
zlatkoMM
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 240
Joined: 19-07-2010, 01:10

Re: VRM testing - pomoć

Post by zlatkoMM »

aloooo jel ima ovdje neki admin koji može odstraniti taj spamerski account?
Post Reply